Umiejętność obróbki zdjęć – jak ją wykorzystać?

Niezły talent

Dzięki istnieniu programów graficznych takich jak np. słynny Photoshop można zmienić praktycznie każde zdjęcie tak, że będzie nie do poznania. Naturalnie dzieje się tak tylko w rękach wprawnego grafika, bo amator pozostawi mnóstwo śladów, rozpoznawalnych z daleka i świadczących o tym, że fotografia została przerobiona. Chociaż tego typu prace graficzne przez wielu nie są traktowane poważnie, umiejętność edycji zdjęć – w mniejszym lub większym stopniu – jest obecnie bardzo pożądana i może pozwolić nawet na spory zarobek. Jest jeden warunek: trzeba być specjalistą choćby od jednego programu i naprawdę znać się na swojej robocie. Warto spojrzeć chociażby na dowolne czasopismo lub serwisy z informacjami o gwiazdach muzyki czy ekranu. Ukazywane tam twarze, sylwetki, całe ujęcia nie są surowymi fotografiami. Przed publikacją znalazły się w rękach grafików i dzięki nim mogą się podobać większości, wywoływać zazdrość i inne tego typu emocje. Mało która znana osoba wygląda na co dzień tak idealnie, jak pokazują ją media. Za wyjątkowy image w dużym stopniu odpowiadają właśnie graficy.

Praca przy reklamach, grach komputerowych, ilustracjach

Samo retuszowanie zdjęć, choć opłacalne, nie jest dla niektórych sztuką. Można pójść o krok dalej i dzięki umiejętnościom fotomontażu zmieniać rzeczywistość w fantastykę. Obecnie większość gier komputerowych czy nowoczesnych filmów tworzona jest w oparciu o pracę całego sztabu grafików, którzy komponują tła, ułatwiają znikanie i pojawianie się, animują efekty specjalne. Konkretne możliwości w tej branży gwarantują popularność i duże pieniądze.

Ciekawostki z branży

Graficy (mimo dość dużego nasycenia rynku) nadal są atrakcyjnymi specjalistami dla wielu pracodawców – od największych, międzynarodowych agencji reklamowych, po niewielkie firmy, funkcjonujące w rynkowych niszach.

Oczywiście zawód grafika daje też szerokie możliwości samodzielnego realizowania się jako współpracujący z różnymi podmiotami freelancer – to opcja dla osób ceniących sobie pracę na własnych warunkach.

Chcący się utrzymać na rynku grafik musi być osobą kreatywną, ale zarazem bardzo obowiązkową i umiejącą pracować w sposób elastyczny oraz wielopłaszczyznowy (od projektu do projektu). Zmienność i dynamika w znacznym stopniu decydują o tym, że średnia wieku w zawodzie grafika komputerowego jest niska (ok. 30 lat).

Jeśli wykazujemy się takimi cechami i czujemy, że w pokonaniu pierwszych progów pomoże nam pasja i wrodzone umiejętności graficzne – warto spróbować swoich sił odpowiednio szybko. Dobre, czyli rozbudowane i urozmaicone portfolio, to najlepsza przepustka do kariery w branży graficznej.

Na początku liczy się każdy wykonany projekt, dlatego wchodząc do zawodu, skupiajmy się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale nie bójmy się podejmować zawodowych wyzwań już w trakcie studiów czy/i uzyskiwania kolejnych zawodowych szlifów.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

2 komentarze

  1. Tak ale zanim ktoś osiągnie taki poziom musi na czymś zarabiać. Kokosy sa dla tych najbardziej utalentowanych, albo takich którzy od razu trafią gdzie trzeba. Reszta może dorabiać na np. retuszowaniu zdjęć ślubnych.

  2. O grafikach nie mówi się tak jak o aktorach czy reżyserach, ale towarzyszą stworzeniu każdego filmu. Szacun dla was 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *