Wizualizacje architektoniczne 3d

Podstawą pracy architektów jest tworzenie projektów zagospodarowania danej przestrzeni. Stanowią one fundamenty dalszych działań zmierzających do realizacji koncepcji. Aby zainteresować danym pomysłem inwestora, bądź w przystępny sposób wyjaśnić założenia i rozwiązania projektowe klientowi, należy zadbać o profesjonalną i zrozumiałą prezentację pracy architekta. Tutaj właśnie niemal niezbędnym, a na pewno niezwykle przydatnym narzędziem są wizualizacje. Wszystkie wytyczne dotyczące projektu wymagają szczegółowego i dokładnego komentarza, który nie zawsze może być w pełni zrozumiały dla zwykłego odbiorcy. Dlatego właśnie zarówno architekci, jak firmy deweloperskie, powszechnie stosują nowoczesne metody prezentacji w formie wizualizacji. Taka forma przedstawienia projektu jest przystępna dla każdego odbiorcy i może zadecydować o jego zainteresowaniu danym projektem. Chcielibyśmy przedstawić tutaj różne rodzaje architektonicznych wizualizacji.Najprostszą metodą prezentacji jest statyczna wizualizacja architektoniczna.

Wizualizacje architektoniczne można scharakteryzować jako popularną metodę prezentacji danego produktu, projektu architektonicznego. Wszystko odbywa się tu z wykorzystaniem trójwymiarowej grafiki, która pozwala ukazać wizję ukończonego projektu. Na proces, jakim jest wizualizacja architektoniczna, składają się takie etapy jak modelowanie, tworzenie i nakładanie materiałów, ustawianie odpowiedniego oświetlenia oraz tak zwany rendering, czyli proces w którym następuje obliczenie odbicia światła od znajdujących się w scenie rekwizytów.

Wizualizacja architektoniczna stanowi swego rodzaju cyfrowe fotografowanie budynku, co ma na celu pokazanie tego jak wygląda elewacja, czy jaka jest jego kubatura. Wizualizacja tego rodzaju stanowi doskonały materiał marketingowy, który bezsprzecznie przydaje się podczas kampanii reklamowej danej inwestycji. Wizualizacja architektoniczna stanowi także nieocenioną pomoc przy obrazowaniu, a także weryfikacji danej koncepcji architektonicznej, i to na każdym etapie powstawania.Znaczącym uzupełnieniem wizualizacji architektonicznych są wizualizacje 3D. Słowem, wizualizacja architektoniczna to projekt dający jasny i dokładny pogląd na daną ideę przestrzenną.

Najszerzej definiując pojęcie wizualizacji, możemy powiedzieć, że jest to rodzaj komunikacji, polegający na graficznym przedstawieniu danych oraz interakcji, jakie między nimi zachodzą. Nie pretenduje ona do miana sztuki. Ma być czytelna dla jak największej grupy odbiorców, bez względu na ich znajomość przedmiotu wizualizacji. Dobra i pełna wizualizacja musi uwzględnić specyfikę dziedziny, w której jest stosowana. Skoro więc dla projektanta architektura jest czymś wykraczającym poza fizycznie wydzieloną przestrzeń, także w wizualizacji architektonicznej poprawne wymodelowanie przestrzeni jest jedynie punktem wyjścia do wielu różnorodnych czynności mających na celu przekazanie możliwie dużej liczby informacji o projekcie. Ponieważ jednym z zadań architektury jest zwiększanie estetyki otoczenia, wizualizacja powinna przekonać o tym, że nowa realizacja architektoniczna to zadanie spełni.

Koszt wykonania wizualizacji architektonicznej w znacznej mierze zależy od dostarczonych plików. Bardzo często jest bowiem tak, że architekt pracuje w takich programach, który to nie posiadają zdolności tworzenia gotowych brył. Stworzenie takiej bryły od początku jest zaś zajęciem wymagającym znacznych nakładów czasu i pracy. Istotny wpływ na cenę wizualizacji ma także stopień jej fotorealizmu – im trudniej odróżnić ją od prawdziwego zdjęcia, tym większy wysiłek twórcy, a tym samym wyższe koszty. Wpływ na stawkę wywiera także ilość ujęć, czas poświęcony na poprawki, czy ostateczna rozdzielczość wizualizacji.

Chcąc otrzymać szczegółową wycenę wizualizacji architektonicznej należy przesłać wykonawcy rysunki inwestycji. Po jej uzyskaniu przychodzi czas na zastanowienie, jednak pamiętajmy, że dobra jakość wymaga pewnych nakładów.

Wizualizacje 3d dostarcza: KristPRO ul.Natolińska 3/104, 00-562 Warszawa www.kristpro.pl . Cennik wizualizacji na stronie http://kristpro.pl/wizualizacje-3d-cennik oferta dla klientów z Wrocławia http://kristpro.pl/wizualizacje-3d-wroclaw

Ciekawostki z branży

Ilustrator – Grafik taki specjalizuje się w wykonywaniu rysunków (ilustracji). Rysunki takie mogą być wykonywane za pośrednictwem tradycyjnych technik (np. ołówek i kartka). Mogą być jednak tworzone także za pośrednictwem komputera – tak przy pomocy zewnętrznych urządzeń typu tablety graficzne, jak również jedynie przy wykorzystaniu znajdującego się w komputerze oprogramowania. Niezależnie od stosowanych narzędzi ostatecznym efektem pracy takiego grafika jest dwuwymiarowy obraz w formie cyfrowej, który może zostać wykorzystany jako symbol, maskotka strony czy też okładka książki.

Grafik 3D – Specjalizacją takiego grafika jest tworzenie modeli, które potem mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu animacji, gier komputerowych, symulacji czy jako wirtualne makiety domów. Zlecając pracę takiemu grafikowi musimy mieć na uwadze, że tworzenie kompletnych trójwymiarowych struktur jest procesem o bardzo złożonym charakterze. Grafik 3D tworzy jedynie „szkielety” trójwymiarowych modeli. Efektem jego pracy jest więc jedynie siatka połączonych ze sobą linii. Siatka ta ma określony kształt – z łatwością możemy domyślić się, czy końcowym efektem ma być człowiek, czy też dzbanek. Model taki jest jednak pozbawiony kolorów czy innego rodzaju wypełnienia.

Specjalista od tworzenia grafiki 3D – Grafik komputerowy posiadający taką specjalizację tworzy wypełnienia dla modeli stworzonych przez wyżej opisanego grafika 3D. Mimo, iż określenie „specjalista od tworzenia grafiki 3D” sugeruje, że osoby takie pracują na modelach 3D, jest jednak inaczej. Tworzone przez nich tekstury są zawsze dwuwymiarowe. Są jednak wykonane w taki sposób, że po „zgięciu” idealnie przylegają do modelu 3D, dla którego zostały wykonane. By zrozumieć, jak wygląda stworzona przez takiego grafika tekstura, najłatwiej wyobrazić sobie schemat kostki, przedstawiony jako 6 kwadratów stykających się ze sobą bokami. Po wycięciu takiego rysunku i odpowiednim złożeniu powstanie idealny sześcian. Praca specjalisty od tworzenia grafiki 3D polega właśnie na odpowiednim pokolorowaniu owych ścian.

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *