5 korzyści z zastosowania innowacyjnej technologii weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości w Twojej firmie

Dla firm produkcyjnych kontrola jakości stanowi bardzo istotny element procesu produkcyjnego. Ponieważ jakość jest kluczowym wymogiem wszelkich procesów strategicznych, skutecznych narzędzi – które umożliwią szybką i dokładną kontrolę – wymagają zarówno procesy wielko- jak i małoseryjne. Niemniej tradycyjna, organoleptyczna kontrola jakości to proces, który nie zawsze jest skuteczny i niezaprzeczalnie kosztuje wiele czasu i pieniędzy. Czym go zastąpić? Na rynku dostępna jest innowacyjna technologia weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości detali, która zapewnia 100% powtarzalność kontroli, eliminując tym samym ludzkie błędy. Poznajmy 5 kluczowych korzyści, jakie wynikają z jej wdrożenia.

Wyższa jakość i efektywność w produkcji dzięki przełomowej technologii

Procesy produkcyjne w branżach takich jak automotive, przemysł elektroniczny, przetwórstwo tworzyw sztucznych i wiele innych wymagają skrupulatnej kontroli jakości detali. W tym celu eksperci CBRTP opracowali Lummo  – innowacyjną technologię weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości detali wytwarzanych w procesach wielkoseryjnych i małoseryjnych. – Opracowany przez nas system jest innowacyjnym narzędziem, które rewolucjonizuje procesy kontroli jakości detali w obu przypadkach – mówi Damian Rybczyński, Business Development Manager w Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. – Co istotne, Lummo jest wszechstronnym systemem, który może być dostosowany do specyfiki każdej branży i sprostać unikalnym wymaganiom klientów. Jest to nieocenione narzędzie dla firm produkcyjnych, które dążą do doskonałości jakościowej i optymalizacji procesów produkcyjnych – podkreśla.

Wizyjna kontrola jakości pozwala na wykrywanie wielu wad, takich jak: niezgodna geometria, niezgodny kolor, wady wizualne/estetyczne, niedolania/wypływy, deformacje, punkty wtrysku, uszkodzenia mechaniczne i wiele innych.

Dlaczego warto wdrożyć innowacyjną technologię weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości?

Główne atuty systemu wizyjnego opracowanego przez polską firmę to z pewnością:

1. Możliwość badania różnych typów detali jednocześnie, nawet gdy są one w ruchu. To szczególnie ważne w przypadku procesów wielkoseryjnych, gdzie detale są produkowane w dużej ilości i wymagają szybkiej weryfikacji.

2. Klasyfikacja detalu – dzięki zaawansowanym algorytmom i sztucznej inteligencji, system potrafi samodzielnie rozpoznać, jaki typ detalu jest poddawany kontroli wizyjnej. – To znacznie usprawnia proces, eliminując konieczność ręcznego wprowadzania danych i redukując czas potrzebny do konfiguracji systemu – zauważa ekspert CBRTP.

3. Technologia 2D – system wykorzystuje technologię 2D, co pozwala na dokładne wykrywanie niezgodności i wtrąceń kolorystycznych na powierzchni detali. To umożliwia precyzyjną kontrolę jakości pod względem estetycznym i wizualnym.

4. Technologia 3D – dzięki technologii 3D Lummo umożliwia dokładną kontrolę geometrii detali z precyzją do 0,1 mm, wykorzystując do tego obraz uzyskany z kilku profilometrów w czasie rzeczywistym.

5. Możliwość konfiguracji systemu pod potrzeby klienta – Lummo jest elastycznym systemem, który może być dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy. Możliwość konfiguracji pozwala producentom dostosować narzędzie do specyfiki ich procesów produkcyjnych, zapewniając optymalną kontrolę jakości.

Gdy jakość produktów ma kluczowe znaczenie

Oferowanie odpowiedniej jakości produktów może zwiększyć sprzedaż w firmie i jej konkurencyjność na rynku. Tymczasem tradycyjne metody kontroli jakości wymagają udziału człowieka, co zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem błędu. Dzięki technologii Lummo możliwe jest całkowite wyeliminowanie kontroli organoleptycznej i zastąpienie jej wizyjną kontrolą detali, która zapewnia nie tylko dokładność i precyzję w pomiarach, ale także 100% ich powtarzalności. Dzięki temu uzyskujemy wartościowe dane co do jakości badanych detali, a także możemy kontrolować jakość bez żadnych błędów.

W przypadku tradycyjnych metod kontroli jakości zdarzały się sytuacje, kiedy wadliwe detale trafiały do klientów. Wizyjna  pozwala na szybkie zidentyfikowanie wad i wyeliminowanie ich jeszcze przed wysyłką do klienta. Dzięki temu unikamy kosztownych zwrotów wadliwych towarów oraz zwiększamy satysfakcję klientów. Technologia Lummo cechuje się ponadto łatwością obsługi i nie wymaga zaangażowania wykwalifikowanych pracowników do obsługi systemu, co przyspiesza proces oraz obniża jego koszty.

Ciekawostki z branży

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Graficy (mimo dość dużego nasycenia rynku) nadal są atrakcyjnymi specjalistami dla wielu pracodawców – od największych, międzynarodowych agencji reklamowych, po niewielkie firmy, funkcjonujące w rynkowych niszach.

Oczywiście zawód grafika daje też szerokie możliwości samodzielnego realizowania się jako współpracujący z różnymi podmiotami freelancer – to opcja dla osób ceniących sobie pracę na własnych warunkach.

Chcący się utrzymać na rynku grafik musi być osobą kreatywną, ale zarazem bardzo obowiązkową i umiejącą pracować w sposób elastyczny oraz wielopłaszczyznowy (od projektu do projektu). Zmienność i dynamika w znacznym stopniu decydują o tym, że średnia wieku w zawodzie grafika komputerowego jest niska (ok. 30 lat).

Jeśli wykazujemy się takimi cechami i czujemy, że w pokonaniu pierwszych progów pomoże nam pasja i wrodzone umiejętności graficzne – warto spróbować swoich sił odpowiednio szybko. Dobre, czyli rozbudowane i urozmaicone portfolio, to najlepsza przepustka do kariery w branży graficznej.

Na początku liczy się każdy wykonany projekt, dlatego wchodząc do zawodu, skupiajmy się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale nie bójmy się podejmować zawodowych wyzwań już w trakcie studiów czy/i uzyskiwania kolejnych zawodowych szlifów.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *