5 korzyści z zastosowania innowacyjnej technologii weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości w Twojej firmie

Dla firm produkcyjnych kontrola jakości stanowi bardzo istotny element procesu produkcyjnego. Ponieważ jakość jest kluczowym wymogiem wszelkich procesów strategicznych, skutecznych narzędzi – które umożliwią szybką i dokładną kontrolę – wymagają zarówno procesy wielko- jak i małoseryjne. Niemniej tradycyjna, organoleptyczna kontrola jakości to proces, który nie zawsze jest skuteczny i niezaprzeczalnie kosztuje wiele czasu i pieniędzy. Czym go zastąpić? Na rynku dostępna jest innowacyjna technologia weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości detali, która zapewnia 100% powtarzalność kontroli, eliminując tym samym ludzkie błędy. Poznajmy 5 kluczowych korzyści, jakie wynikają z jej wdrożenia.

Wyższa jakość i efektywność w produkcji dzięki przełomowej technologii

Procesy produkcyjne w branżach takich jak automotive, przemysł elektroniczny, przetwórstwo tworzyw sztucznych i wiele innych wymagają skrupulatnej kontroli jakości detali. W tym celu eksperci CBRTP opracowali Lummo  – innowacyjną technologię weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości detali wytwarzanych w procesach wielkoseryjnych i małoseryjnych. – Opracowany przez nas system jest innowacyjnym narzędziem, które rewolucjonizuje procesy kontroli jakości detali w obu przypadkach – mówi Damian Rybczyński, Business Development Manager w Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. – Co istotne, Lummo jest wszechstronnym systemem, który może być dostosowany do specyfiki każdej branży i sprostać unikalnym wymaganiom klientów. Jest to nieocenione narzędzie dla firm produkcyjnych, które dążą do doskonałości jakościowej i optymalizacji procesów produkcyjnych – podkreśla.

Wizyjna kontrola jakości pozwala na wykrywanie wielu wad, takich jak: niezgodna geometria, niezgodny kolor, wady wizualne/estetyczne, niedolania/wypływy, deformacje, punkty wtrysku, uszkodzenia mechaniczne i wiele innych.

Dlaczego warto wdrożyć innowacyjną technologię weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości?

Główne atuty systemu wizyjnego opracowanego przez polską firmę to z pewnością:

1. Możliwość badania różnych typów detali jednocześnie, nawet gdy są one w ruchu. To szczególnie ważne w przypadku procesów wielkoseryjnych, gdzie detale są produkowane w dużej ilości i wymagają szybkiej weryfikacji.

2. Klasyfikacja detalu – dzięki zaawansowanym algorytmom i sztucznej inteligencji, system potrafi samodzielnie rozpoznać, jaki typ detalu jest poddawany kontroli wizyjnej. – To znacznie usprawnia proces, eliminując konieczność ręcznego wprowadzania danych i redukując czas potrzebny do konfiguracji systemu – zauważa ekspert CBRTP.

3. Technologia 2D – system wykorzystuje technologię 2D, co pozwala na dokładne wykrywanie niezgodności i wtrąceń kolorystycznych na powierzchni detali. To umożliwia precyzyjną kontrolę jakości pod względem estetycznym i wizualnym.

4. Technologia 3D – dzięki technologii 3D Lummo umożliwia dokładną kontrolę geometrii detali z precyzją do 0,1 mm, wykorzystując do tego obraz uzyskany z kilku profilometrów w czasie rzeczywistym.

5. Możliwość konfiguracji systemu pod potrzeby klienta – Lummo jest elastycznym systemem, który może być dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy. Możliwość konfiguracji pozwala producentom dostosować narzędzie do specyfiki ich procesów produkcyjnych, zapewniając optymalną kontrolę jakości.

Gdy jakość produktów ma kluczowe znaczenie

Oferowanie odpowiedniej jakości produktów może zwiększyć sprzedaż w firmie i jej konkurencyjność na rynku. Tymczasem tradycyjne metody kontroli jakości wymagają udziału człowieka, co zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem błędu. Dzięki technologii Lummo możliwe jest całkowite wyeliminowanie kontroli organoleptycznej i zastąpienie jej wizyjną kontrolą detali, która zapewnia nie tylko dokładność i precyzję w pomiarach, ale także 100% ich powtarzalności. Dzięki temu uzyskujemy wartościowe dane co do jakości badanych detali, a także możemy kontrolować jakość bez żadnych błędów.

W przypadku tradycyjnych metod kontroli jakości zdarzały się sytuacje, kiedy wadliwe detale trafiały do klientów. Wizyjna  pozwala na szybkie zidentyfikowanie wad i wyeliminowanie ich jeszcze przed wysyłką do klienta. Dzięki temu unikamy kosztownych zwrotów wadliwych towarów oraz zwiększamy satysfakcję klientów. Technologia Lummo cechuje się ponadto łatwością obsługi i nie wymaga zaangażowania wykwalifikowanych pracowników do obsługi systemu, co przyspiesza proces oraz obniża jego koszty.

Ciekawostki z branży

Graficy (mimo dość dużego nasycenia rynku) nadal są atrakcyjnymi specjalistami dla wielu pracodawców – od największych, międzynarodowych agencji reklamowych, po niewielkie firmy, funkcjonujące w rynkowych niszach.

Oczywiście zawód grafika daje też szerokie możliwości samodzielnego realizowania się jako współpracujący z różnymi podmiotami freelancer – to opcja dla osób ceniących sobie pracę na własnych warunkach.

Chcący się utrzymać na rynku grafik musi być osobą kreatywną, ale zarazem bardzo obowiązkową i umiejącą pracować w sposób elastyczny oraz wielopłaszczyznowy (od projektu do projektu). Zmienność i dynamika w znacznym stopniu decydują o tym, że średnia wieku w zawodzie grafika komputerowego jest niska (ok. 30 lat).

Jeśli wykazujemy się takimi cechami i czujemy, że w pokonaniu pierwszych progów pomoże nam pasja i wrodzone umiejętności graficzne – warto spróbować swoich sił odpowiednio szybko. Dobre, czyli rozbudowane i urozmaicone portfolio, to najlepsza przepustka do kariery w branży graficznej.

Na początku liczy się każdy wykonany projekt, dlatego wchodząc do zawodu, skupiajmy się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale nie bójmy się podejmować zawodowych wyzwań już w trakcie studiów czy/i uzyskiwania kolejnych zawodowych szlifów.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *