CUPRA rozpoczęła niecodzienną współpracę z gwiazdą muzyki latynoskiej – Rosalíą

  • Marka ogłosiła współpracę z hiszpańską piosenkarką, autorką tekstów i producentką podczas ostatniego El Clásico – meczu drużyn FC Barcelona i Real Madryt (19 marca). Zapowiedzi w formie plakatów i billboardów pojawiły się m.in. w Barcelonie, Madrycie i Mexico City.
  • W ramach nawiązanej współpracy hiszpańskiej marki z Rosalíą powstała kampania, która podkreśla, czym jest CUPRA od A do Z. Do działań wykorzystano nową wersję utworu „Abcdefg”, piosenki pochodzącej z nagrodzonego statuetką Grammy albumu MOTOMAMI.
  • Premiera wideo odbyła się podczas finału King’s Leauge na Twitchu (26 marca). W opublikowanym filmie pojawili się ambasadorzy marki i reprezentanci CUPRA Tribe, m.in. Daniel Brühl, Alexia Putellas, Ansu Fati czy Marc ter Stegen oraz najnowsze modele marki – CUPRA UrbanRebel Concept, CUPRA Tavascan i CUPRA Terramar.

W ramach wspólnych działań pomiędzy marką CUPRA a hiszpańską piosenkarka Rosalią, jej utwór pt. „Abcdefg” zyskał nowe, świeższe spojrzenie. Przygotowano również materiał wideo, którego premiera odbyła się podczas finałowego meczu King’s League na Twitchu. Stanowi on jeden z elementów kampanii. W filmie pojawiają się ambasadorzy marki CUPRA oraz reprezentanci CUPRA Tribe: aktor Daniel Brühl, zawodnicy FC Barcelona – Alexia Putellas, Ansu Fati i Marc ter Stegen, kierowczyni Extreme E Klara Andersson oraz zawodniczka padla Ariana Sánchez. Nie zabrakło też najnowszych modeli hiszpańskiego producenta, które czekają w najbliższym czasie na swoją premierę – CUPRA UrbanRebel Concept, CUPRA Tavascan i CUPRA Terramar.

Nowa współpraca jest rozszerzeniem dotychczasowej kampanii. Pierwsza z zapowiedzi projektu miała miejsce podczas meczu El Clásico w niedzielę, 19 marca. Kolejnym etapem była kampania Out of Home na ulicach Barcelony, Madrytu i Mexico City. Oprócz billboardów w centrach tych miast pojawiły się plakaty z tajemniczym numerem telefonu, które miały zachęcić przechodniów do rozpoczęcia rozmowy na czacie w aplikacji WhatsApp. Wraz z jej przebiegiem, użytkownicy poznawali kolejne fragmenty kampanii – krótkie klipy z utworu Rosalíi.

Nietypowa muzyczna współpraca z hiszpańską supergwiazdą

Rosalía poprzez swoją muzykę wyraża osobisty związek z katalońskim regionem Sant Esteve Sesrovires, z którego pochodzi.

– Rosalía podziela niekonwencjonalny charakter marki CUPRA. Podobnie jak my, pochodzi z Hiszpanii, jednak reprezentuje prawdziwie międzynarodowy sposób myślenia. Nasza najnowsza współpraca jest kolejnym przykładem na to, że CUPRA dociera do młodszego pokolenia, które poszukuje nowych inspiracji. Nie mogę się doczekać kolejnych etapów naszych wspólnych działań – stwierdził Sven Schuwirth, dyrektor operacyjny marki CUPRA.

Artystka w 2022 roku wydała swój przełomowy, nagrodzony statuetką Grammy album MOTOMAMI. Jest jego autorką i producentką wykonawczą. Longplay znalazł się na pierwszym miejscu globalnej listy albumów Spotify (w kategorii hiszpańskich artystów) i odnotował najlepszy debiut na światowej liście Billboard-u spośród wszystkich latynoskich albumów wydanych w 2022 roku.

Jedną z najpopularniejszych piosenek na albumie MOTOMAMI jest utwór „Abcdefg”, w którym Rosalía podjęła się stworzenia własnego alfabetu. Teraz zyskał zupełnie nową, niekonwencjonalną perspektywę dzięki współpracy z hiszpańską marką motoryzacyjną.

Ciekawostki z branży

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Ilustrator – Grafik taki specjalizuje się w wykonywaniu rysunków (ilustracji). Rysunki takie mogą być wykonywane za pośrednictwem tradycyjnych technik (np. ołówek i kartka). Mogą być jednak tworzone także za pośrednictwem komputera – tak przy pomocy zewnętrznych urządzeń typu tablety graficzne, jak również jedynie przy wykorzystaniu znajdującego się w komputerze oprogramowania. Niezależnie od stosowanych narzędzi ostatecznym efektem pracy takiego grafika jest dwuwymiarowy obraz w formie cyfrowej, który może zostać wykorzystany jako symbol, maskotka strony czy też okładka książki.

Grafik 3D – Specjalizacją takiego grafika jest tworzenie modeli, które potem mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu animacji, gier komputerowych, symulacji czy jako wirtualne makiety domów. Zlecając pracę takiemu grafikowi musimy mieć na uwadze, że tworzenie kompletnych trójwymiarowych struktur jest procesem o bardzo złożonym charakterze. Grafik 3D tworzy jedynie „szkielety” trójwymiarowych modeli. Efektem jego pracy jest więc jedynie siatka połączonych ze sobą linii. Siatka ta ma określony kształt – z łatwością możemy domyślić się, czy końcowym efektem ma być człowiek, czy też dzbanek. Model taki jest jednak pozbawiony kolorów czy innego rodzaju wypełnienia.

Specjalista od tworzenia grafiki 3D – Grafik komputerowy posiadający taką specjalizację tworzy wypełnienia dla modeli stworzonych przez wyżej opisanego grafika 3D. Mimo, iż określenie „specjalista od tworzenia grafiki 3D” sugeruje, że osoby takie pracują na modelach 3D, jest jednak inaczej. Tworzone przez nich tekstury są zawsze dwuwymiarowe. Są jednak wykonane w taki sposób, że po „zgięciu” idealnie przylegają do modelu 3D, dla którego zostały wykonane. By zrozumieć, jak wygląda stworzona przez takiego grafika tekstura, najłatwiej wyobrazić sobie schemat kostki, przedstawiony jako 6 kwadratów stykających się ze sobą bokami. Po wycięciu takiego rysunku i odpowiednim złożeniu powstanie idealny sześcian. Praca specjalisty od tworzenia grafiki 3D polega właśnie na odpowiednim pokolorowaniu owych ścian.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *