Develia prezentuje rzeźby w interakcji z przestrzenią

Od 9 sierpnia 2022 roku w lobby biurowca Wola Retro przy ul. Skierniewickiej 16/20 w Warszawie można podziwiać rzeźby Marthy Mulawy, krakowskiej artystki, zakochanej w Tatrach. Jej prace wnoszą życie do nowoczesnych wnętrz, a także wzbogacają otoczenie budynków, angażując intelektualnie zarówno ich użytkowników, jak i zwykłych przechodniów.

Martha Mulawa jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych i stypendystką w Vysoká škola uměleckoprůmyslová w Pradze oraz l’École des beaux-arts w Tuluzie. Inspiruje się głęboko i wielopoziomowo odczuwaną naturą, co można dostrzec w wielu jej rzeźbach, obrazach i instalacjach artystycznych. W swoich pracach  łączy rzeźbę, instalacje, batik bądź obraz z muzyką, mappingiem, światłem i tańcem. Chętnie dzieli się twórczymi emocjami, pobudzając kreatywność odbiorcy. Mulawa jest laureatką wielu konkursów wzorniczych, a jej projekty są szeroko doceniane i wykorzystywane w sztuce użytkowej. Swoje prace prezentowała na ponad sześćdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Martha Mulawa posiada talent, który pozwala dostrzegać piękne „drobiazgi”. Jej dzieła zaskakują oryginalnością oraz mistrzowskim wykonaniem motywów naturalnych, dzięki czemu płynnie wchodzą w interakcję z przestrzeniami, w których są wystawiane. Tak jest również w przypadku naszego warszawskiego biurowca Wola Retro. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia prac artystki – mówi Jagoda Najwer, junior marketing manager Develia S.A.

Develia promuje polską sztukę współczesną, m.in. organizując różnego typu wystawy. Przestrzenie wspólne należących do dewelopera obiektów komercyjnych nierzadko były wypełnione pracami uzdolnionych polskich artystów. W Woli Retro zorganizowano XI edycję wystawy „Coming Out”, podczas której prezentowane były dokonania artystyczne, projektowe oraz konserwatorskie absolwentów warszawskiej ASP. W tym roku w warszawskim biurowcu odbyła się wystawa rzeźb Artura Szołdry, w którego pracach realizm miesza się z magią i fantastyką oraz przekrojowa ekspozycja prac Moniki Ślósarczyk, ukazująca różne oblicza człowieka na tle współczesnych realiów.

Wystawę prac Marthy Mulawy można oglądać w lobby Wola Retro w dni powszednie od 9 sierpnia do 30 września. Wstęp wolny.

***

O DEVELII 

Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.  Od 2007 roku Develia (poprzednio LC Corp) jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma jest również członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Bogate portfolio Develii obejmuje 113 obiektów, w tym 106 projektów mieszkaniowych oraz 7 komercyjnych. W 2021 r. firma wypracowała 911,9 mln zł przychodów ze sprzedaży i 153,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

Ciekawostki z branży

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *