Gala Operetkowa powraca w Nowej Hucie

Muzyka Kálmána, Straussa, Lehára, Moniuszki czy Bizeta, wspaniali artyści, unikatowa widownia oznaczają tylko jedno: po przerwie powraca Gala Operetkowa w Nowej Hucie – tym razem na plenerowej scenie NCK. Popularne arie i cieszące się niesłabnącą popularnością melodie z oper i operetek w wykonaniu Orkiestry Opery Krakowskiej oraz solistów zabrzmią ponownie dla mieszkańców 17 września o godzinie 19.00.

„Wieloletnia tradycja spotkań z operą i operetką zostaje podtrzymana. To wyjątkowy moment dla mieszkańców Nowej Huty, którzy razem niezależnie od wieku będą mogli ponownie spotkać się przy muzyce. Cieszę się, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wracamy z najpiękniejszymi utworami operowymi i operetkowymi tam, gdzie wszystko się zaczęło. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Nowej Huty do spędzenia tego czasu razem z nami. Zaprośmy sąsiadów i rodzinę do wspólnego świętowania” – zachęca Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Dzięki autorom porywających melodii, takim jak Johann Strauss, Emmerich Kálmán czy Franz Lehár, przeniesiemy się do czasów, w których na ulicach Wiednia czy Paryża eleganckie walce przeplatały się ze skocznymi polkami oraz ognistymi czardaszami. Taka podróż to nie tylko wspaniała rozrywka, ale także spotkanie z żywą historią, w którą zabiorą nas znakomici soliści: Paula Maciołek, Monika Korybalska, Jarosław Bielecki i Adam Szerszeń w towarzystwie Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

Na scenie plenerowej NCK zabrzmi aż 18 przebojów polskich i zagranicznych twórców: melodie z Carmen Bizeta (uwertura, Habanera i słynna aria Torreadora Votre toast), Strasznego dworu Moniuszki (Mazur, Dumka Jadwigi oraz Kto z mych dziewek), polka Éljen a Magyar! Straussa, a także kompozycje mistrzów operetki: Wolgalied z Carewicza i Kto me usta całuje z Giuditty Lehára oraz aria Boniego Dosyć, basta i Jak bal, to bal z Księżniczki czardasza, Gdzie mieszka miłość i Ach, jedź do Varaždin z Hrabiny Maricy Kálmána. Nie zabraknie takich hitów, jak Quel guardo il cavaliere z Don Pasquale oraz Una furtiva lagrima z Napoju miłosnego Donizettiego, Walc Caton z Casanovy Różyckiego, Pardon, madame! z Wiktorii i jej huzara Abrahama czy Kujawiak Wieniawskiego.

17 września Nowa Huta stanie się centrum miłośników opery i operetki. Serdecznie zapraszamy!

Koncert jest bezpłatny. Na teren wydarzenia można wejść od godziny 18.00. Koło sceny będzie znajdowała się strefa dla osób z niepełnosprawnością ruchu poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i KBF we współpracy z Operą Krakowską oraz Nowohuckim Centrum Kultury.

Ciekawostki z branży

Informatyk grafik - Czyli grafik komputerowy który poza projektowaniem potrafi zadbać o swój sprzęt komputerowy jak i sprzęt w firmie. Często taka osoba pracuje w mnijszych firmach gdzie sporadycznie potrzebna jest osoba techniczna do małych napraw. Krótko mówiąc informatyk grafik to taka złota rączka w świecie IT i grafiki

Projektant stron internetowych – Grafik ten znany jest również pod pojęciem Web Designer. Jak sama nazwa wskazuje, specjalista taki zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych. Zakres czynności tej kategorii grafików wykracza jednak zwykle poza samo opracowanie szablonu. Zlecając pracę Web Designerowi możemy liczyć na to, że opracowaną przez siebie szatę graficzną zmieni w pełni funkcjonalny interface witryny, który po przypisaniu do odpowiedniej domeny stanie się stroną internetową. Mimo, że Web Designerzy zapewniają usługi o bardzo szerokim spektrum, należy mieć na uwadze, że część zadań związanych z postawieniem serwisu powinno się zlecić osobom trzecim. W szczególności do czynności, o których tutaj mowa, należy zaliczyć zakup domeny, zapewnienie hostingu, czy też stworzenie tekstów, które mają pojawić się w serwisie.

Projektant interfaceów – Grafik ten, podobnie jak projektant stron internetowych, zajmuje się opracowaniem szat graficznych, które następnie zostają przeprogramowane w funkcjonalna całość. Różnica polega na tym, ze projektant interfaców specjalizuje się w wykonywaniu grafik, które zostaną wykorzystane nie w stronach internetowych, lecz w programach i aplikacjach. Chodzi tu tak o menu główne w grze komputerowej, jak i wykonanie przycisków do aplikacji na smartphona.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Specjalista od budowania marki – Specjalista z pogranicza grafiki komputerowej i marketingu. Jego czynności polegają na stworzeniu (a w pewnych sytuacjach także na modyfikacji) elementów graficznych, które mają być wykorzystywane w ramach jednej firmy. Grafik ten w pierwszej kolejności zajmie się ustaleniem jakie fonty, logo i zestawienia kolorów będą najbardziej korzystne dla jego kontrahenta, a następnie po uzyskaniu aprobaty przystępuje do wykonania grafiki, która zostanie zastosowana w materiałach promocyjnych przedsiębiorstwa (np. w papierze firmowym, długopisach, wizytówkach, etc.). Do grafika takiego należy zwrócić się również w przypadku, jeżeli mamy już logo i jesteśmy kojarzeni z pewnymi zestawieniami kolorów czy symbolami, pragniemy jednak odświeżyć wizerunek naszej firmy nie tracąc jednocześnie autentyczności. Powinineś mieć logo w krzywych, jeśli nie masz logo w formacie wektorowym napisz do mnie.

Retuszer – Najlepszy przyjaciel fotografa i osób, którym zależy na jakości wykonanych zdjęć. Retuszer nie ogranicza się jedynie do tego, by osoby znajdujące się na zdjęciach wyglądały korzystniej. Potrafi on również poprawić ogólną jakość zdjęć, odnowić stare fotografie, jak również wystylizować nowe zdjęcia na wykonane w innej epoce. Grafik ma również możliwość bezstratnego powiększania zdjęć przy pomocy nowoczesnych narzędzi. Dzięki odpowiednim zabiegom jest wstanie zmienić kolorystykę zdjęcia jak również dodać/usunąć odpowiednie elementy, przez co jest on niezastąpiony przy dostosowywaniu fotografii do potrzeb materiałów promocyjnych czy kampanii reklamowych.

Operator DTP – Zajmuje się on odpowiednim złożeniem tekstu i obrazu, tak, by nadawał się on do wykorzystania w ostatecznej publikacji. Ponieważ powyższy opis może być nieco niejasny dla osób, które wcześniej nie współpracowały z operatorem DTP, posłużymy się prostym przykładem. Weź do ręki dowolne czasopismo (najlepiej do tego celu nada się prasa kobieca, ale może być to też każda inna gazeta). Zwróć uwagę na tekst i obrazki umieszczone w czasopiśmie. Tekst rozmieszczony jest w kolumnach, które oplatają obrazki. W miejscach, gdzie tekst spotyka się z ilustracją litery często zmieniają swój kolor tak, by pozostać czytelnymi i stworzyć harmonijną całość. Tekst jest w niektórych miejscach pogrubiony tak, by przykuwał uwagę. Grafiki znajdujące się w czasopiśmie są natomiast w niektórych miejscach rozmyte, by w innych tworzyć wyraźne linie. Operator DTP zajmuje się właśnie tym, by z otrzymanego tekstu i grafiki stworzyć miłą dla oka całość, która następnie może zostać wykorzystana w czasopiśmie, na bilbordzie reklamowym, ulotce czy w książeczce ofertowej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *