Grafika w wyjątkowym stylu

Czy można zarobić na nietypowym stylu grafik?

Posiadanie określonych upodobań w rysowaniu i ogólnie w tworzeniu skutkuje często wyrobieniem tzw. stylu. Dzięki temu wszystkie grafiki autorstwa takiej utalentowanej osoby są łatwo rozpoznawalne, co może stać się dużym plusem. Nie zawsze jednak stanowi to coś, co gwarantuje wysokie zarobki. Charakterystyczne grafiki trzeba umieć wpasować w target, bo nie zawsze będą odpowiednie do tego, na co akurat jest popyt. Przykładem niech będą rysunki w modnym wciąż stylu „manga”. Cechy właściwe dla takich grafik to m.in. niski realizm, brak wielu szczegółów, podkreślanie niektórych części ciała oraz pomijanie innych (np. typowe duże oczy i brak nosa). Obrazki mangowe znajdą wielu fanów w internecie, na forach, wśród miłośników mangi i anime, w komiksach (ale też nie wszystkich), można przy ich użyciu ilustrować niektóre bajki. Nie będą jednak dobre do książek dla dzieci lub do albumów przyrodniczych. Osoba preferująca styl mangowy może nie umieć wykonać portretu albo stworzy obraz typowy dla swoich umiejętności, który nie spodoba się odbiorcy.

Dokąd ze stylem?

Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z wyrabiania własnego stylu. Trzeba jednak na początku drogi znaleźć dla siebie niszę, która pozwoli odpowiednio się realizować. Warto mieć na uwadze, że oryginalność jest jedną z najważniejszych kwestii każdego artysty, więc czasami można nawet poświęcić część zarobków dla swojej wizji artystycznej. Można też wybrać jeszcze inny sposób: z jednej strony szlifować swój wyrazisty styl w miejscach takich jak serwisy zrzeszające grafików, brać udział w konkursach, wystawach itd., z drugiej strony – ćwiczyć podstawy rysunku, perspektywę, anatomię i wszystko, co przyda się przy realizowaniu „przyziemnych” zleceń.

Ciekawostki z branży

Specjalista od budowania marki – Specjalista z pogranicza grafiki komputerowej i marketingu. Jego czynności polegają na stworzeniu (a w pewnych sytuacjach także na modyfikacji) elementów graficznych, które mają być wykorzystywane w ramach jednej firmy. Grafik ten w pierwszej kolejności zajmie się ustaleniem jakie fonty, logo i zestawienia kolorów będą najbardziej korzystne dla jego kontrahenta, a następnie po uzyskaniu aprobaty przystępuje do wykonania grafiki, która zostanie zastosowana w materiałach promocyjnych przedsiębiorstwa (np. w papierze firmowym, długopisach, wizytówkach, etc.). Do grafika takiego należy zwrócić się również w przypadku, jeżeli mamy już logo i jesteśmy kojarzeni z pewnymi zestawieniami kolorów czy symbolami, pragniemy jednak odświeżyć wizerunek naszej firmy nie tracąc jednocześnie autentyczności. Powinineś mieć logo w krzywych, jeśli nie masz logo w formacie wektorowym napisz do mnie.

Retuszer – Najlepszy przyjaciel fotografa i osób, którym zależy na jakości wykonanych zdjęć. Retuszer nie ogranicza się jedynie do tego, by osoby znajdujące się na zdjęciach wyglądały korzystniej. Potrafi on również poprawić ogólną jakość zdjęć, odnowić stare fotografie, jak również wystylizować nowe zdjęcia na wykonane w innej epoce. Grafik ma również możliwość bezstratnego powiększania zdjęć przy pomocy nowoczesnych narzędzi. Dzięki odpowiednim zabiegom jest wstanie zmienić kolorystykę zdjęcia jak również dodać/usunąć odpowiednie elementy, przez co jest on niezastąpiony przy dostosowywaniu fotografii do potrzeb materiałów promocyjnych czy kampanii reklamowych.

Operator DTP – Zajmuje się on odpowiednim złożeniem tekstu i obrazu, tak, by nadawał się on do wykorzystania w ostatecznej publikacji. Ponieważ powyższy opis może być nieco niejasny dla osób, które wcześniej nie współpracowały z operatorem DTP, posłużymy się prostym przykładem. Weź do ręki dowolne czasopismo (najlepiej do tego celu nada się prasa kobieca, ale może być to też każda inna gazeta). Zwróć uwagę na tekst i obrazki umieszczone w czasopiśmie. Tekst rozmieszczony jest w kolumnach, które oplatają obrazki. W miejscach, gdzie tekst spotyka się z ilustracją litery często zmieniają swój kolor tak, by pozostać czytelnymi i stworzyć harmonijną całość. Tekst jest w niektórych miejscach pogrubiony tak, by przykuwał uwagę. Grafiki znajdujące się w czasopiśmie są natomiast w niektórych miejscach rozmyte, by w innych tworzyć wyraźne linie. Operator DTP zajmuje się właśnie tym, by z otrzymanego tekstu i grafiki stworzyć miłą dla oka całość, która następnie może zostać wykorzystana w czasopiśmie, na bilbordzie reklamowym, ulotce czy w książeczce ofertowej.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

2 komentarze

  1. Nie wydaje mi się, że można rozwinąć styl bez opanowania podstaw. Ci wszyscy artyści z dziwnymi wizjami często po prostu ukrywają w ten sposób braki w warsztacie.

  2. Błagam, przestańcie już wszędzie z tą mangą. Jest to bardzo urocze, ale jeśli atakuje z każdego zakątka internetu, robi się grubą przesadą.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *