Przegląd unikatowych ofert na Black Friday. Gdzie najwięcej zaoszczędzimy?

Aż 69 proc. Polaków planuje zakupy podczas Black Friday lub Cyber Monday. Najbardziej cieszą ich obniżki dwucyfrowe, które przekraczają wielkość inflacji. Polowanie na promocje to pokłosie trudnej sytuacji ekonomicznej i chęć zaoszczędzenia pieniędzy. A co najchętniej kupują Polacy? Na pierwszym miejscu od lat znajduje się elektronika. Ale to nie wszystko. Oprócz tych oczywistych promocji na Black Friday, z dużych zniżek można skorzystać także w mniej oczywistych obszarach. Gdzie ich szukać? Przygotowaliśmy listę ciekawych ofert.

Black Friday to od lat okazja do tego, by upolować promocje. Wielu konsumentów podczas obniżek poszukuje prezentów dla bliskich na Boże Narodzenie. Rosnąca inflacja nie zniechęca Polaków do zakupów podczas Black Friday. W tym roku 69 proc. konsumentów ma zamiar skorzystać z promocji i poszukać atrakcyjnych okazji – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online.

Zacznij dietę w Black Friday

Polacy coraz bardziej świadomie podchodzą do troski o swoje zdrowie. To pokłosie pandemii, a także chęć zrobienia czegoś dla siebie w myśl zasady wellness. Chcemy być sprawni i w formie. Dla tych, którzy chcą skorzystać z porad ekspertów od żywienia, MajAcademy przygotowało specjalne rabaty. To 15 proc. zniżki na usługi dostępne na platformie.

 – W obecnych czasach subskrybujemy wszystko: od popularnych platform streamingowych, poprzez elektronikę czy samochody. My oferujemy naszym klientom stały dostęp do platformy żywieniowej. W ramach naszej usługi otrzymują pełen dostęp do platformy, możliwość przejścia przez zakończone już wyzwania dietetyczno-motywacyjne oraz dołączenia do kolejnych. Mają także dostęp do zamkniętych grup na Facebook’u, a przede wszystkim – wsparcie ekspertów od żywienia – wyjaśnia Roksana Środa, dietetyk kliniczna i założycielka MajAcademy.

Z kolei platforma MajDiet oferuje 100 zł na badanie w usłudze uPacjenta – czyli np. kupując produkt za 30 zł, otrzymujemy 100 zł zniżki w postaci voucheryu na badanie. To nie wszystko. Podczas Black Friday kupujący dostają także -35% na produkty elektroniczne.

Zdaniem ekspertki Ewy Polińskiej z firmy Mońki, specjalizującej się w produkcji naturalnych produktów nabiałowych, promocje, które zachęcają Polaków do zdrowej diety to świetny pomysł.

 –  Black Friday kojarzy się z promocjami na elektronikę czy odzież. Wiele firm dostrzega potrzebę promowania swoich usług podczas piątkowych promocji. Cieszy mnie, że coraz częściej są to propozycje nieoczywiste. Obserwujemy wzrost ofert z zakresu wellness, czyli zdrowego żywienia i sportu. Jako producent naturalnego nabiału produkowanego ze zdrowych składników kibicujemy wszystkim, którzy promują wśród Polaków dbanie o własne zdrowie – mówi Ewa Polińska z MSM Mońki.

Dom z rabatem? Podczas Black Friday to możliwe!

Podczas Black Friday z rabatem można zakupić także… nieruchomości. Coraz częściej ze swoimi propozycjami wychodzą bowiem deweloperzy. Ci oferują naprawdę atrakcyjne promocje.

 – Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Obecna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych nieco ostudziła nastroje konsumenckie. Z drugiej strony posiadanie mieszkania nadal jest istotne zarówno dla polskich rodzin, jak i osób, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe. Z naszych obserwacji wynika, iż wielu konsumentów poszukuje promocji także w sektorze nieruchomości. W związku z tym podczas Black Week oferujemy do 45 tysięcy złotych rabatu na nieruchomości zlokalizowane w naszej wrocławskiej inwestycji przy ulicy Braniborskiej – mówi Artur Smoleń Dyrektor Oddziału Wrocław z Profit Development.

To nie jedyna promocja oferowana przez dewelopera. Osoby, które zdecydują się na zakup nieruchomości przy ul. Kajdasza we Wrocławiu mogą liczyć na rabat do 77 tysięcy złotych. Właśnie ruszyła przedsprzedaż mieszkań. Rabat dotyczy także willi miejskich przy Działoszyńskiej – w przypadku tej inwestycji można zaoszczędzić 48 tysięcy złotych.

A w jaki sposób konsumenci zapłacą za zakupy podczas Black Friday? Okazuje się, że co 10 z nich odkłada pieniądze, by podczas piątkowych promocji upolować upatrzone okazje. Aż 58 proc. osób zamierza pokryć wydatki środkami, które posiada na bieżącym rachunku. Zaś co czwarty użyje karty kredytowej bądź skorzysta z opcji odroczonej płatności. 

Ciekawostki z branży

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Projektowanie graficzne to szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno pracę z grafiką wektorową (samodzielne tworzenie obrazów), jak i z grafiką rastrową (przekształcanie i poprawianie zdjęć). Oprócz tych dwóch popularnych dziedzin projektowanie graficzne obejmuje również tworzenie grafik 3D, jak i prace związane ze składem i przygotowaniem tekstu do druku (DTP).

Jakie prace najczęściej zleca się grafikom? Do branżowej codzienności należy projektowanie grafik na media społecznościowe, na blogi firmowe, wszelkie typy ulotek, reklamówek, katalogów i plakatów promocyjnych.
To jednak dopiero początek długiej listy – po nich plasują się zlecenia na przygotowanie grafik i całych layoutów na strony www lub do aplikacji mobilnych. Każdy element, jaki widzisz na stronie, wyszedł spod ręki projektanta: tu nie ma miejsca na przypadki.

Bardziej złożone prace graficzne to… wspomniane tworzenie logo firmy. Profesjonaliści, którzy poważnie myślą o swojej marce, wiedzą, że logo to wisienka na torcie, jakim jest cały system identyfikacji wizualnej. To właśnie projektowanie takich kompleksowych rozwiązań jest najciekawszym i najbardziej satysfakcjonującym wyzwaniem w pracy grafika.

Jakie jeszcze prace zleca się projektantom w Polsce? Rosnąca popularność e-commerce zwiększa zapotrzebowanie zarówno na profesjonalny retusz zdjęć produktowych jak i… na fotorealistyczne wizualizacje 3D.
3D jest przy tym jednym z ważniejszych trendów w projektowaniu graficznym. Jego możliwości rosną – trójwymiarowe obrazy nie tylko zastępują prawdziwe produkty w katalogach firmowych, ale również oferują przedstawienia przekrojów, modele zamówień czy wizualizacje.

Osobną kategorią prac graficznych jest skład tekstu i przygotowanie go do druku. Wymaga nie tylko dużej cierpliwości i wyobraźni, ale również specjalistycznej wiedzy dotyczącej typografii.

Informatyk grafik - Czyli grafik komputerowy który poza projektowaniem potrafi zadbać o swój sprzęt komputerowy jak i sprzęt w firmie. Często taka osoba pracuje w mnijszych firmach gdzie sporadycznie potrzebna jest osoba techniczna do małych napraw. Krótko mówiąc informatyk grafik to taka złota rączka w świecie IT i grafiki

Projektant stron internetowych – Grafik ten znany jest również pod pojęciem Web Designer. Jak sama nazwa wskazuje, specjalista taki zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych. Zakres czynności tej kategorii grafików wykracza jednak zwykle poza samo opracowanie szablonu. Zlecając pracę Web Designerowi możemy liczyć na to, że opracowaną przez siebie szatę graficzną zmieni w pełni funkcjonalny interface witryny, który po przypisaniu do odpowiedniej domeny stanie się stroną internetową. Mimo, że Web Designerzy zapewniają usługi o bardzo szerokim spektrum, należy mieć na uwadze, że część zadań związanych z postawieniem serwisu powinno się zlecić osobom trzecim. W szczególności do czynności, o których tutaj mowa, należy zaliczyć zakup domeny, zapewnienie hostingu, czy też stworzenie tekstów, które mają pojawić się w serwisie.

Projektant interfaceów – Grafik ten, podobnie jak projektant stron internetowych, zajmuje się opracowaniem szat graficznych, które następnie zostają przeprogramowane w funkcjonalna całość. Różnica polega na tym, ze projektant interfaców specjalizuje się w wykonywaniu grafik, które zostaną wykorzystane nie w stronach internetowych, lecz w programach i aplikacjach. Chodzi tu tak o menu główne w grze komputerowej, jak i wykonanie przycisków do aplikacji na smartphona.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *