Rusza budowa muzycznego centrum Sinfonii Varsovii

Rozpoczyna się spektakularna inwestycja na warszawskiej Pradze. W ramach pierwszego etapu budowy Sinfonia Varsovia Centrum zaadaptowane zostaną trzy zabytkowe budynki dawnego Instytutu Weterynaryjnego mieszczące się od strony ul. Grochowskiej. Umożliwi to Sinfonii Varsovii realizowanie całorocznego sezonu artystycznego i edukacyjnego. Całość planowanych robót, które zajmą dwa lata, wykona Korporacja Budowlana DORACO. W kolejnym etapie projekt zakłada
m.in. budowę supernowoczesnej głównej sali koncertowej.

Korporacja Budowlana DORACO podpisała umowę z Sinfonią Varsovią na realizację pierwszej części inwestycji Sinfonia Varsovia Centrum. Będzie to nowe, unikalne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Całość projektu, włączając część drugą, zakłada modernizację pięciu zabytkowych budynków przy ulicy Grochowskiej 272 i budowę nowej sali koncertowej na ponad 1850 miejsc. Zwycięski projekt Atelier Thomas Pucher z Grazu wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2010.

W ramach zleconego Korporacji Budowlanej DORACO pierwszego etapu prac planowana jest modernizacja trzech zabytkowych, ponad 120-letnich budynków. Chodzi o budynek główny oraz dwa pawilony dawnego Instytutu Weterynaryjnego mieszczące się od strony ul. Grochowskiej. Realizacja inwestycji zajmie zgodnie z umową 24 miesiące, a przekazanie gotowych obiektów do eksploatacji planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku. Wartość prac została ustalona na poziomie
117,4 mln zł brutto.

„Cieszymy się, że po latach intensywnych przygotowań i wielu niepewności możemy nareszcie przystąpić do budowy” – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii. „To dla nas wszystkich, tak dla muzyków, pracowników biura, jak i dla mnie osobiście długo oczekiwana wiadomość. Za dwa lata znajdziemy się jako instytucja w zupełnie nowej, ekscytującej sytuacji. Pod koniec 2025 roku będziemy mogli zainaugurować po raz pierwszy w 40-letniej historii orkiestry całoroczny sezon artystyczny” – dodaje Janusz Marynowski.

„Sinfonia Varsovia jest dla nas bardzo ciekawym wyzwaniem. Mocno angażujemy się w różne projekty związane z renowacją zabytków, dlatego realizacja tej inwestycji doskonale wpisuje się w nasze kompetencje i zamiłowania. Projekt łączy elementy konserwatorskie z potrzebą zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych. Poza gruntowną modernizacją trzech budynków inwestycja zakłada też wybudowanie nowego podziemnego obiektu technicznego. Będzie to mózg całego kompleksu z nowoczesnymi systemami sterowania BMS. Cały projekt będzie realizowany w oparciu o zaawansowany proces BIM (Building Information Modeling). Uwielbiamy projekty wymagające dużego doświadczenia inżynierskiego. Na swoim koncie mamy kilkaset zrealizowanych inwestycji w tym projekty duże i skomplikowane, takie jak porty lotnicze, porty morskie, stadiony czy centra handlowe” – podkreśla Angelika Cieślowska, CEO Korporacji Budowlanej DORACO.

Docelowo w budynkach znajdą się przestrzenie edukacyjne i dwie małe sale koncertowe. Realizowane tam będą koncerty kameralne oraz projekty edukacyjne skierowane do różnorodnej publiczności. Przestrzenie te do czasu ukończenia całej inwestycji będą służyć muzykom Sinfonii Varsovii do ćwiczeń i prób. Powstaną tutaj również m.in. kawiarnia, restauracja i księgarnia muzyczna. Dotychczas budynki te pełniły przede wszystkim funkcje gospodarcze.

W ramach pierwszego etapu prace obejmą również m.in. wstępne zagospodarowanie terenu pod planowany ogród, lokalizację podjazdu Kiss and Ride od strony ul. Terespolskiej oraz postawienie fundamentów ażurowej ramy okalającej całość ogrodu, a stanowiącej ważny element koncepcji architektonicznej kompleksu.

***

Korporacja Budowlana DORACO, należąca do rodzinnej grupy kapitałowej Hass Holding, od ponad 30 lat intensywnie pracuje nad umacnianiem pozycji jednego z liderów na polskim rynku generalnego wykonawstwa. Spółka zrealizowała kilkaset inwestycji, w tym projekty duże i skomplikowane, których wartość przekroczyła kilkaset milionów euro. Firma specjalizuje się w realizacji inwestycji hydrotechnicznych oraz w budownictwie kubaturowym. Prowadzi także projekty w zakresie renowacji i odbudowy zabytkowych nieruchomości. 

***

Sinfonia Varsovia jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Jej artystycznym sercem jest uznana na arenie międzynarodowej orkiestra symfoniczna pod tą samą nazwą. Oferta Sinfonii Varsovii obejmuje działalność artystyczną na najwyższym poziomie, w tym koncerty symfoniczne, kameralne oraz recitale, a także szereg działań, których celem jest upowszechnianie muzyki w całej jej różnorodności wśród szerokiego grona odbiorców. Sinfonia Varsovia prowadzi szereg koncertów edukacyjnych i zajęć o charakterze warsztatowym dla najmłodszych słuchaczy, m.in. Smykofonię na Grochowskiej i Poranki ze smokiem Bazylkiem, a do publiczności bez ograniczenia wieku dociera cyklem popularnych Potańcówek. Organizowane przez Sinfonię Varsovię festiwale – Szalone Dni Muzyki (La Folle Journée de Varsovie) oraz Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – kształtują w istotny sposób krajobraz muzyczny stolicy. Sinfonia Varsovia dba ponadto o profesjonalne przygotowanie młodych adeptów sztuki do gry w orkiestrze, prowadząc od 2012 Akademię Sinfonia Varsovia.

Ciekawostki z branży

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Informatyk grafik - Czyli grafik komputerowy który poza projektowaniem potrafi zadbać o swój sprzęt komputerowy jak i sprzęt w firmie. Często taka osoba pracuje w mnijszych firmach gdzie sporadycznie potrzebna jest osoba techniczna do małych napraw. Krótko mówiąc informatyk grafik to taka złota rączka w świecie IT i grafiki

Projektant stron internetowych – Grafik ten znany jest również pod pojęciem Web Designer. Jak sama nazwa wskazuje, specjalista taki zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych. Zakres czynności tej kategorii grafików wykracza jednak zwykle poza samo opracowanie szablonu. Zlecając pracę Web Designerowi możemy liczyć na to, że opracowaną przez siebie szatę graficzną zmieni w pełni funkcjonalny interface witryny, który po przypisaniu do odpowiedniej domeny stanie się stroną internetową. Mimo, że Web Designerzy zapewniają usługi o bardzo szerokim spektrum, należy mieć na uwadze, że część zadań związanych z postawieniem serwisu powinno się zlecić osobom trzecim. W szczególności do czynności, o których tutaj mowa, należy zaliczyć zakup domeny, zapewnienie hostingu, czy też stworzenie tekstów, które mają pojawić się w serwisie.

Projektant interfaceów – Grafik ten, podobnie jak projektant stron internetowych, zajmuje się opracowaniem szat graficznych, które następnie zostają przeprogramowane w funkcjonalna całość. Różnica polega na tym, ze projektant interfaców specjalizuje się w wykonywaniu grafik, które zostaną wykorzystane nie w stronach internetowych, lecz w programach i aplikacjach. Chodzi tu tak o menu główne w grze komputerowej, jak i wykonanie przycisków do aplikacji na smartphona.

Graficy (mimo dość dużego nasycenia rynku) nadal są atrakcyjnymi specjalistami dla wielu pracodawców – od największych, międzynarodowych agencji reklamowych, po niewielkie firmy, funkcjonujące w rynkowych niszach.

Oczywiście zawód grafika daje też szerokie możliwości samodzielnego realizowania się jako współpracujący z różnymi podmiotami freelancer – to opcja dla osób ceniących sobie pracę na własnych warunkach.

Chcący się utrzymać na rynku grafik musi być osobą kreatywną, ale zarazem bardzo obowiązkową i umiejącą pracować w sposób elastyczny oraz wielopłaszczyznowy (od projektu do projektu). Zmienność i dynamika w znacznym stopniu decydują o tym, że średnia wieku w zawodzie grafika komputerowego jest niska (ok. 30 lat).

Jeśli wykazujemy się takimi cechami i czujemy, że w pokonaniu pierwszych progów pomoże nam pasja i wrodzone umiejętności graficzne – warto spróbować swoich sił odpowiednio szybko. Dobre, czyli rozbudowane i urozmaicone portfolio, to najlepsza przepustka do kariery w branży graficznej.

Na początku liczy się każdy wykonany projekt, dlatego wchodząc do zawodu, skupiajmy się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale nie bójmy się podejmować zawodowych wyzwań już w trakcie studiów czy/i uzyskiwania kolejnych zawodowych szlifów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *