Sesja ślubna a początkujący fotograf

Oryginalne sesje ślubne

Moda na fotograficzne sesje ślubne ciągle trwa. Na czym to polega? Po zakończeniu ceremonii państwo młodzi udają się w wybrane miejsce i robiona jest seria zdjęć, które następnie bywają obrabiane lub nie i służą jako wyjątkowa pamiątka. Ponieważ dla młodej pary liczy się często efekt, wybór fotografa bywa niełatwy. Mimo takiego nastawienia jednak zdarza się, że o wykonanie sesji prosi się zupełnie nieznaną osobę, ot – amatora. Czy ktoś bez doświadczenia i rozbudowanego portfolio jest w stanie zrobić atrakcyjną sesję ślubną? Być może niektórym zlecającym bardziej chodzi o świeżość, niż o surowość profesjonalisty. Bardzo wiele sesji ślubnych, nawet tych pochodzących od znanych i polecanych fotografów, wygląda dość podobnie. Wymagająca młoda para może chcieć uzyskać coś zupełnie innego i jeśli tylko trafi na utalentowaną osobę, eksperyment najprawdopodobniej się uda.

Jakie umiejętności niezbędne są do zrobienia dobrej sesji ślubnej?

Przede wszystkim wybrany fotograf musi umieć dobrze posłużyć się światłem. To bardzo potężna „broń” – potrafi podkreślać emocje i wydobywać najważniejsze aspekty sceny. Dzięki tej umiejętności nawet korzystając ze słabego aparatu można stworzyć ciekawe zdjęcia. Druga kwestia to tzw. oko. Każdą osobę, każdą scenę można pokazać oryginalnie, dodając emocje do swojego sposobu patrzenia. Zdjęcia znanych fotografów często robione są w bardzo prostych okolicznościach, ale umiejętne skadrowanie czy podkreślenie wyjątkowego elementu widocznego w kadrze zapewnia zupełnie inny wyraz. Przyda się też umiejętność korzystania z programów graficznych. Dzięki nim można poprawić zdjęcie, które wyszło zbyt blado, jest poruszone lub ma za mały/za duży kontrast.

Ciekawostki z branży

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

3 komentarze

  1. Sesja nie musi być pokazem umiejętności. Kiedyś robiło się po prostu zdjęcia dokumentalne. Para młoda w kościele i poza kościołem. A teraz jakieś wymysły, bajery, pozowanie i w sumie caly klimat ucieka.

  2. Nie znoszę wręcz początkujących fotografów robiących zdjęcia w kościele lub w jakiejś instytucji. Powinni zdecydowanie zainwestować w umiejętność uważania, gdzie idą i na kogo wpadają wpatrzeni w obiektyw…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *