Sesja ślubna a początkujący fotograf

Oryginalne sesje ślubne

Moda na fotograficzne sesje ślubne ciągle trwa. Na czym to polega? Po zakończeniu ceremonii państwo młodzi udają się w wybrane miejsce i robiona jest seria zdjęć, które następnie bywają obrabiane lub nie i służą jako wyjątkowa pamiątka. Ponieważ dla młodej pary liczy się często efekt, wybór fotografa bywa niełatwy. Mimo takiego nastawienia jednak zdarza się, że o wykonanie sesji prosi się zupełnie nieznaną osobę, ot – amatora. Czy ktoś bez doświadczenia i rozbudowanego portfolio jest w stanie zrobić atrakcyjną sesję ślubną? Być może niektórym zlecającym bardziej chodzi o świeżość, niż o surowość profesjonalisty. Bardzo wiele sesji ślubnych, nawet tych pochodzących od znanych i polecanych fotografów, wygląda dość podobnie. Wymagająca młoda para może chcieć uzyskać coś zupełnie innego i jeśli tylko trafi na utalentowaną osobę, eksperyment najprawdopodobniej się uda.

Jakie umiejętności niezbędne są do zrobienia dobrej sesji ślubnej?

Przede wszystkim wybrany fotograf musi umieć dobrze posłużyć się światłem. To bardzo potężna „broń” – potrafi podkreślać emocje i wydobywać najważniejsze aspekty sceny. Dzięki tej umiejętności nawet korzystając ze słabego aparatu można stworzyć ciekawe zdjęcia. Druga kwestia to tzw. oko. Każdą osobę, każdą scenę można pokazać oryginalnie, dodając emocje do swojego sposobu patrzenia. Zdjęcia znanych fotografów często robione są w bardzo prostych okolicznościach, ale umiejętne skadrowanie czy podkreślenie wyjątkowego elementu widocznego w kadrze zapewnia zupełnie inny wyraz. Przyda się też umiejętność korzystania z programów graficznych. Dzięki nim można poprawić zdjęcie, które wyszło zbyt blado, jest poruszone lub ma za mały/za duży kontrast.

Ciekawostki z branży

Projektowanie graficzne to szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno pracę z grafiką wektorową (samodzielne tworzenie obrazów), jak i z grafiką rastrową (przekształcanie i poprawianie zdjęć). Oprócz tych dwóch popularnych dziedzin projektowanie graficzne obejmuje również tworzenie grafik 3D, jak i prace związane ze składem i przygotowaniem tekstu do druku (DTP).

Jakie prace najczęściej zleca się grafikom? Do branżowej codzienności należy projektowanie grafik na media społecznościowe, na blogi firmowe, wszelkie typy ulotek, reklamówek, katalogów i plakatów promocyjnych.
To jednak dopiero początek długiej listy – po nich plasują się zlecenia na przygotowanie grafik i całych layoutów na strony www lub do aplikacji mobilnych. Każdy element, jaki widzisz na stronie, wyszedł spod ręki projektanta: tu nie ma miejsca na przypadki.

Bardziej złożone prace graficzne to… wspomniane tworzenie logo firmy. Profesjonaliści, którzy poważnie myślą o swojej marce, wiedzą, że logo to wisienka na torcie, jakim jest cały system identyfikacji wizualnej. To właśnie projektowanie takich kompleksowych rozwiązań jest najciekawszym i najbardziej satysfakcjonującym wyzwaniem w pracy grafika.

Jakie jeszcze prace zleca się projektantom w Polsce? Rosnąca popularność e-commerce zwiększa zapotrzebowanie zarówno na profesjonalny retusz zdjęć produktowych jak i… na fotorealistyczne wizualizacje 3D.
3D jest przy tym jednym z ważniejszych trendów w projektowaniu graficznym. Jego możliwości rosną – trójwymiarowe obrazy nie tylko zastępują prawdziwe produkty w katalogach firmowych, ale również oferują przedstawienia przekrojów, modele zamówień czy wizualizacje.

Osobną kategorią prac graficznych jest skład tekstu i przygotowanie go do druku. Wymaga nie tylko dużej cierpliwości i wyobraźni, ale również specjalistycznej wiedzy dotyczącej typografii.

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

3 komentarze

  1. Sesja nie musi być pokazem umiejętności. Kiedyś robiło się po prostu zdjęcia dokumentalne. Para młoda w kościele i poza kościołem. A teraz jakieś wymysły, bajery, pozowanie i w sumie caly klimat ucieka.

  2. Nie znoszę wręcz początkujących fotografów robiących zdjęcia w kościele lub w jakiejś instytucji. Powinni zdecydowanie zainwestować w umiejętność uważania, gdzie idą i na kogo wpadają wpatrzeni w obiektyw…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *