W jaki sposób można nauczyć się podstaw obsługi programów graficznych?

Materiały w sieci

Umiejętność posługiwania się programami do obróbki grafiki bywa przydatna w wielu aspektach pracy twórczej. Chociaż niektóre, przynajmniej na pierwszy rzut oka, wydają się dość skomplikowane, nie ma wśród nich żadnych wymagających znajomości wiedzy tajemnej – większość można poznać samodzielnie i dzięki dostępnym powszechnie materiałom. Na początku jednak warto przyjrzeć się dostępnym programom i na przykład korzystając z dostępnych wersji demo ocenić, jaka aplikacja sprawdzi się najlepiej w danym zastosowaniu. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnego poświęcania czasu na program, który nie jest odpowiedni. Niekiedy już na stronie producenta można znaleźć linki prowadzące do różnego rodzaju samouczków. To jednak jeszcze nie wszystko, co czeka na nas w sieci. Innym rodzajem materiałów są przygotowane przez użytkowników poradniki z przykładami. Z reguły opatrzone są one angielskim słówkiem tutorial, ewentualnie „how to”. W wielu przypadkach to bardzo wartościowe i bardzo dokładne pomoce, prowadzące nowicjusza krok po kroku przez różne zawiłości nowej aplikacji.

Bez ćwiczeń ani rusz

Oczywiście nawet z najlepszymi materiałami nie można liczyć na sukces, nie robiąc nic. W pierwszej kolejności wykonać należy jak najwięcej ćwiczeń, a później przerzucić się na samodzielne eksperymenty. Każdy może znaleźć coś, co jest dla niego wyjątkowo przyjemne, na przykład fotomontaże lub grafikę wektorową, retuszowanie, ilustrowanie. Możliwości jest bardzo dużo, ale najważniejsze są ćwiczenia, pozwalające na dojście do perfekcji w wybranym aspekcie.

Ciekawostki z branży

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *