Wizualizacje architektoniczne 3d

Podstawą pracy architektów jest tworzenie projektów zagospodarowania danej przestrzeni. Stanowią one fundamenty dalszych działań zmierzających do realizacji koncepcji. Aby zainteresować danym pomysłem inwestora, bądź w przystępny sposób wyjaśnić założenia i rozwiązania projektowe klientowi, należy zadbać o profesjonalną i zrozumiałą prezentację pracy architekta. Tutaj właśnie niemal niezbędnym, a na pewno niezwykle przydatnym narzędziem są wizualizacje. Wszystkie wytyczne dotyczące projektu wymagają szczegółowego i dokładnego komentarza, który nie zawsze może być w pełni zrozumiały dla zwykłego odbiorcy. Dlatego właśnie zarówno architekci, jak firmy deweloperskie, powszechnie stosują nowoczesne metody prezentacji w formie wizualizacji. Taka forma przedstawienia projektu jest przystępna dla każdego odbiorcy i może zadecydować o jego zainteresowaniu danym projektem. Chcielibyśmy przedstawić tutaj różne rodzaje architektonicznych wizualizacji.Najprostszą metodą prezentacji jest statyczna wizualizacja architektoniczna.

Wizualizacje architektoniczne można scharakteryzować jako popularną metodę prezentacji danego produktu, projektu architektonicznego. Wszystko odbywa się tu z wykorzystaniem trójwymiarowej grafiki, która pozwala ukazać wizję ukończonego projektu. Na proces, jakim jest wizualizacja architektoniczna, składają się takie etapy jak modelowanie, tworzenie i nakładanie materiałów, ustawianie odpowiedniego oświetlenia oraz tak zwany rendering, czyli proces w którym następuje obliczenie odbicia światła od znajdujących się w scenie rekwizytów.

Wizualizacja architektoniczna stanowi swego rodzaju cyfrowe fotografowanie budynku, co ma na celu pokazanie tego jak wygląda elewacja, czy jaka jest jego kubatura. Wizualizacja tego rodzaju stanowi doskonały materiał marketingowy, który bezsprzecznie przydaje się podczas kampanii reklamowej danej inwestycji. Wizualizacja architektoniczna stanowi także nieocenioną pomoc przy obrazowaniu, a także weryfikacji danej koncepcji architektonicznej, i to na każdym etapie powstawania.Znaczącym uzupełnieniem wizualizacji architektonicznych są wizualizacje 3D. Słowem, wizualizacja architektoniczna to projekt dający jasny i dokładny pogląd na daną ideę przestrzenną.

Najszerzej definiując pojęcie wizualizacji, możemy powiedzieć, że jest to rodzaj komunikacji, polegający na graficznym przedstawieniu danych oraz interakcji, jakie między nimi zachodzą. Nie pretenduje ona do miana sztuki. Ma być czytelna dla jak największej grupy odbiorców, bez względu na ich znajomość przedmiotu wizualizacji. Dobra i pełna wizualizacja musi uwzględnić specyfikę dziedziny, w której jest stosowana. Skoro więc dla projektanta architektura jest czymś wykraczającym poza fizycznie wydzieloną przestrzeń, także w wizualizacji architektonicznej poprawne wymodelowanie przestrzeni jest jedynie punktem wyjścia do wielu różnorodnych czynności mających na celu przekazanie możliwie dużej liczby informacji o projekcie. Ponieważ jednym z zadań architektury jest zwiększanie estetyki otoczenia, wizualizacja powinna przekonać o tym, że nowa realizacja architektoniczna to zadanie spełni.

Koszt wykonania wizualizacji architektonicznej w znacznej mierze zależy od dostarczonych plików. Bardzo często jest bowiem tak, że architekt pracuje w takich programach, który to nie posiadają zdolności tworzenia gotowych brył. Stworzenie takiej bryły od początku jest zaś zajęciem wymagającym znacznych nakładów czasu i pracy. Istotny wpływ na cenę wizualizacji ma także stopień jej fotorealizmu – im trudniej odróżnić ją od prawdziwego zdjęcia, tym większy wysiłek twórcy, a tym samym wyższe koszty. Wpływ na stawkę wywiera także ilość ujęć, czas poświęcony na poprawki, czy ostateczna rozdzielczość wizualizacji.

Chcąc otrzymać szczegółową wycenę wizualizacji architektonicznej należy przesłać wykonawcy rysunki inwestycji. Po jej uzyskaniu przychodzi czas na zastanowienie, jednak pamiętajmy, że dobra jakość wymaga pewnych nakładów.

Wizualizacje 3d dostarcza: KristPRO ul.Natolińska 3/104, 00-562 Warszawa www.kristpro.pl . Cennik wizualizacji na stronie http://kristpro.pl/wizualizacje-3d-cennik oferta dla klientów z Wrocławia http://kristpro.pl/wizualizacje-3d-wroclaw

Ciekawostki z branży

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Informatyk grafik - Czyli grafik komputerowy który poza projektowaniem potrafi zadbać o swój sprzęt komputerowy jak i sprzęt w firmie. Często taka osoba pracuje w mnijszych firmach gdzie sporadycznie potrzebna jest osoba techniczna do małych napraw. Krótko mówiąc informatyk grafik to taka złota rączka w świecie IT i grafiki

Projektant stron internetowych – Grafik ten znany jest również pod pojęciem Web Designer. Jak sama nazwa wskazuje, specjalista taki zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych. Zakres czynności tej kategorii grafików wykracza jednak zwykle poza samo opracowanie szablonu. Zlecając pracę Web Designerowi możemy liczyć na to, że opracowaną przez siebie szatę graficzną zmieni w pełni funkcjonalny interface witryny, który po przypisaniu do odpowiedniej domeny stanie się stroną internetową. Mimo, że Web Designerzy zapewniają usługi o bardzo szerokim spektrum, należy mieć na uwadze, że część zadań związanych z postawieniem serwisu powinno się zlecić osobom trzecim. W szczególności do czynności, o których tutaj mowa, należy zaliczyć zakup domeny, zapewnienie hostingu, czy też stworzenie tekstów, które mają pojawić się w serwisie.

Projektant interfaceów – Grafik ten, podobnie jak projektant stron internetowych, zajmuje się opracowaniem szat graficznych, które następnie zostają przeprogramowane w funkcjonalna całość. Różnica polega na tym, ze projektant interfaców specjalizuje się w wykonywaniu grafik, które zostaną wykorzystane nie w stronach internetowych, lecz w programach i aplikacjach. Chodzi tu tak o menu główne w grze komputerowej, jak i wykonanie przycisków do aplikacji na smartphona.

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *