Wrzesień na scenie Bohema House

Scena pierwszego na świecie Teatru Ekologicznego Bohema House kończy wakacyjną przerwę i zaprasza na nowe wydarzenia. Na młodych widzów i nie tylko czeka premiera spektaklu eko-akrobatycznego Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu, oraz pokazy iluzjonisty, pod nazwą Magia Recyklingu. W drugiej połowie września w otoczeniu Teatru otwiera się Rodzinne Edukacyjne Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE.

Teatr Ekologiczny Bohema House to istniejąca od 2020 roku inicjatywa, której efektem są 4 edukacyjne eko-spektakle dostępne w internecie. Od kwietnia br. te przedstawienia są prezentowane na żywo w siedzibie Teatru przy ul. Smugowej 46a na warszawskiej Białołęce. W ciągu ostatnich miesięcy spektakle Plastikowy Cyrk Doktora Dolittle oraz Calineczka. Magia tkwi w naturze obejrzało już tysiące widzów. Dzięki temu jest realizowany główny cel przyświecający inicjatywie, jakim jest szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska.

W środę, 21 września o godzinie 10:00 będzie miała premierę kolejna sztuka w ramach Teatru Ekologicznego Bohema House. Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu to adaptacja baśni J.Ch. Andersena poruszająca  bardzo ważny problem współczesnego świata, jakim jest wszechogarniający nas smog. Śpiew profesjonalnych aktorów, podniebne akrobacje oraz liczne układy taneczne tworzą smutną historię o obojętności społeczeństwa, zarówno w stosunku do jakości powietrza, którym oddychamy, jak i do umierającej z zimna dziewczynki, która jest alegorią obumierającej Ziemi. W roli tytułowej wystąpi Sylwia Przetak, reżyserem spektaklu jest Michał Derlicki.

We wrześniu odbędą się także pokazy magii, które spotkały się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem przez widzów zarówno tych mniejszych, jak i całkiem dorosłych. Przedstawienie Magia Recyklingu pobudza wyobraźnię, intryguje, rozśmiesza i przenosi widzów do czarodziejskiego świata iluzji, a jednocześnie, zapoznaje z tematyką gospodarowania odpadami i ochrony zasobów Ziemi. Magiczne show, to nie tylko widowiskowe zniknięcia przedmiotów, czy efektowne transformacje, to także edukacja ekologiczna. Pokazy prowadzi Marcin Cichomski – profesjonalny iluzjonista z bardzo bogatym doświadczeniem.

Dużo się będzie działo także na terenie otaczającym Teatr. W drugiej połowie miesiąca, dokładnie 17 i 18 września w godzinach 10:00 – 17:00, zostanie uroczyście otwarte największe Rodzinne Edukacyjne Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE. To pierwsze takie miejsce na mapie Polski, gdzie za pomocą sztuki wysokiej i stanowisk interaktywnych całe rodziny będą mogą zobaczyć jak dbać o środowisko naturalne. Wyjątkowa ścieżka dydaktyczna będzie służyć rekreacji i nauce przez doświadczenie.

Październikową nowością, z której ucieszą się nie tylko fani poezji Bolesława Leśmiana, będzie wyjątkowy performance pod tytułem Natura Ludzka, autorstwa Beaty Jewiarz – aktorki i dziennikarki.

Ciekawostki z branży

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *