Wrzesień na scenie Bohema House

Scena pierwszego na świecie Teatru Ekologicznego Bohema House kończy wakacyjną przerwę i zaprasza na nowe wydarzenia. Na młodych widzów i nie tylko czeka premiera spektaklu eko-akrobatycznego Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu, oraz pokazy iluzjonisty, pod nazwą Magia Recyklingu. W drugiej połowie września w otoczeniu Teatru otwiera się Rodzinne Edukacyjne Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE.

Teatr Ekologiczny Bohema House to istniejąca od 2020 roku inicjatywa, której efektem są 4 edukacyjne eko-spektakle dostępne w internecie. Od kwietnia br. te przedstawienia są prezentowane na żywo w siedzibie Teatru przy ul. Smugowej 46a na warszawskiej Białołęce. W ciągu ostatnich miesięcy spektakle Plastikowy Cyrk Doktora Dolittle oraz Calineczka. Magia tkwi w naturze obejrzało już tysiące widzów. Dzięki temu jest realizowany główny cel przyświecający inicjatywie, jakim jest szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska.

W środę, 21 września o godzinie 10:00 będzie miała premierę kolejna sztuka w ramach Teatru Ekologicznego Bohema House. Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu to adaptacja baśni J.Ch. Andersena poruszająca  bardzo ważny problem współczesnego świata, jakim jest wszechogarniający nas smog. Śpiew profesjonalnych aktorów, podniebne akrobacje oraz liczne układy taneczne tworzą smutną historię o obojętności społeczeństwa, zarówno w stosunku do jakości powietrza, którym oddychamy, jak i do umierającej z zimna dziewczynki, która jest alegorią obumierającej Ziemi. W roli tytułowej wystąpi Sylwia Przetak, reżyserem spektaklu jest Michał Derlicki.

We wrześniu odbędą się także pokazy magii, które spotkały się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem przez widzów zarówno tych mniejszych, jak i całkiem dorosłych. Przedstawienie Magia Recyklingu pobudza wyobraźnię, intryguje, rozśmiesza i przenosi widzów do czarodziejskiego świata iluzji, a jednocześnie, zapoznaje z tematyką gospodarowania odpadami i ochrony zasobów Ziemi. Magiczne show, to nie tylko widowiskowe zniknięcia przedmiotów, czy efektowne transformacje, to także edukacja ekologiczna. Pokazy prowadzi Marcin Cichomski – profesjonalny iluzjonista z bardzo bogatym doświadczeniem.

Dużo się będzie działo także na terenie otaczającym Teatr. W drugiej połowie miesiąca, dokładnie 17 i 18 września w godzinach 10:00 – 17:00, zostanie uroczyście otwarte największe Rodzinne Edukacyjne Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE. To pierwsze takie miejsce na mapie Polski, gdzie za pomocą sztuki wysokiej i stanowisk interaktywnych całe rodziny będą mogą zobaczyć jak dbać o środowisko naturalne. Wyjątkowa ścieżka dydaktyczna będzie służyć rekreacji i nauce przez doświadczenie.

Październikową nowością, z której ucieszą się nie tylko fani poezji Bolesława Leśmiana, będzie wyjątkowy performance pod tytułem Natura Ludzka, autorstwa Beaty Jewiarz – aktorki i dziennikarki.

Ciekawostki z branży

Projektowanie graficzne to szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno pracę z grafiką wektorową (samodzielne tworzenie obrazów), jak i z grafiką rastrową (przekształcanie i poprawianie zdjęć). Oprócz tych dwóch popularnych dziedzin projektowanie graficzne obejmuje również tworzenie grafik 3D, jak i prace związane ze składem i przygotowaniem tekstu do druku (DTP).

Jakie prace najczęściej zleca się grafikom? Do branżowej codzienności należy projektowanie grafik na media społecznościowe, na blogi firmowe, wszelkie typy ulotek, reklamówek, katalogów i plakatów promocyjnych.
To jednak dopiero początek długiej listy – po nich plasują się zlecenia na przygotowanie grafik i całych layoutów na strony www lub do aplikacji mobilnych. Każdy element, jaki widzisz na stronie, wyszedł spod ręki projektanta: tu nie ma miejsca na przypadki.

Bardziej złożone prace graficzne to… wspomniane tworzenie logo firmy. Profesjonaliści, którzy poważnie myślą o swojej marce, wiedzą, że logo to wisienka na torcie, jakim jest cały system identyfikacji wizualnej. To właśnie projektowanie takich kompleksowych rozwiązań jest najciekawszym i najbardziej satysfakcjonującym wyzwaniem w pracy grafika.

Jakie jeszcze prace zleca się projektantom w Polsce? Rosnąca popularność e-commerce zwiększa zapotrzebowanie zarówno na profesjonalny retusz zdjęć produktowych jak i… na fotorealistyczne wizualizacje 3D.
3D jest przy tym jednym z ważniejszych trendów w projektowaniu graficznym. Jego możliwości rosną – trójwymiarowe obrazy nie tylko zastępują prawdziwe produkty w katalogach firmowych, ale również oferują przedstawienia przekrojów, modele zamówień czy wizualizacje.

Osobną kategorią prac graficznych jest skład tekstu i przygotowanie go do druku. Wymaga nie tylko dużej cierpliwości i wyobraźni, ale również specjalistycznej wiedzy dotyczącej typografii.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *