Wrzesień na scenie Bohema House

Scena pierwszego na świecie Teatru Ekologicznego Bohema House kończy wakacyjną przerwę i zaprasza na nowe wydarzenia. Na młodych widzów i nie tylko czeka premiera spektaklu eko-akrobatycznego Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu, oraz pokazy iluzjonisty, pod nazwą Magia Recyklingu. W drugiej połowie września w otoczeniu Teatru otwiera się Rodzinne Edukacyjne Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE.

Teatr Ekologiczny Bohema House to istniejąca od 2020 roku inicjatywa, której efektem są 4 edukacyjne eko-spektakle dostępne w internecie. Od kwietnia br. te przedstawienia są prezentowane na żywo w siedzibie Teatru przy ul. Smugowej 46a na warszawskiej Białołęce. W ciągu ostatnich miesięcy spektakle Plastikowy Cyrk Doktora Dolittle oraz Calineczka. Magia tkwi w naturze obejrzało już tysiące widzów. Dzięki temu jest realizowany główny cel przyświecający inicjatywie, jakim jest szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska.

W środę, 21 września o godzinie 10:00 będzie miała premierę kolejna sztuka w ramach Teatru Ekologicznego Bohema House. Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu to adaptacja baśni J.Ch. Andersena poruszająca  bardzo ważny problem współczesnego świata, jakim jest wszechogarniający nas smog. Śpiew profesjonalnych aktorów, podniebne akrobacje oraz liczne układy taneczne tworzą smutną historię o obojętności społeczeństwa, zarówno w stosunku do jakości powietrza, którym oddychamy, jak i do umierającej z zimna dziewczynki, która jest alegorią obumierającej Ziemi. W roli tytułowej wystąpi Sylwia Przetak, reżyserem spektaklu jest Michał Derlicki.

We wrześniu odbędą się także pokazy magii, które spotkały się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem przez widzów zarówno tych mniejszych, jak i całkiem dorosłych. Przedstawienie Magia Recyklingu pobudza wyobraźnię, intryguje, rozśmiesza i przenosi widzów do czarodziejskiego świata iluzji, a jednocześnie, zapoznaje z tematyką gospodarowania odpadami i ochrony zasobów Ziemi. Magiczne show, to nie tylko widowiskowe zniknięcia przedmiotów, czy efektowne transformacje, to także edukacja ekologiczna. Pokazy prowadzi Marcin Cichomski – profesjonalny iluzjonista z bardzo bogatym doświadczeniem.

Dużo się będzie działo także na terenie otaczającym Teatr. W drugiej połowie miesiąca, dokładnie 17 i 18 września w godzinach 10:00 – 17:00, zostanie uroczyście otwarte największe Rodzinne Edukacyjne Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE. To pierwsze takie miejsce na mapie Polski, gdzie za pomocą sztuki wysokiej i stanowisk interaktywnych całe rodziny będą mogą zobaczyć jak dbać o środowisko naturalne. Wyjątkowa ścieżka dydaktyczna będzie służyć rekreacji i nauce przez doświadczenie.

Październikową nowością, z której ucieszą się nie tylko fani poezji Bolesława Leśmiana, będzie wyjątkowy performance pod tytułem Natura Ludzka, autorstwa Beaty Jewiarz – aktorki i dziennikarki.

Ciekawostki z branży

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

Graficy (mimo dość dużego nasycenia rynku) nadal są atrakcyjnymi specjalistami dla wielu pracodawców – od największych, międzynarodowych agencji reklamowych, po niewielkie firmy, funkcjonujące w rynkowych niszach.

Oczywiście zawód grafika daje też szerokie możliwości samodzielnego realizowania się jako współpracujący z różnymi podmiotami freelancer – to opcja dla osób ceniących sobie pracę na własnych warunkach.

Chcący się utrzymać na rynku grafik musi być osobą kreatywną, ale zarazem bardzo obowiązkową i umiejącą pracować w sposób elastyczny oraz wielopłaszczyznowy (od projektu do projektu). Zmienność i dynamika w znacznym stopniu decydują o tym, że średnia wieku w zawodzie grafika komputerowego jest niska (ok. 30 lat).

Jeśli wykazujemy się takimi cechami i czujemy, że w pokonaniu pierwszych progów pomoże nam pasja i wrodzone umiejętności graficzne – warto spróbować swoich sił odpowiednio szybko. Dobre, czyli rozbudowane i urozmaicone portfolio, to najlepsza przepustka do kariery w branży graficznej.

Na początku liczy się każdy wykonany projekt, dlatego wchodząc do zawodu, skupiajmy się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale nie bójmy się podejmować zawodowych wyzwań już w trakcie studiów czy/i uzyskiwania kolejnych zawodowych szlifów.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *