Wrzesień na scenie Bohema House

Scena pierwszego na świecie Teatru Ekologicznego Bohema House kończy wakacyjną przerwę i zaprasza na nowe wydarzenia. Na młodych widzów i nie tylko czeka premiera spektaklu eko-akrobatycznego Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu, oraz pokazy iluzjonisty, pod nazwą Magia Recyklingu. W drugiej połowie września w otoczeniu Teatru otwiera się Rodzinne Edukacyjne Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE.

Teatr Ekologiczny Bohema House to istniejąca od 2020 roku inicjatywa, której efektem są 4 edukacyjne eko-spektakle dostępne w internecie. Od kwietnia br. te przedstawienia są prezentowane na żywo w siedzibie Teatru przy ul. Smugowej 46a na warszawskiej Białołęce. W ciągu ostatnich miesięcy spektakle Plastikowy Cyrk Doktora Dolittle oraz Calineczka. Magia tkwi w naturze obejrzało już tysiące widzów. Dzięki temu jest realizowany główny cel przyświecający inicjatywie, jakim jest szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska.

W środę, 21 września o godzinie 10:00 będzie miała premierę kolejna sztuka w ramach Teatru Ekologicznego Bohema House. Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu to adaptacja baśni J.Ch. Andersena poruszająca  bardzo ważny problem współczesnego świata, jakim jest wszechogarniający nas smog. Śpiew profesjonalnych aktorów, podniebne akrobacje oraz liczne układy taneczne tworzą smutną historię o obojętności społeczeństwa, zarówno w stosunku do jakości powietrza, którym oddychamy, jak i do umierającej z zimna dziewczynki, która jest alegorią obumierającej Ziemi. W roli tytułowej wystąpi Sylwia Przetak, reżyserem spektaklu jest Michał Derlicki.

We wrześniu odbędą się także pokazy magii, które spotkały się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem przez widzów zarówno tych mniejszych, jak i całkiem dorosłych. Przedstawienie Magia Recyklingu pobudza wyobraźnię, intryguje, rozśmiesza i przenosi widzów do czarodziejskiego świata iluzji, a jednocześnie, zapoznaje z tematyką gospodarowania odpadami i ochrony zasobów Ziemi. Magiczne show, to nie tylko widowiskowe zniknięcia przedmiotów, czy efektowne transformacje, to także edukacja ekologiczna. Pokazy prowadzi Marcin Cichomski – profesjonalny iluzjonista z bardzo bogatym doświadczeniem.

Dużo się będzie działo także na terenie otaczającym Teatr. W drugiej połowie miesiąca, dokładnie 17 i 18 września w godzinach 10:00 – 17:00, zostanie uroczyście otwarte największe Rodzinne Edukacyjne Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE. To pierwsze takie miejsce na mapie Polski, gdzie za pomocą sztuki wysokiej i stanowisk interaktywnych całe rodziny będą mogą zobaczyć jak dbać o środowisko naturalne. Wyjątkowa ścieżka dydaktyczna będzie służyć rekreacji i nauce przez doświadczenie.

Październikową nowością, z której ucieszą się nie tylko fani poezji Bolesława Leśmiana, będzie wyjątkowy performance pod tytułem Natura Ludzka, autorstwa Beaty Jewiarz – aktorki i dziennikarki.

Ciekawostki z branży

Informatyk grafik - Czyli grafik komputerowy który poza projektowaniem potrafi zadbać o swój sprzęt komputerowy jak i sprzęt w firmie. Często taka osoba pracuje w mnijszych firmach gdzie sporadycznie potrzebna jest osoba techniczna do małych napraw. Krótko mówiąc informatyk grafik to taka złota rączka w świecie IT i grafiki

Projektant stron internetowych – Grafik ten znany jest również pod pojęciem Web Designer. Jak sama nazwa wskazuje, specjalista taki zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych. Zakres czynności tej kategorii grafików wykracza jednak zwykle poza samo opracowanie szablonu. Zlecając pracę Web Designerowi możemy liczyć na to, że opracowaną przez siebie szatę graficzną zmieni w pełni funkcjonalny interface witryny, który po przypisaniu do odpowiedniej domeny stanie się stroną internetową. Mimo, że Web Designerzy zapewniają usługi o bardzo szerokim spektrum, należy mieć na uwadze, że część zadań związanych z postawieniem serwisu powinno się zlecić osobom trzecim. W szczególności do czynności, o których tutaj mowa, należy zaliczyć zakup domeny, zapewnienie hostingu, czy też stworzenie tekstów, które mają pojawić się w serwisie.

Projektant interfaceów – Grafik ten, podobnie jak projektant stron internetowych, zajmuje się opracowaniem szat graficznych, które następnie zostają przeprogramowane w funkcjonalna całość. Różnica polega na tym, ze projektant interfaców specjalizuje się w wykonywaniu grafik, które zostaną wykorzystane nie w stronach internetowych, lecz w programach i aplikacjach. Chodzi tu tak o menu główne w grze komputerowej, jak i wykonanie przycisków do aplikacji na smartphona.

Graficy (mimo dość dużego nasycenia rynku) nadal są atrakcyjnymi specjalistami dla wielu pracodawców – od największych, międzynarodowych agencji reklamowych, po niewielkie firmy, funkcjonujące w rynkowych niszach.

Oczywiście zawód grafika daje też szerokie możliwości samodzielnego realizowania się jako współpracujący z różnymi podmiotami freelancer – to opcja dla osób ceniących sobie pracę na własnych warunkach.

Chcący się utrzymać na rynku grafik musi być osobą kreatywną, ale zarazem bardzo obowiązkową i umiejącą pracować w sposób elastyczny oraz wielopłaszczyznowy (od projektu do projektu). Zmienność i dynamika w znacznym stopniu decydują o tym, że średnia wieku w zawodzie grafika komputerowego jest niska (ok. 30 lat).

Jeśli wykazujemy się takimi cechami i czujemy, że w pokonaniu pierwszych progów pomoże nam pasja i wrodzone umiejętności graficzne – warto spróbować swoich sił odpowiednio szybko. Dobre, czyli rozbudowane i urozmaicone portfolio, to najlepsza przepustka do kariery w branży graficznej.

Na początku liczy się każdy wykonany projekt, dlatego wchodząc do zawodu, skupiajmy się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale nie bójmy się podejmować zawodowych wyzwań już w trakcie studiów czy/i uzyskiwania kolejnych zawodowych szlifów.

Ilustrator – Grafik taki specjalizuje się w wykonywaniu rysunków (ilustracji). Rysunki takie mogą być wykonywane za pośrednictwem tradycyjnych technik (np. ołówek i kartka). Mogą być jednak tworzone także za pośrednictwem komputera – tak przy pomocy zewnętrznych urządzeń typu tablety graficzne, jak również jedynie przy wykorzystaniu znajdującego się w komputerze oprogramowania. Niezależnie od stosowanych narzędzi ostatecznym efektem pracy takiego grafika jest dwuwymiarowy obraz w formie cyfrowej, który może zostać wykorzystany jako symbol, maskotka strony czy też okładka książki.

Grafik 3D – Specjalizacją takiego grafika jest tworzenie modeli, które potem mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu animacji, gier komputerowych, symulacji czy jako wirtualne makiety domów. Zlecając pracę takiemu grafikowi musimy mieć na uwadze, że tworzenie kompletnych trójwymiarowych struktur jest procesem o bardzo złożonym charakterze. Grafik 3D tworzy jedynie „szkielety” trójwymiarowych modeli. Efektem jego pracy jest więc jedynie siatka połączonych ze sobą linii. Siatka ta ma określony kształt – z łatwością możemy domyślić się, czy końcowym efektem ma być człowiek, czy też dzbanek. Model taki jest jednak pozbawiony kolorów czy innego rodzaju wypełnienia.

Specjalista od tworzenia grafiki 3D – Grafik komputerowy posiadający taką specjalizację tworzy wypełnienia dla modeli stworzonych przez wyżej opisanego grafika 3D. Mimo, iż określenie „specjalista od tworzenia grafiki 3D” sugeruje, że osoby takie pracują na modelach 3D, jest jednak inaczej. Tworzone przez nich tekstury są zawsze dwuwymiarowe. Są jednak wykonane w taki sposób, że po „zgięciu” idealnie przylegają do modelu 3D, dla którego zostały wykonane. By zrozumieć, jak wygląda stworzona przez takiego grafika tekstura, najłatwiej wyobrazić sobie schemat kostki, przedstawiony jako 6 kwadratów stykających się ze sobą bokami. Po wycięciu takiego rysunku i odpowiednim złożeniu powstanie idealny sześcian. Praca specjalisty od tworzenia grafiki 3D polega właśnie na odpowiednim pokolorowaniu owych ścian.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *