Wrzesień w Pałacu Potockich

To będzie niezwykle intensywny miesiąc! We wrześniu w Pałacu Potockich zagoszczą bowiem wydarzenia z różnych dziedzin kultury i nauki. Zaczniemy od Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, następnie płynnie przejdziemy do Kongresu Futurologicznego oraz spotkań literackich z arcyciekawymi gośćmi. Nie zapominamy o najmłodszych gościach Pałacu. W ramach Literackich Chwil uczestniczące w warsztatach dzieci zmierzą się m.in. z bardzo małym cieniem, Księżycowym sorbetem i krecią zagadką, a także nauczą się cieszyć wszystkim tym, co je otacza. Pod koniec września spod Pałacu wyruszy literacki spacer, którego patronem tym razem będzie mistrz absurdu – Konstanty Ildefons Gałczyński.

Bomba Megabitowa w Pałacu Potockich

Na początku września do Pałacu Potockich zawita Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa. 5 września o godz. 10.00 rozpoczną się warsztaty Na końcu języka: Mrowie nieznanych fenomenów. W poszukiwaniu językowych algorytmów twórczości S. Lema. 7 września o godz. 18.00 zapraszamy na warsztaty organizowane we współpracy z Volkswagenem. Tematem spotkania będzie Elektromobilność oczami Polaków.Dzień później odbędą się dwie tury warsztatów organizowanych we współpracy z PwC Wyrusz na VR-ową ekspedycję na Antarktydę! Powered by PwC. Pierwsze odbędą się o godz. 10.00, a drugie o godz. 17.30. Tematem warsztatów, które odbędą się 9 września o godz. 17.30 będą Wydruki 3D, które wstają z popiołów. Tym razem partnerem wydarzenia jest Sygnis SA. Na wszystkie warsztaty obowiązują darmowe zapisy, które znajdują się na oficjalnej stronie internetowej festiwalu. Bomba Megabitowa potrwa do 12 września.

Kongres Futurologiczny

W dniach 10–11 września zapraszamy na Kongres Futurologiczny, który ponownie połączy światy kultury, nauki i techniki. Będziemy dyskutować o tym, jak fikcja wpływa na naukę, a nauka na fikcję; czy mamy szansę zetknąć się z przedstawicielami obcych cywilizacji oraz jaki wpływ na nasze człowieczeństwo ma gwałtownie rozwijająca się technologia.

Konferencja stanowić będzie coroczną kontynuację wydarzenia zainaugurowanego w 2021 roku jako część obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Wpisując się w promowanie twórczości oraz myśli humanistycznej  pisarza, konferencja przyjmie, podobnie jak było w roku ubiegłym, formułę interdyscyplinarnego eksperckiego forum wymiany inspiracji i poglądów pomiędzy twórcami kultury popularnej, reprezentacją środowisk naukowych, a także przedstawicielami branży technologicznej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Kongresu Futurologicznego.

Wyszukaj Klasyka: Jerzy Pilch

We wrześniu do Pałacu Potockich powraca cykl Wyszukaj klasyka. Tym razem bohaterem spotkania będzie Jerzy Pilch – pisarz, publicysta, felietonista, autor dramatów i scenariuszy filmowych, wierny kibic Cracovii, legenda życia literackiego przełomu wieków. O wiślaninie z urodzenia i krakowianinie z wyboru, postaci trudnej do zaszufladkowania opowie Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka, pisarka, członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”, autorka głośnej biografii Pilch w sensie ścisłym. Rozmowę poprowadzi Marcin Wilk.

W ramach cyklu Wyszukaj Klasyka przypominamy nieprzeciętne sylwetki uczestniczek i uczestników życia kulturalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Do tej pory rozmawialiśmy m.in. o Romanie Ingardenie, Annie Świrszczyńskiej, Tadeuszu Boyu-Żeleńskim, Oldze Boznańskiej, Kazimierze Bujwidowej i Antoninie Domańskiej.

Żongler. Romain Gary – spotkanie z Agatą Tuszyńską

13 września wraz z Wydawnictwem Literackim zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie literacko-muzyczne w Pałacu Potockich. Pretekstem do spotkania jest nowa książka Agaty Tuszyńskiej – biografia Romaina Gary’ego Żongler, być może najdojrzalsza i najbardziej zaskakująca książka autorki. To Gary o przewrotnej duszy kameleona i Tuszyńska, o jakiej nie mieliśmy pojęcia.

Bohater książki był francuskim pisarzem urodzonym w Wilnie, jedynym w historii autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Goncourtów, dyplomatą, scenarzystą, pilotem wojennym, podróżnikiem, celebrytą, wreszcie – był kuglarzem zręcznie żonglującym faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzącym opus magnum: własną biografię, który w 1980 roku po błyskotliwej literackiej karierze odebrał sobie życie w wieku 66 lat.

Spotkanie poprowadzi Artur Andrus, a gościnnie wystąpi duet: Jan Emil Młynarski i Noam Silberberg.

Wrześniowe Literackie Chwile

Na pierwsze Literackie Chwile miesiąca zatytułowane Bardzo mały cień, czyli gorąca chwila w Pałacu Potockich zapraszamy 11 września o godz. 9.30. W trakcie zajęć poznamy krainę, w której pozostało Ostatnie drzewo. Tego samego dnia o godz. 11.15 rozpoczną się Literackie Chwile tłumaczone na język ukraiński. Na warsztatach poznamy książkę Księżycowy sorbet – uczestników zajęć czekają niezapomniane przygody w krainie świateł ukrytej w starej kamienicy. Jednym z zadań będzie udzielenie pomocy zagubionym królikom, znalezienie im domu i urządzenie szalonego, kolorowego przyjęcia. Oba warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa.

Tydzień później, 18 września, warsztaty rozpoczną się o godz. 10.30. W trakcie zajęć Dziw nad dziwy, czyli jedyna w swoim rodzaju chwila w Pałacu Potockich poznamy książkę Gudu i Gwai autorstwa Marii-Luisy Uth i będziemy zastanawiać się nad tym, co nas otacza. Gdyby się dobrze zastanowić, to wszystko wokół wydaje się dziwne. Od sunących po niebie chmur, przez stare drzewo, którego konary układają się w znaki zapomnianego alfabetu, po dziwne zwyczaje z odległych krain. Tego samego dnia o godz. 13.00 rozpoczną się Literackie Chwile tłumaczone na język ukraiński. Kretowi – głównemu bohaterowi książki Wernera Holzwartha, którą będziemy poznawać – wcale nie było do śmiechu, kiedy okazało się, że ktoś narobił mu na głowę. Na warsztatach spróbujemy dowiedzieć się, kto jest za to odpowiedzialny.

25 września o godz. 9.30 rozpoczną się warsztaty, na których poznamy książkę Ciesz się autorstwa Sylwii Krachulec. Ich punktem wyjścia będzie dyskusja na temat popularnego stwierdzenia, że „nie ma się z czego cieszyć”. Wszyscy bowiem wiemy, że to paskudne kłamstwo. Radość może nam sprawiać tyle rzeczy — więc przesadą nie będzie stwierdzenie, że cieszyć się można ze wszystkiego.. A najfajniej jest się cieszyć razem, czytając książkę Ciesz się. Tego samego dnia o godz. 11.15 zaplanowaliśmy tłumaczone na język ukraiński warsztaty rodzinne Smutki samotności, czyli chwila z wybrakowaną matematyką. W trakcie czytania książki Opowiastka o staruszku i psie dowiemy się, dlaczego najlepszym działaniem matematycznym jest dzielenie, dzięki któremu możemy obdarowywać świat tym, co mamy.

Wszystkie warsztaty z cyklu Literackie Chwile poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro). Na cykl warsztatów Literackie Chwile w Pałacu Potockich zaprasza KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich.

Wydarzenia skierowane do rodzin z dziećmi odbywające się po polsku z tłumaczeniem na ukraiński są organizowane w ramach wspierania dostępnej i wysokiej jakości edukacji dla dzieci w sytuacji uchodźczej na terenie Miasta Krakowa w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków finansowane ze środków UNICEF i realizowane przez Fundację Internationaler Bund Polska.

Spacer literacki śladem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

W sobotnie popołudnie 24 września o godz. 17.00 spod Pałacu Potockich wyruszy spacer literacki śladem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, mistrza absurdu, króla nonsensu, flagowego twórcy wczesnego PRL-u. Zapraszamy miłośników zaczarowanych dorożek i kolczyków, które zmieniły charakter krakowskiej publicystyki. Spacer poprowadzi Anna Hojwa. Na wydarzenie będą obowiązywać darmowe wejściówki.

Wszystkie szczegóły wrześniowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się na: palacpotockich.krakow.pl.

Ciekawostki z branży

Informatyk grafik - Czyli grafik komputerowy który poza projektowaniem potrafi zadbać o swój sprzęt komputerowy jak i sprzęt w firmie. Często taka osoba pracuje w mnijszych firmach gdzie sporadycznie potrzebna jest osoba techniczna do małych napraw. Krótko mówiąc informatyk grafik to taka złota rączka w świecie IT i grafiki

Projektant stron internetowych – Grafik ten znany jest również pod pojęciem Web Designer. Jak sama nazwa wskazuje, specjalista taki zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych. Zakres czynności tej kategorii grafików wykracza jednak zwykle poza samo opracowanie szablonu. Zlecając pracę Web Designerowi możemy liczyć na to, że opracowaną przez siebie szatę graficzną zmieni w pełni funkcjonalny interface witryny, który po przypisaniu do odpowiedniej domeny stanie się stroną internetową. Mimo, że Web Designerzy zapewniają usługi o bardzo szerokim spektrum, należy mieć na uwadze, że część zadań związanych z postawieniem serwisu powinno się zlecić osobom trzecim. W szczególności do czynności, o których tutaj mowa, należy zaliczyć zakup domeny, zapewnienie hostingu, czy też stworzenie tekstów, które mają pojawić się w serwisie.

Projektant interfaceów – Grafik ten, podobnie jak projektant stron internetowych, zajmuje się opracowaniem szat graficznych, które następnie zostają przeprogramowane w funkcjonalna całość. Różnica polega na tym, ze projektant interfaców specjalizuje się w wykonywaniu grafik, które zostaną wykorzystane nie w stronach internetowych, lecz w programach i aplikacjach. Chodzi tu tak o menu główne w grze komputerowej, jak i wykonanie przycisków do aplikacji na smartphona.

Ilustrator – Grafik taki specjalizuje się w wykonywaniu rysunków (ilustracji). Rysunki takie mogą być wykonywane za pośrednictwem tradycyjnych technik (np. ołówek i kartka). Mogą być jednak tworzone także za pośrednictwem komputera – tak przy pomocy zewnętrznych urządzeń typu tablety graficzne, jak również jedynie przy wykorzystaniu znajdującego się w komputerze oprogramowania. Niezależnie od stosowanych narzędzi ostatecznym efektem pracy takiego grafika jest dwuwymiarowy obraz w formie cyfrowej, który może zostać wykorzystany jako symbol, maskotka strony czy też okładka książki.

Grafik 3D – Specjalizacją takiego grafika jest tworzenie modeli, które potem mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu animacji, gier komputerowych, symulacji czy jako wirtualne makiety domów. Zlecając pracę takiemu grafikowi musimy mieć na uwadze, że tworzenie kompletnych trójwymiarowych struktur jest procesem o bardzo złożonym charakterze. Grafik 3D tworzy jedynie „szkielety” trójwymiarowych modeli. Efektem jego pracy jest więc jedynie siatka połączonych ze sobą linii. Siatka ta ma określony kształt – z łatwością możemy domyślić się, czy końcowym efektem ma być człowiek, czy też dzbanek. Model taki jest jednak pozbawiony kolorów czy innego rodzaju wypełnienia.

Specjalista od tworzenia grafiki 3D – Grafik komputerowy posiadający taką specjalizację tworzy wypełnienia dla modeli stworzonych przez wyżej opisanego grafika 3D. Mimo, iż określenie „specjalista od tworzenia grafiki 3D” sugeruje, że osoby takie pracują na modelach 3D, jest jednak inaczej. Tworzone przez nich tekstury są zawsze dwuwymiarowe. Są jednak wykonane w taki sposób, że po „zgięciu” idealnie przylegają do modelu 3D, dla którego zostały wykonane. By zrozumieć, jak wygląda stworzona przez takiego grafika tekstura, najłatwiej wyobrazić sobie schemat kostki, przedstawiony jako 6 kwadratów stykających się ze sobą bokami. Po wycięciu takiego rysunku i odpowiednim złożeniu powstanie idealny sześcian. Praca specjalisty od tworzenia grafiki 3D polega właśnie na odpowiednim pokolorowaniu owych ścian.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *