Wrzesień w Pałacu Potockich

To będzie niezwykle intensywny miesiąc! We wrześniu w Pałacu Potockich zagoszczą bowiem wydarzenia z różnych dziedzin kultury i nauki. Zaczniemy od Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, następnie płynnie przejdziemy do Kongresu Futurologicznego oraz spotkań literackich z arcyciekawymi gośćmi. Nie zapominamy o najmłodszych gościach Pałacu. W ramach Literackich Chwil uczestniczące w warsztatach dzieci zmierzą się m.in. z bardzo małym cieniem, Księżycowym sorbetem i krecią zagadką, a także nauczą się cieszyć wszystkim tym, co je otacza. Pod koniec września spod Pałacu wyruszy literacki spacer, którego patronem tym razem będzie mistrz absurdu – Konstanty Ildefons Gałczyński.

Bomba Megabitowa w Pałacu Potockich

Na początku września do Pałacu Potockich zawita Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa. 5 września o godz. 10.00 rozpoczną się warsztaty Na końcu języka: Mrowie nieznanych fenomenów. W poszukiwaniu językowych algorytmów twórczości S. Lema. 7 września o godz. 18.00 zapraszamy na warsztaty organizowane we współpracy z Volkswagenem. Tematem spotkania będzie Elektromobilność oczami Polaków.Dzień później odbędą się dwie tury warsztatów organizowanych we współpracy z PwC Wyrusz na VR-ową ekspedycję na Antarktydę! Powered by PwC. Pierwsze odbędą się o godz. 10.00, a drugie o godz. 17.30. Tematem warsztatów, które odbędą się 9 września o godz. 17.30 będą Wydruki 3D, które wstają z popiołów. Tym razem partnerem wydarzenia jest Sygnis SA. Na wszystkie warsztaty obowiązują darmowe zapisy, które znajdują się na oficjalnej stronie internetowej festiwalu. Bomba Megabitowa potrwa do 12 września.

Kongres Futurologiczny

W dniach 10–11 września zapraszamy na Kongres Futurologiczny, który ponownie połączy światy kultury, nauki i techniki. Będziemy dyskutować o tym, jak fikcja wpływa na naukę, a nauka na fikcję; czy mamy szansę zetknąć się z przedstawicielami obcych cywilizacji oraz jaki wpływ na nasze człowieczeństwo ma gwałtownie rozwijająca się technologia.

Konferencja stanowić będzie coroczną kontynuację wydarzenia zainaugurowanego w 2021 roku jako część obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Wpisując się w promowanie twórczości oraz myśli humanistycznej  pisarza, konferencja przyjmie, podobnie jak było w roku ubiegłym, formułę interdyscyplinarnego eksperckiego forum wymiany inspiracji i poglądów pomiędzy twórcami kultury popularnej, reprezentacją środowisk naukowych, a także przedstawicielami branży technologicznej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Kongresu Futurologicznego.

Wyszukaj Klasyka: Jerzy Pilch

We wrześniu do Pałacu Potockich powraca cykl Wyszukaj klasyka. Tym razem bohaterem spotkania będzie Jerzy Pilch – pisarz, publicysta, felietonista, autor dramatów i scenariuszy filmowych, wierny kibic Cracovii, legenda życia literackiego przełomu wieków. O wiślaninie z urodzenia i krakowianinie z wyboru, postaci trudnej do zaszufladkowania opowie Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka, pisarka, członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”, autorka głośnej biografii Pilch w sensie ścisłym. Rozmowę poprowadzi Marcin Wilk.

W ramach cyklu Wyszukaj Klasyka przypominamy nieprzeciętne sylwetki uczestniczek i uczestników życia kulturalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Do tej pory rozmawialiśmy m.in. o Romanie Ingardenie, Annie Świrszczyńskiej, Tadeuszu Boyu-Żeleńskim, Oldze Boznańskiej, Kazimierze Bujwidowej i Antoninie Domańskiej.

Żongler. Romain Gary – spotkanie z Agatą Tuszyńską

13 września wraz z Wydawnictwem Literackim zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie literacko-muzyczne w Pałacu Potockich. Pretekstem do spotkania jest nowa książka Agaty Tuszyńskiej – biografia Romaina Gary’ego Żongler, być może najdojrzalsza i najbardziej zaskakująca książka autorki. To Gary o przewrotnej duszy kameleona i Tuszyńska, o jakiej nie mieliśmy pojęcia.

Bohater książki był francuskim pisarzem urodzonym w Wilnie, jedynym w historii autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Goncourtów, dyplomatą, scenarzystą, pilotem wojennym, podróżnikiem, celebrytą, wreszcie – był kuglarzem zręcznie żonglującym faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzącym opus magnum: własną biografię, który w 1980 roku po błyskotliwej literackiej karierze odebrał sobie życie w wieku 66 lat.

Spotkanie poprowadzi Artur Andrus, a gościnnie wystąpi duet: Jan Emil Młynarski i Noam Silberberg.

Wrześniowe Literackie Chwile

Na pierwsze Literackie Chwile miesiąca zatytułowane Bardzo mały cień, czyli gorąca chwila w Pałacu Potockich zapraszamy 11 września o godz. 9.30. W trakcie zajęć poznamy krainę, w której pozostało Ostatnie drzewo. Tego samego dnia o godz. 11.15 rozpoczną się Literackie Chwile tłumaczone na język ukraiński. Na warsztatach poznamy książkę Księżycowy sorbet – uczestników zajęć czekają niezapomniane przygody w krainie świateł ukrytej w starej kamienicy. Jednym z zadań będzie udzielenie pomocy zagubionym królikom, znalezienie im domu i urządzenie szalonego, kolorowego przyjęcia. Oba warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa.

Tydzień później, 18 września, warsztaty rozpoczną się o godz. 10.30. W trakcie zajęć Dziw nad dziwy, czyli jedyna w swoim rodzaju chwila w Pałacu Potockich poznamy książkę Gudu i Gwai autorstwa Marii-Luisy Uth i będziemy zastanawiać się nad tym, co nas otacza. Gdyby się dobrze zastanowić, to wszystko wokół wydaje się dziwne. Od sunących po niebie chmur, przez stare drzewo, którego konary układają się w znaki zapomnianego alfabetu, po dziwne zwyczaje z odległych krain. Tego samego dnia o godz. 13.00 rozpoczną się Literackie Chwile tłumaczone na język ukraiński. Kretowi – głównemu bohaterowi książki Wernera Holzwartha, którą będziemy poznawać – wcale nie było do śmiechu, kiedy okazało się, że ktoś narobił mu na głowę. Na warsztatach spróbujemy dowiedzieć się, kto jest za to odpowiedzialny.

25 września o godz. 9.30 rozpoczną się warsztaty, na których poznamy książkę Ciesz się autorstwa Sylwii Krachulec. Ich punktem wyjścia będzie dyskusja na temat popularnego stwierdzenia, że „nie ma się z czego cieszyć”. Wszyscy bowiem wiemy, że to paskudne kłamstwo. Radość może nam sprawiać tyle rzeczy — więc przesadą nie będzie stwierdzenie, że cieszyć się można ze wszystkiego.. A najfajniej jest się cieszyć razem, czytając książkę Ciesz się. Tego samego dnia o godz. 11.15 zaplanowaliśmy tłumaczone na język ukraiński warsztaty rodzinne Smutki samotności, czyli chwila z wybrakowaną matematyką. W trakcie czytania książki Opowiastka o staruszku i psie dowiemy się, dlaczego najlepszym działaniem matematycznym jest dzielenie, dzięki któremu możemy obdarowywać świat tym, co mamy.

Wszystkie warsztaty z cyklu Literackie Chwile poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro). Na cykl warsztatów Literackie Chwile w Pałacu Potockich zaprasza KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich.

Wydarzenia skierowane do rodzin z dziećmi odbywające się po polsku z tłumaczeniem na ukraiński są organizowane w ramach wspierania dostępnej i wysokiej jakości edukacji dla dzieci w sytuacji uchodźczej na terenie Miasta Krakowa w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków finansowane ze środków UNICEF i realizowane przez Fundację Internationaler Bund Polska.

Spacer literacki śladem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

W sobotnie popołudnie 24 września o godz. 17.00 spod Pałacu Potockich wyruszy spacer literacki śladem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, mistrza absurdu, króla nonsensu, flagowego twórcy wczesnego PRL-u. Zapraszamy miłośników zaczarowanych dorożek i kolczyków, które zmieniły charakter krakowskiej publicystyki. Spacer poprowadzi Anna Hojwa. Na wydarzenie będą obowiązywać darmowe wejściówki.

Wszystkie szczegóły wrześniowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się na: palacpotockich.krakow.pl.

Ciekawostki z branży

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *