Wrzesień w Pałacu Potockich

To będzie niezwykle intensywny miesiąc! We wrześniu w Pałacu Potockich zagoszczą bowiem wydarzenia z różnych dziedzin kultury i nauki. Zaczniemy od Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, następnie płynnie przejdziemy do Kongresu Futurologicznego oraz spotkań literackich z arcyciekawymi gośćmi. Nie zapominamy o najmłodszych gościach Pałacu. W ramach Literackich Chwil uczestniczące w warsztatach dzieci zmierzą się m.in. z bardzo małym cieniem, Księżycowym sorbetem i krecią zagadką, a także nauczą się cieszyć wszystkim tym, co je otacza. Pod koniec września spod Pałacu wyruszy literacki spacer, którego patronem tym razem będzie mistrz absurdu – Konstanty Ildefons Gałczyński.

Bomba Megabitowa w Pałacu Potockich

Na początku września do Pałacu Potockich zawita Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa. 5 września o godz. 10.00 rozpoczną się warsztaty Na końcu języka: Mrowie nieznanych fenomenów. W poszukiwaniu językowych algorytmów twórczości S. Lema. 7 września o godz. 18.00 zapraszamy na warsztaty organizowane we współpracy z Volkswagenem. Tematem spotkania będzie Elektromobilność oczami Polaków.Dzień później odbędą się dwie tury warsztatów organizowanych we współpracy z PwC Wyrusz na VR-ową ekspedycję na Antarktydę! Powered by PwC. Pierwsze odbędą się o godz. 10.00, a drugie o godz. 17.30. Tematem warsztatów, które odbędą się 9 września o godz. 17.30 będą Wydruki 3D, które wstają z popiołów. Tym razem partnerem wydarzenia jest Sygnis SA. Na wszystkie warsztaty obowiązują darmowe zapisy, które znajdują się na oficjalnej stronie internetowej festiwalu. Bomba Megabitowa potrwa do 12 września.

Kongres Futurologiczny

W dniach 10–11 września zapraszamy na Kongres Futurologiczny, który ponownie połączy światy kultury, nauki i techniki. Będziemy dyskutować o tym, jak fikcja wpływa na naukę, a nauka na fikcję; czy mamy szansę zetknąć się z przedstawicielami obcych cywilizacji oraz jaki wpływ na nasze człowieczeństwo ma gwałtownie rozwijająca się technologia.

Konferencja stanowić będzie coroczną kontynuację wydarzenia zainaugurowanego w 2021 roku jako część obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Wpisując się w promowanie twórczości oraz myśli humanistycznej  pisarza, konferencja przyjmie, podobnie jak było w roku ubiegłym, formułę interdyscyplinarnego eksperckiego forum wymiany inspiracji i poglądów pomiędzy twórcami kultury popularnej, reprezentacją środowisk naukowych, a także przedstawicielami branży technologicznej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Kongresu Futurologicznego.

Wyszukaj Klasyka: Jerzy Pilch

We wrześniu do Pałacu Potockich powraca cykl Wyszukaj klasyka. Tym razem bohaterem spotkania będzie Jerzy Pilch – pisarz, publicysta, felietonista, autor dramatów i scenariuszy filmowych, wierny kibic Cracovii, legenda życia literackiego przełomu wieków. O wiślaninie z urodzenia i krakowianinie z wyboru, postaci trudnej do zaszufladkowania opowie Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka, pisarka, członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”, autorka głośnej biografii Pilch w sensie ścisłym. Rozmowę poprowadzi Marcin Wilk.

W ramach cyklu Wyszukaj Klasyka przypominamy nieprzeciętne sylwetki uczestniczek i uczestników życia kulturalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Do tej pory rozmawialiśmy m.in. o Romanie Ingardenie, Annie Świrszczyńskiej, Tadeuszu Boyu-Żeleńskim, Oldze Boznańskiej, Kazimierze Bujwidowej i Antoninie Domańskiej.

Żongler. Romain Gary – spotkanie z Agatą Tuszyńską

13 września wraz z Wydawnictwem Literackim zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie literacko-muzyczne w Pałacu Potockich. Pretekstem do spotkania jest nowa książka Agaty Tuszyńskiej – biografia Romaina Gary’ego Żongler, być może najdojrzalsza i najbardziej zaskakująca książka autorki. To Gary o przewrotnej duszy kameleona i Tuszyńska, o jakiej nie mieliśmy pojęcia.

Bohater książki był francuskim pisarzem urodzonym w Wilnie, jedynym w historii autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Goncourtów, dyplomatą, scenarzystą, pilotem wojennym, podróżnikiem, celebrytą, wreszcie – był kuglarzem zręcznie żonglującym faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzącym opus magnum: własną biografię, który w 1980 roku po błyskotliwej literackiej karierze odebrał sobie życie w wieku 66 lat.

Spotkanie poprowadzi Artur Andrus, a gościnnie wystąpi duet: Jan Emil Młynarski i Noam Silberberg.

Wrześniowe Literackie Chwile

Na pierwsze Literackie Chwile miesiąca zatytułowane Bardzo mały cień, czyli gorąca chwila w Pałacu Potockich zapraszamy 11 września o godz. 9.30. W trakcie zajęć poznamy krainę, w której pozostało Ostatnie drzewo. Tego samego dnia o godz. 11.15 rozpoczną się Literackie Chwile tłumaczone na język ukraiński. Na warsztatach poznamy książkę Księżycowy sorbet – uczestników zajęć czekają niezapomniane przygody w krainie świateł ukrytej w starej kamienicy. Jednym z zadań będzie udzielenie pomocy zagubionym królikom, znalezienie im domu i urządzenie szalonego, kolorowego przyjęcia. Oba warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa.

Tydzień później, 18 września, warsztaty rozpoczną się o godz. 10.30. W trakcie zajęć Dziw nad dziwy, czyli jedyna w swoim rodzaju chwila w Pałacu Potockich poznamy książkę Gudu i Gwai autorstwa Marii-Luisy Uth i będziemy zastanawiać się nad tym, co nas otacza. Gdyby się dobrze zastanowić, to wszystko wokół wydaje się dziwne. Od sunących po niebie chmur, przez stare drzewo, którego konary układają się w znaki zapomnianego alfabetu, po dziwne zwyczaje z odległych krain. Tego samego dnia o godz. 13.00 rozpoczną się Literackie Chwile tłumaczone na język ukraiński. Kretowi – głównemu bohaterowi książki Wernera Holzwartha, którą będziemy poznawać – wcale nie było do śmiechu, kiedy okazało się, że ktoś narobił mu na głowę. Na warsztatach spróbujemy dowiedzieć się, kto jest za to odpowiedzialny.

25 września o godz. 9.30 rozpoczną się warsztaty, na których poznamy książkę Ciesz się autorstwa Sylwii Krachulec. Ich punktem wyjścia będzie dyskusja na temat popularnego stwierdzenia, że „nie ma się z czego cieszyć”. Wszyscy bowiem wiemy, że to paskudne kłamstwo. Radość może nam sprawiać tyle rzeczy — więc przesadą nie będzie stwierdzenie, że cieszyć się można ze wszystkiego.. A najfajniej jest się cieszyć razem, czytając książkę Ciesz się. Tego samego dnia o godz. 11.15 zaplanowaliśmy tłumaczone na język ukraiński warsztaty rodzinne Smutki samotności, czyli chwila z wybrakowaną matematyką. W trakcie czytania książki Opowiastka o staruszku i psie dowiemy się, dlaczego najlepszym działaniem matematycznym jest dzielenie, dzięki któremu możemy obdarowywać świat tym, co mamy.

Wszystkie warsztaty z cyklu Literackie Chwile poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro). Na cykl warsztatów Literackie Chwile w Pałacu Potockich zaprasza KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich.

Wydarzenia skierowane do rodzin z dziećmi odbywające się po polsku z tłumaczeniem na ukraiński są organizowane w ramach wspierania dostępnej i wysokiej jakości edukacji dla dzieci w sytuacji uchodźczej na terenie Miasta Krakowa w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków finansowane ze środków UNICEF i realizowane przez Fundację Internationaler Bund Polska.

Spacer literacki śladem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

W sobotnie popołudnie 24 września o godz. 17.00 spod Pałacu Potockich wyruszy spacer literacki śladem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, mistrza absurdu, króla nonsensu, flagowego twórcy wczesnego PRL-u. Zapraszamy miłośników zaczarowanych dorożek i kolczyków, które zmieniły charakter krakowskiej publicystyki. Spacer poprowadzi Anna Hojwa. Na wydarzenie będą obowiązywać darmowe wejściówki.

Wszystkie szczegóły wrześniowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się na: palacpotockich.krakow.pl.

Ciekawostki z branży

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Projektowanie graficzne to szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno pracę z grafiką wektorową (samodzielne tworzenie obrazów), jak i z grafiką rastrową (przekształcanie i poprawianie zdjęć). Oprócz tych dwóch popularnych dziedzin projektowanie graficzne obejmuje również tworzenie grafik 3D, jak i prace związane ze składem i przygotowaniem tekstu do druku (DTP).

Jakie prace najczęściej zleca się grafikom? Do branżowej codzienności należy projektowanie grafik na media społecznościowe, na blogi firmowe, wszelkie typy ulotek, reklamówek, katalogów i plakatów promocyjnych.
To jednak dopiero początek długiej listy – po nich plasują się zlecenia na przygotowanie grafik i całych layoutów na strony www lub do aplikacji mobilnych. Każdy element, jaki widzisz na stronie, wyszedł spod ręki projektanta: tu nie ma miejsca na przypadki.

Bardziej złożone prace graficzne to… wspomniane tworzenie logo firmy. Profesjonaliści, którzy poważnie myślą o swojej marce, wiedzą, że logo to wisienka na torcie, jakim jest cały system identyfikacji wizualnej. To właśnie projektowanie takich kompleksowych rozwiązań jest najciekawszym i najbardziej satysfakcjonującym wyzwaniem w pracy grafika.

Jakie jeszcze prace zleca się projektantom w Polsce? Rosnąca popularność e-commerce zwiększa zapotrzebowanie zarówno na profesjonalny retusz zdjęć produktowych jak i… na fotorealistyczne wizualizacje 3D.
3D jest przy tym jednym z ważniejszych trendów w projektowaniu graficznym. Jego możliwości rosną – trójwymiarowe obrazy nie tylko zastępują prawdziwe produkty w katalogach firmowych, ale również oferują przedstawienia przekrojów, modele zamówień czy wizualizacje.

Osobną kategorią prac graficznych jest skład tekstu i przygotowanie go do druku. Wymaga nie tylko dużej cierpliwości i wyobraźni, ale również specjalistycznej wiedzy dotyczącej typografii.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *