Wrzesień w Pałacu Potockich

To będzie niezwykle intensywny miesiąc! We wrześniu w Pałacu Potockich zagoszczą bowiem wydarzenia z różnych dziedzin kultury i nauki. Zaczniemy od Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, następnie płynnie przejdziemy do Kongresu Futurologicznego oraz spotkań literackich z arcyciekawymi gośćmi. Nie zapominamy o najmłodszych gościach Pałacu. W ramach Literackich Chwil uczestniczące w warsztatach dzieci zmierzą się m.in. z bardzo małym cieniem, Księżycowym sorbetem i krecią zagadką, a także nauczą się cieszyć wszystkim tym, co je otacza. Pod koniec września spod Pałacu wyruszy literacki spacer, którego patronem tym razem będzie mistrz absurdu – Konstanty Ildefons Gałczyński.

Bomba Megabitowa w Pałacu Potockich

Na początku września do Pałacu Potockich zawita Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa. 5 września o godz. 10.00 rozpoczną się warsztaty Na końcu języka: Mrowie nieznanych fenomenów. W poszukiwaniu językowych algorytmów twórczości S. Lema. 7 września o godz. 18.00 zapraszamy na warsztaty organizowane we współpracy z Volkswagenem. Tematem spotkania będzie Elektromobilność oczami Polaków.Dzień później odbędą się dwie tury warsztatów organizowanych we współpracy z PwC Wyrusz na VR-ową ekspedycję na Antarktydę! Powered by PwC. Pierwsze odbędą się o godz. 10.00, a drugie o godz. 17.30. Tematem warsztatów, które odbędą się 9 września o godz. 17.30 będą Wydruki 3D, które wstają z popiołów. Tym razem partnerem wydarzenia jest Sygnis SA. Na wszystkie warsztaty obowiązują darmowe zapisy, które znajdują się na oficjalnej stronie internetowej festiwalu. Bomba Megabitowa potrwa do 12 września.

Kongres Futurologiczny

W dniach 10–11 września zapraszamy na Kongres Futurologiczny, który ponownie połączy światy kultury, nauki i techniki. Będziemy dyskutować o tym, jak fikcja wpływa na naukę, a nauka na fikcję; czy mamy szansę zetknąć się z przedstawicielami obcych cywilizacji oraz jaki wpływ na nasze człowieczeństwo ma gwałtownie rozwijająca się technologia.

Konferencja stanowić będzie coroczną kontynuację wydarzenia zainaugurowanego w 2021 roku jako część obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Wpisując się w promowanie twórczości oraz myśli humanistycznej  pisarza, konferencja przyjmie, podobnie jak było w roku ubiegłym, formułę interdyscyplinarnego eksperckiego forum wymiany inspiracji i poglądów pomiędzy twórcami kultury popularnej, reprezentacją środowisk naukowych, a także przedstawicielami branży technologicznej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Kongresu Futurologicznego.

Wyszukaj Klasyka: Jerzy Pilch

We wrześniu do Pałacu Potockich powraca cykl Wyszukaj klasyka. Tym razem bohaterem spotkania będzie Jerzy Pilch – pisarz, publicysta, felietonista, autor dramatów i scenariuszy filmowych, wierny kibic Cracovii, legenda życia literackiego przełomu wieków. O wiślaninie z urodzenia i krakowianinie z wyboru, postaci trudnej do zaszufladkowania opowie Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka, pisarka, członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”, autorka głośnej biografii Pilch w sensie ścisłym. Rozmowę poprowadzi Marcin Wilk.

W ramach cyklu Wyszukaj Klasyka przypominamy nieprzeciętne sylwetki uczestniczek i uczestników życia kulturalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Do tej pory rozmawialiśmy m.in. o Romanie Ingardenie, Annie Świrszczyńskiej, Tadeuszu Boyu-Żeleńskim, Oldze Boznańskiej, Kazimierze Bujwidowej i Antoninie Domańskiej.

Żongler. Romain Gary – spotkanie z Agatą Tuszyńską

13 września wraz z Wydawnictwem Literackim zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie literacko-muzyczne w Pałacu Potockich. Pretekstem do spotkania jest nowa książka Agaty Tuszyńskiej – biografia Romaina Gary’ego Żongler, być może najdojrzalsza i najbardziej zaskakująca książka autorki. To Gary o przewrotnej duszy kameleona i Tuszyńska, o jakiej nie mieliśmy pojęcia.

Bohater książki był francuskim pisarzem urodzonym w Wilnie, jedynym w historii autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Goncourtów, dyplomatą, scenarzystą, pilotem wojennym, podróżnikiem, celebrytą, wreszcie – był kuglarzem zręcznie żonglującym faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzącym opus magnum: własną biografię, który w 1980 roku po błyskotliwej literackiej karierze odebrał sobie życie w wieku 66 lat.

Spotkanie poprowadzi Artur Andrus, a gościnnie wystąpi duet: Jan Emil Młynarski i Noam Silberberg.

Wrześniowe Literackie Chwile

Na pierwsze Literackie Chwile miesiąca zatytułowane Bardzo mały cień, czyli gorąca chwila w Pałacu Potockich zapraszamy 11 września o godz. 9.30. W trakcie zajęć poznamy krainę, w której pozostało Ostatnie drzewo. Tego samego dnia o godz. 11.15 rozpoczną się Literackie Chwile tłumaczone na język ukraiński. Na warsztatach poznamy książkę Księżycowy sorbet – uczestników zajęć czekają niezapomniane przygody w krainie świateł ukrytej w starej kamienicy. Jednym z zadań będzie udzielenie pomocy zagubionym królikom, znalezienie im domu i urządzenie szalonego, kolorowego przyjęcia. Oba warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa.

Tydzień później, 18 września, warsztaty rozpoczną się o godz. 10.30. W trakcie zajęć Dziw nad dziwy, czyli jedyna w swoim rodzaju chwila w Pałacu Potockich poznamy książkę Gudu i Gwai autorstwa Marii-Luisy Uth i będziemy zastanawiać się nad tym, co nas otacza. Gdyby się dobrze zastanowić, to wszystko wokół wydaje się dziwne. Od sunących po niebie chmur, przez stare drzewo, którego konary układają się w znaki zapomnianego alfabetu, po dziwne zwyczaje z odległych krain. Tego samego dnia o godz. 13.00 rozpoczną się Literackie Chwile tłumaczone na język ukraiński. Kretowi – głównemu bohaterowi książki Wernera Holzwartha, którą będziemy poznawać – wcale nie było do śmiechu, kiedy okazało się, że ktoś narobił mu na głowę. Na warsztatach spróbujemy dowiedzieć się, kto jest za to odpowiedzialny.

25 września o godz. 9.30 rozpoczną się warsztaty, na których poznamy książkę Ciesz się autorstwa Sylwii Krachulec. Ich punktem wyjścia będzie dyskusja na temat popularnego stwierdzenia, że „nie ma się z czego cieszyć”. Wszyscy bowiem wiemy, że to paskudne kłamstwo. Radość może nam sprawiać tyle rzeczy — więc przesadą nie będzie stwierdzenie, że cieszyć się można ze wszystkiego.. A najfajniej jest się cieszyć razem, czytając książkę Ciesz się. Tego samego dnia o godz. 11.15 zaplanowaliśmy tłumaczone na język ukraiński warsztaty rodzinne Smutki samotności, czyli chwila z wybrakowaną matematyką. W trakcie czytania książki Opowiastka o staruszku i psie dowiemy się, dlaczego najlepszym działaniem matematycznym jest dzielenie, dzięki któremu możemy obdarowywać świat tym, co mamy.

Wszystkie warsztaty z cyklu Literackie Chwile poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro). Na cykl warsztatów Literackie Chwile w Pałacu Potockich zaprasza KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich.

Wydarzenia skierowane do rodzin z dziećmi odbywające się po polsku z tłumaczeniem na ukraiński są organizowane w ramach wspierania dostępnej i wysokiej jakości edukacji dla dzieci w sytuacji uchodźczej na terenie Miasta Krakowa w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków finansowane ze środków UNICEF i realizowane przez Fundację Internationaler Bund Polska.

Spacer literacki śladem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

W sobotnie popołudnie 24 września o godz. 17.00 spod Pałacu Potockich wyruszy spacer literacki śladem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, mistrza absurdu, króla nonsensu, flagowego twórcy wczesnego PRL-u. Zapraszamy miłośników zaczarowanych dorożek i kolczyków, które zmieniły charakter krakowskiej publicystyki. Spacer poprowadzi Anna Hojwa. Na wydarzenie będą obowiązywać darmowe wejściówki.

Wszystkie szczegóły wrześniowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się na: palacpotockich.krakow.pl.

Ciekawostki z branży

Graficy (mimo dość dużego nasycenia rynku) nadal są atrakcyjnymi specjalistami dla wielu pracodawców – od największych, międzynarodowych agencji reklamowych, po niewielkie firmy, funkcjonujące w rynkowych niszach.

Oczywiście zawód grafika daje też szerokie możliwości samodzielnego realizowania się jako współpracujący z różnymi podmiotami freelancer – to opcja dla osób ceniących sobie pracę na własnych warunkach.

Chcący się utrzymać na rynku grafik musi być osobą kreatywną, ale zarazem bardzo obowiązkową i umiejącą pracować w sposób elastyczny oraz wielopłaszczyznowy (od projektu do projektu). Zmienność i dynamika w znacznym stopniu decydują o tym, że średnia wieku w zawodzie grafika komputerowego jest niska (ok. 30 lat).

Jeśli wykazujemy się takimi cechami i czujemy, że w pokonaniu pierwszych progów pomoże nam pasja i wrodzone umiejętności graficzne – warto spróbować swoich sił odpowiednio szybko. Dobre, czyli rozbudowane i urozmaicone portfolio, to najlepsza przepustka do kariery w branży graficznej.

Na początku liczy się każdy wykonany projekt, dlatego wchodząc do zawodu, skupiajmy się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale nie bójmy się podejmować zawodowych wyzwań już w trakcie studiów czy/i uzyskiwania kolejnych zawodowych szlifów.

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *