Zjawiskowa skrzypaczka Patricia Kopatchinskaja i Vivaldi – zapraszamy na koncert z cyklu ICE Classic

Mołdawsko-austriacko-szwajcarska artystka, znana zarówno ze świetnej techniki, jak i wielkiej fantazji oraz niebanalnych pomysłów interpretacyjnych, wystąpi 30 sierpnia w ICE Kraków. Towarzyszyć jej będzie znakomity włoski zespół Il Giardino Armonico, który poprowadzi jego kierownik artystyczny i założyciel, a także wirtuoz fletu prostego – Giovanni Antonini.

Patricia Kopatchinskaja sprawia, że nawet najbardziej znane i popularne dzieła brzmią świeżo i niebanalnie. Z kolei Giovanni Antonini to artysta znany ze znakomitych interpretacji utworów muzyki włoskiej epoki baroku, a także niebanalnych i odkrywczych wykonań dzieł klasyków wiedeńskich – Josepha Haydna i Ludwiga van Beethovena.

Ich najnowsze wspólne przedsięwzięcie CO DALEJ VIVALDI? udowadnia, że napisane w epoce baroku kompozycje Rudego Księdza są w stanie inspirować współczesnych twórców i wchodzić z nimi w twórczy dialog.

Podstawę programu stanowią wirtuozowskie, pełne blasku i energii koncerty skrzypcowe Vivaldiego: g-moll RV 157, C-dur RV 191, e-moll RV 550 na czworo skrzypiec, Es-dur RV 253 „La tempesta di mare” oraz D-dur RV 208 „Il Grosso Mogul”. Będą one przeplatane krótkimi utworami nawiązującymi do barokowej estetyki, a napisanymi na zamówienie Kopatchinskiej przez współczesnych kompozytorów włoskich. Znajdą się wśród nich: Spiccato il volo Luki Francesconiego, Incanto XXIII Simone Movia,Capriccio No. 2 Salvatore Sciarrino, Dilanio avvinto Marca Stroppy, Estroso Aureliana Cattanea i Moghul Giovanniego Sollimy. Utwory Francesconiego i Sciarrino przeznaczone są na skrzypce solo, natomiast w pozostałych dziełach jako instrumenty solowe pojawiają się skrzypce i flet prosty – co da sposobność zaprezentowania maestrii zarówno Kopatchinskiej, jak i Antoniniemu.

Bilety na koncert są dostępne na stronie: https://kbfbilety.krakow.pl/kategorie/ice-classic-

Ciekawostki z branży

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *