ECO3 instaluje w firmie Druk-Intro linię CtP z robotem podającym płyty

W firmie Druk-Intro z Inowrocławia, specjalizującej się w produkcji dziełowej, rozpoczęła pracę pierwsza w naszym kraju linia CtP marki ECO3 (d. Agfa Offset Solutions) wyposażona w robot podający płyty. Rozwiązanie, dostarczone i wdrożone do produkcji w maju br., składa się z pełnoformatowej naświetlarki Avalon N80 90S, wywoływarki Elantrix 85DX z wykładakiem i wspomnianego robota marki Beil-Systems. Całością steruje oprogramowanie workflow Apogee PlateMaker LE. Kontrakt obejmuje ponadto bieżące dostawy materiałów eksploatacyjnych oraz standaryzację procesów poligraficznych realizowanych przez Druk-Intro.

Współpraca firm Druk-Intro i ECO3 (będącej kontynuatorem działalności prowadzonej przez wiele lat przez Agfa Offset Solutions) sięga 2014 roku. Podpisany właśnie kontrakt znacząco ją wzbogaca – poza dostawą sprzętu (w tym pierwszej w Polsce zautomatyzowanej linii CtP z robotem Beil-Systems), obejmuje bieżące zaopatrywanie inowrocławskiej drukarni w płyty offsetowe, a także usługi serwisowe i wsparcie techniczne. Specjaliści ECO3 przeprowadzą też w Druk-Intro standaryzację procesu drukowania realizowanego w technice offsetu arkuszowego, co ma zredukować koszty produkcji i obniżyć ilość generowanych tu odpadów. W efekcie – w założeniach kierownictwa drukarni – zwiększyć ma się zarówno wydajność jak i proekologiczność realizowanych przez nią działań.

Jest nam niezmiernie miło poinformować o pierwszej w Polsce dostawie zautomatyzowanej linii CtP naszej firmy, wyposażonej w robot podający płyty – mówi Michał Śliz, kierujący polskim oddziałem ECO3. – Co więcej, podpisany z Druk-Intro kontrakt uwzględnia też dodatkowe działania, które przyświecają również nam jako dostawcy całego rozwiązania. Wydajny sprzęt, wysokiej jakości materiały, kompleksowa obsługa przed- i posprzedażowa, standaryzacja druku – wszystkie te elementy, uwzględnione w nowej umowie w niezwykle obrazowy sposób ilustrują przyświecające naszej firmie idee, która wybrzmiewa też w nazwie ECO3: poprawę efektywności działań klientów poprzez dostarczanie im proekologicznych i wygodnych w użytkowaniu rozwiązań. Mamy nadzieję, że dzięki jeszcze bliższej i szerszej współpracy z Druk-Intro będziemy mieli swój wkład w dalszy rozwój tego uznanego na polskiej i międzynarodowej arenie zakładu poligraficznego”.

Drukarnia Druk-Intro istnieje od 1994 roku i od początku specjalizuje się w produkcji dziełowej. Jej mottem jest oferowanie wydawcom z Polski i zagranicy maksymalnie szerokiego wachlarza profesjonalnych usług poligraficznych. Firma podkreśla, że dzięki nieustannym inwestycjom w rozwój firmy i zaangażowaniu załogi osiągnęła pozycję wiarygodnego i rzetelnego partnera dla wydawnictw. Wśród klientów Druk-Intro są znaczące grupy wydawnicze z Polski, Niemiec, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Źródło: ECO3

www.eco3.com

Ciekawostki z branży

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *