Norwegia: maszyna Mark Andy Digital Series w drukarni Ellco Etikett

Pierwsza w Norwegii maszyna hybrydowa Mark Andy Digital Series (wyposażona w zespoły cyfrowe i fleksograficzne) rozpocznie niebawem pracę w drukarni Ellco Etikett w Gjelleråsen k. Oslo. Zastąpi ona starszą maszynę tonerową stosowaną w tym zakładzie, co wpłynie – jak przewiduje Christian Egedius, dyrektor zarządzający drukarni – na większą wydajność i elastyczność w jej działalności.

Ellco Etikett to – jak podaje jej kierownictwo – największa niezależna drukarnia w Norwegii, specjalizująca się w produkcji etykiet i ich przetwórstwie. „Użytkownikami maszyn Mark Andy jesteśmy od 2010 roku. Wówczas w naszym zakładzie rozpoczęła pracę maszyna fleksograficzna Performance Series P7, którą wykorzystywaliśmy do dużych nakładów. Jest to do dzisiaj bardzo niezawodna i zyskowna maszyna. Tego samego oczekujemy od Digital Series HD, której „hybrydowość” zwróciła naszą uwagę już jakiś czas temu. Rozwiązanie tego rodzaju może bowiem, dzięki łączeniu w ramach jednego procesu techniki inkjetowej i fleksograficznej, znacząco zwiększyć nasze możliwości produckyjne – mówi Christian Egedius, dodając jednocześnie, że spodziewa się po tej inwestycji znacznego przyspieszenia w realizacji zleceń. „Czas to pieniądz – podkreśla. – Coraz trudniej też obecnie uzyskiwać wysokie marże. Prezentacja tej maszyny, jakiej byliśmy świadkami w warszawskim Centrum Technologicznym Mark Andy, wywarła na nas bardzo duże wrażenie. Natomiast wizyty u obecnych jej użytkowników HD, gdzie mogliśmy zobaczyć je w codziennej produkcji, przekonały nas finalnie do jej wyboru„.

Digital Series HD zostanie zainstalowana w Ellco Etikett we wrześniu br i będzie zadrukowywać wstęgę o sze­ro­ko­ści 330 mm w pięciu kolorach w trybie CMYK + W w dedykowanym module inkjetowym. W skład jej wyposażenia wchodzą też dwa zespoły fleksograficzne umieszczoną przed i za modułem cyfrowym. Maszyna pracuje z rozdzielczością 1200 dpi i posiada w pół- i w pełni rotacyjne sztancowanie.
W za­le­żności od ro­dza­ju zle­ce­nia pra­cuje z pręd­ko­ścią do 73 m/min. bez wpływu na finalną jakość. Ze względu na jej modułową konstrukcję moduł cyfrowy można rozbudować do 8 kolorów (dodając opcję OG&V), a platformę maszyny, opartą na platformie Performance Series (gdzie znajdują zastosowanie napędy serwo), można skonfigurować tak, aby zapewnić szeroką gamę opcji wykańczania i przetwarzania etykiet.

Ellco Etikett to firma rodzinna założona w 1985 r., obecnie zatrudnia 27 osób. Produkuje miliony wysokiej jakości etykiet rocznie dla różnych branż – elektrotechnicznej, chemicznej, logistycznej, farmaceutycznej, zdrowotnej, kosmetycznej i bezpieczeństwa. Są one wytwarzane z udziałem różnych podłoży – od papieru i tektury po folię, metal i tekstylia. Ellco Etikett była pierwszą firmą w Norwegii specjalizującą się w produkcji etykiet, która w 2018 r. uzyskała certyfikat ISO zarówno w zakresie jakości, jak i ochrony środowiska. Jak podkreśla jej kierownictwo, priorytetem tu były od zawsze zapewnienie klientom szerokich możliwości w zakresie produkcji etykiet. Z tego względu przez lata funkcjonowania stworzyła park sprzętowy, który na to pozwala i dzięki któremu Ellco Etikett może spełnić zróżnicowane wymagania klientów.

Joakim Marcusson, Sales Manager w firmie Convertec reprezentującej Mark Andy w Skandynawii, podsumowuje: „Ellco Etikett zawsze szczyciło się elastycznością w realizowanej produkcji. Nowa maszyna hybrydowa Mark Andy Digital Series HD jest doskonałym narzędziem w kontekście stosowanego tu podejścia do biznesu. Uważam też, że znacząco wpłynie ona na potencjał produkcyjny oferowany przez firmę„.

Źródło: Mark Andy Poland

www.markandy.com

Ciekawostki z branży

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Ilustrator – Grafik taki specjalizuje się w wykonywaniu rysunków (ilustracji). Rysunki takie mogą być wykonywane za pośrednictwem tradycyjnych technik (np. ołówek i kartka). Mogą być jednak tworzone także za pośrednictwem komputera – tak przy pomocy zewnętrznych urządzeń typu tablety graficzne, jak również jedynie przy wykorzystaniu znajdującego się w komputerze oprogramowania. Niezależnie od stosowanych narzędzi ostatecznym efektem pracy takiego grafika jest dwuwymiarowy obraz w formie cyfrowej, który może zostać wykorzystany jako symbol, maskotka strony czy też okładka książki.

Grafik 3D – Specjalizacją takiego grafika jest tworzenie modeli, które potem mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu animacji, gier komputerowych, symulacji czy jako wirtualne makiety domów. Zlecając pracę takiemu grafikowi musimy mieć na uwadze, że tworzenie kompletnych trójwymiarowych struktur jest procesem o bardzo złożonym charakterze. Grafik 3D tworzy jedynie „szkielety” trójwymiarowych modeli. Efektem jego pracy jest więc jedynie siatka połączonych ze sobą linii. Siatka ta ma określony kształt – z łatwością możemy domyślić się, czy końcowym efektem ma być człowiek, czy też dzbanek. Model taki jest jednak pozbawiony kolorów czy innego rodzaju wypełnienia.

Specjalista od tworzenia grafiki 3D – Grafik komputerowy posiadający taką specjalizację tworzy wypełnienia dla modeli stworzonych przez wyżej opisanego grafika 3D. Mimo, iż określenie „specjalista od tworzenia grafiki 3D” sugeruje, że osoby takie pracują na modelach 3D, jest jednak inaczej. Tworzone przez nich tekstury są zawsze dwuwymiarowe. Są jednak wykonane w taki sposób, że po „zgięciu” idealnie przylegają do modelu 3D, dla którego zostały wykonane. By zrozumieć, jak wygląda stworzona przez takiego grafika tekstura, najłatwiej wyobrazić sobie schemat kostki, przedstawiony jako 6 kwadratów stykających się ze sobą bokami. Po wycięciu takiego rysunku i odpowiednim złożeniu powstanie idealny sześcian. Praca specjalisty od tworzenia grafiki 3D polega właśnie na odpowiednim pokolorowaniu owych ścian.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *