Norwegia: maszyna Mark Andy Digital Series w drukarni Ellco Etikett

Pierwsza w Norwegii maszyna hybrydowa Mark Andy Digital Series (wyposażona w zespoły cyfrowe i fleksograficzne) rozpocznie niebawem pracę w drukarni Ellco Etikett w Gjelleråsen k. Oslo. Zastąpi ona starszą maszynę tonerową stosowaną w tym zakładzie, co wpłynie – jak przewiduje Christian Egedius, dyrektor zarządzający drukarni – na większą wydajność i elastyczność w jej działalności.

Ellco Etikett to – jak podaje jej kierownictwo – największa niezależna drukarnia w Norwegii, specjalizująca się w produkcji etykiet i ich przetwórstwie. „Użytkownikami maszyn Mark Andy jesteśmy od 2010 roku. Wówczas w naszym zakładzie rozpoczęła pracę maszyna fleksograficzna Performance Series P7, którą wykorzystywaliśmy do dużych nakładów. Jest to do dzisiaj bardzo niezawodna i zyskowna maszyna. Tego samego oczekujemy od Digital Series HD, której „hybrydowość” zwróciła naszą uwagę już jakiś czas temu. Rozwiązanie tego rodzaju może bowiem, dzięki łączeniu w ramach jednego procesu techniki inkjetowej i fleksograficznej, znacząco zwiększyć nasze możliwości produckyjne – mówi Christian Egedius, dodając jednocześnie, że spodziewa się po tej inwestycji znacznego przyspieszenia w realizacji zleceń. „Czas to pieniądz – podkreśla. – Coraz trudniej też obecnie uzyskiwać wysokie marże. Prezentacja tej maszyny, jakiej byliśmy świadkami w warszawskim Centrum Technologicznym Mark Andy, wywarła na nas bardzo duże wrażenie. Natomiast wizyty u obecnych jej użytkowników HD, gdzie mogliśmy zobaczyć je w codziennej produkcji, przekonały nas finalnie do jej wyboru„.

Digital Series HD zostanie zainstalowana w Ellco Etikett we wrześniu br i będzie zadrukowywać wstęgę o sze­ro­ko­ści 330 mm w pięciu kolorach w trybie CMYK + W w dedykowanym module inkjetowym. W skład jej wyposażenia wchodzą też dwa zespoły fleksograficzne umieszczoną przed i za modułem cyfrowym. Maszyna pracuje z rozdzielczością 1200 dpi i posiada w pół- i w pełni rotacyjne sztancowanie.
W za­le­żności od ro­dza­ju zle­ce­nia pra­cuje z pręd­ko­ścią do 73 m/min. bez wpływu na finalną jakość. Ze względu na jej modułową konstrukcję moduł cyfrowy można rozbudować do 8 kolorów (dodając opcję OG&V), a platformę maszyny, opartą na platformie Performance Series (gdzie znajdują zastosowanie napędy serwo), można skonfigurować tak, aby zapewnić szeroką gamę opcji wykańczania i przetwarzania etykiet.

Ellco Etikett to firma rodzinna założona w 1985 r., obecnie zatrudnia 27 osób. Produkuje miliony wysokiej jakości etykiet rocznie dla różnych branż – elektrotechnicznej, chemicznej, logistycznej, farmaceutycznej, zdrowotnej, kosmetycznej i bezpieczeństwa. Są one wytwarzane z udziałem różnych podłoży – od papieru i tektury po folię, metal i tekstylia. Ellco Etikett była pierwszą firmą w Norwegii specjalizującą się w produkcji etykiet, która w 2018 r. uzyskała certyfikat ISO zarówno w zakresie jakości, jak i ochrony środowiska. Jak podkreśla jej kierownictwo, priorytetem tu były od zawsze zapewnienie klientom szerokich możliwości w zakresie produkcji etykiet. Z tego względu przez lata funkcjonowania stworzyła park sprzętowy, który na to pozwala i dzięki któremu Ellco Etikett może spełnić zróżnicowane wymagania klientów.

Joakim Marcusson, Sales Manager w firmie Convertec reprezentującej Mark Andy w Skandynawii, podsumowuje: „Ellco Etikett zawsze szczyciło się elastycznością w realizowanej produkcji. Nowa maszyna hybrydowa Mark Andy Digital Series HD jest doskonałym narzędziem w kontekście stosowanego tu podejścia do biznesu. Uważam też, że znacząco wpłynie ona na potencjał produkcyjny oferowany przez firmę„.

Źródło: Mark Andy Poland

www.markandy.com

Ciekawostki z branży

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

Informatyk grafik - Czyli grafik komputerowy który poza projektowaniem potrafi zadbać o swój sprzęt komputerowy jak i sprzęt w firmie. Często taka osoba pracuje w mnijszych firmach gdzie sporadycznie potrzebna jest osoba techniczna do małych napraw. Krótko mówiąc informatyk grafik to taka złota rączka w świecie IT i grafiki

Projektant stron internetowych – Grafik ten znany jest również pod pojęciem Web Designer. Jak sama nazwa wskazuje, specjalista taki zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych. Zakres czynności tej kategorii grafików wykracza jednak zwykle poza samo opracowanie szablonu. Zlecając pracę Web Designerowi możemy liczyć na to, że opracowaną przez siebie szatę graficzną zmieni w pełni funkcjonalny interface witryny, który po przypisaniu do odpowiedniej domeny stanie się stroną internetową. Mimo, że Web Designerzy zapewniają usługi o bardzo szerokim spektrum, należy mieć na uwadze, że część zadań związanych z postawieniem serwisu powinno się zlecić osobom trzecim. W szczególności do czynności, o których tutaj mowa, należy zaliczyć zakup domeny, zapewnienie hostingu, czy też stworzenie tekstów, które mają pojawić się w serwisie.

Projektant interfaceów – Grafik ten, podobnie jak projektant stron internetowych, zajmuje się opracowaniem szat graficznych, które następnie zostają przeprogramowane w funkcjonalna całość. Różnica polega na tym, ze projektant interfaców specjalizuje się w wykonywaniu grafik, które zostaną wykorzystane nie w stronach internetowych, lecz w programach i aplikacjach. Chodzi tu tak o menu główne w grze komputerowej, jak i wykonanie przycisków do aplikacji na smartphona.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *