Czerwiec w Pałacu Potockich

Witamy lato w Pałacu Potockich! Niemal codziennie na naszych gości będą czekać debaty, koncerty i warsztaty. W ciągu najbliższych dni spotkamy się m.in. z Magdaleną Heydel, Cezarym Łazarewiczem, Szymonem Opryszkiem, Zośką Papużanką, Ewą Szawul, Janem Wilkanowskim i Mariuszem Wollnym. Nie zabraknie również comiesięcznych cyklicznych wydarzeń.

Początek miesiąca

Czerwiec zaczynamy z wysokiego C! 3 czerwca Galeria Bunkier Sztuki, współgospodarz Pałacu Potockich, zaprasza na „Sobotę z Nowosielskim”, czyli całodzienne wydarzenie będące częścią obchodów Roku Jerzego Nowosielskiego.

Na pierwszy panel dyskusyjny zapraszamy już 5 czerwca o godz. 18.00. Tematem dyskusji będzie premiera książki Umówmy się na Polskę (wyd. Znak). Praca zbiorowa 28 ekspertów i ekspertek stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej, wyrazicieli poglądów od lewicy i liberałów po konserwatywną prawicę, przedstawia propozycję demokratycznych zasad funkcjonowania państwa sformułowanych w przejrzysty i zrozumiały sposób.

Długi weekend w Krakowie

Jeżeli postanowiliście zostać w Krakowie na długi czerwcowy weekend, to już nie musicie martwić się o plany. W piątek 9 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wawelski Salon Książki” – tym razem porozmawiamy o publikacji towarzyszącej wystawie Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa. Dzień później, 10 czerwca o godz. 17.00, rozpocznie się Otwarte wydarzenie o pisaniu, czyli prezentacja debiutów literackich szkół kreatywnego pisania w Krakowie. Tym razem hasłem spotkania będzie „Bal debiutantów”.

Najwięcej atrakcji przygotowaliśmy na niedzielę – o godz. 13.00 zapraszamy rodziny z dziećmi na premierę książki Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych (Wydawnictwo Literackie), w którym udział weźmie jej autor Jan Wilkanowski. Tego samego dnia o godz. 18.00 czeka nas kolejna premiera – tym razem o swojej najnowszej powieści pt. Niewidzialny wróg (wyd. JAMA) opowie Mariusz Wollny. To drugi tom krakowskiej serii retro-kryminalnej „Sprawy Komisarza Mohra”.

To nie wszystko! 10 i 11 czerwca Tadeusz Grajpel poprowadzi międzypokoleniowe warsztaty drukarskie. W programie przewidziano cztery tury zajęć (w każdy dzień o 10.00 i 12.00).

Literatura

Dobre lektury zawsze zajmują ważne miejsce w programie Pałacu Potockich, ale w czerwcu będzie to szczególnie widoczne. 6 czerwca o godz. 18.00 w ramach premier Krakowa Miasta Literatury UNESCO odbędzie się spotkanie z Szymonem Opryszkiem, a tematem dyskusji będzie jego reportaż pt. Woda (Wydawnictwo Poznańskie). Punktem wyjścia książki jest porwanie, do którego doszło w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán.

12 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Potockich pojawi się wyjątkowy gość – meksykański poeta Manuel Iris, który opowie o dwujęzycznym wydaniu jego wierszy pt. Rozszyfrować niewidzialne. Wydarzenie będzie prowadzone w językach polskim i hiszpańskim.

14 czerwca o godz. 18.00 sentymentalnie wrócimy do klasyki literatury, żeby zaprezentować nowe tłumaczenie Pani Dalloway Virginii Woolf (Officyna). O tym, dlaczego zdecydowała się na nowy przekład, opowie tłumaczka Magdalena Heydel. Fragmenty książki przeczyta dla publiczności aktorka Narodowego Starego Teatru Paulina Puślednik.

19 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie będące efektem współpracy Pałacu Potockich, Wydawnictwa Literackiego i Miesiąca Fotografii w Krakowie, czyli premiera książki Światłoczuła. Kadry z życia Zofii Chomętowskiej – spotkanie autorskie z Ulą Ryciak. Rozmowie będzie towarzyszyć prezentacja zdjęć fotografki. Spotkanie inauguruje tym samym cykl premier Wydawnictwa Literackiego w Pałacu Potockich.

20 czerwca o godz. 18.00 Pałac Potockich odwiedzi Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej NIKE. Pisarz opowie o swojej najnowszej książce Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa (wyd. Czytelnik).

Kolejna Premiera w Pałacu odbędzie się już 22 czerwca o godz. 18.00. Bohaterką wieczoru będzie Ewa Szawul, autorka powieści Przeciw-ciało (wyd. Nisza), wyłonionej w drodze konkursu wieńczącego studia podyplomowe Szkoła Mistrzów UW. Rozmowie będzie towarzyszyć prezentacja fragmentów powieści w wykonaniu aktorek Narodowego Starego Teatru: Iwony Budner i Alicji Wojnowskiej.

26 czerwca o godz. 18.00, będziemy dyskutować o pierwszej biografii Magdaleny Abakanowicz, najgłośniejszej polskiej artystki, której prace wędrują po świecie i pokazywane są w londyńskiej Tate Modern, w Chicago czy Hiroszimie, ale też przyciągają do Wrocławia czy Poznania. O wyjątkowym życiu i twórczości Magdaleny Abakanowicz opowie Paweł Kowal, autor książki Abakanowicz. Trauma i sława (Wydawnictwo Agora).

27 czerwca o godz. 18.00 podczas spotkania autorskiego Zośka Papużanka opowie o swojej najnowszej powieści Żaden koniec (wyd. Marginesy). Ten intensywny miesiąc zamkną dwie Premiery w Pałacu – 28 i 29 czerwca. W środę o godz. 18.00 odbędzie się premiera książki Za plecami (Wydawnictwo Czarne), za którą ukraińska pisarka Haśka Szyjan otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. W czwartek, również o 18.00, spotykamy się z Przemysławem Sadurą i Sławomirem Sierakowskim, którzy zaprezentują swoją publikację Społeczeństwo populistów (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

Warsztaty i koncerty

23 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Potockich zagości koncert muzyki współczesnej poświęcony najnowszej muzyce i literaturze klawesynowej, który jednocześnie jest finałem trzeciej edycji konkursu kompozytorskiego „Art and Violence” organizowanego przez Fundację 2Act. Tematem konkursu była kompozycja na klawesyn i elektronikę. Wysłuchamy m.in. zwycięskiego utworu łódzkiego kompozytora Tomasza Szczepanika Intimidazionea i kilku innych dzieł muzyki współczesnej na klawesyn i elektronikę.

Czerwiec będzie obfitował w liczne warsztaty, zarówno otwarte dla wszystkich, jak i te zamknięte oraz specjalne. W dwie niedziele – 18 i 25 czerwca – tradycyjnie odbędą się Literackie Chwile, warsztaty dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury.

5, 12 i 16 czerwca o 9.30 odbędą się zamknięte warsztaty dla dzieci z klas integracyjnych IV-VI zatytułowane Zielone legendy Krakowa*.Warsztaty nawiązują tematycznie do Wianków w Krakowie 2023, a jednocześnie są częścią kampanii na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Książka ma moc, której pomysłodawcą jest krakowskie Wydawnictwo Wrażlive.

19 i 20 czerwca o godz. 11.00 w dwóchmikrokoncertach, również organizowanych w ramach Wianków w Krakowie 2023, wystąpią studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Trwające 45 minut spotkanie z muzyką poprowadzi w sposób zrozumiały i przystępny dla młodych słuchaczy edukatorka – Anna Kurda, absolwentka filmoznawstwa i muzykologii.

Czerwcowa Po/wolna sobota

Przed nami kolejna „Po\wolna Sobota” w Pałacu Potockich. 17 czerwca ponownie będziemy was zachęcać, by zwolnić – przyjrzeć się sobie, lokalnemu potencjałowi twórczemu (i nie tylko!) oraz filozofii powolnego odpoczywania. Jak zwykle czekają nas wyjątkowe warsztaty, prelekcje, zajęcia z jogi oraz przepyszna kawa! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF. Wszystkie szczegóły znajdziecie na kanałach społecznościowych cyklu oraz Pałacu Potockich.

*Więcej informacji na temat edukacyjnych i włączających zajęć dla grup zorganizowanych: barbara.zajac@kbf.krakow.pl

***

Wszystkie szczegóły czerwcowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich Na większość obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/. Informacje na temat zapisów znajdują się również pod adresem: palacpotockich.krakow.pl.

Pałac Potockich to kulturalne miejsce spotkań w sercu historycznego Krakowa. To punkt wymiany doświadczeń i współpracy środowisk lokalnych oraz miejskich. Na początku każdego miesiąca prezentujemy program najciekawszych premier książkowych, wykładów, spotkań festiwalowych, koncertów, warsztatów dla dzieci i aktywności wellbeing. Współgospodarzami Pałacu Potockich są KBF i Galeria Bunkier Sztuki. Spotkajmy się przy Rynku Głównym 20!

KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich – zaprasza na cykliczne wydarzenia literackie, warsztaty oraz projekcje filmowe.

Zachęcamy do obserwowania aktualizowanego na bieżąco programu wydarzeń:

https://palacpotockich.krakow.pl/

www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow

KONTAKT: palacpotockich@kbf.krakow.pl

KBF jest gminną instytucją kultury, która od ponad dwudziestu lat nieprzerwanie działa na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej, branży spotkań i przemysłów czasu wolnego. Główne obszary działalności KBF to: literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka, inicjatywy lokalne i edukacja.

Instytucja zajmuje się organizacją i promocją imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Conrada, Wianki i wiele innych rozpoznawalnych marek. KBF jest również współgospodarzem Pałacu Potockich, wydawcą czasopism i operatorem programów Kraków Culture, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission.

Ciekawostki z branży

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *