Witamy lato w Pałacu Potockich! Niemal codziennie na naszych gości będą czekać debaty, koncerty i warsztaty. W ciągu najbliższych dni spotkamy się m.in. z Magdaleną Heydel, Cezarym Łazarewiczem, Szymonem Opryszkiem, Zośką Papużanką, Ewą Szawul, Janem Wilkanowskim i Mariuszem Wollnym. Nie zabraknie również comiesięcznych cyklicznych wydarzeń.
Początek miesiąca
Czerwiec zaczynamy z wysokiego C! 3 czerwca Galeria Bunkier Sztuki, współgospodarz Pałacu Potockich, zaprasza na „Sobotę z Nowosielskim”, czyli całodzienne wydarzenie będące częścią obchodów Roku Jerzego Nowosielskiego.
Na pierwszy panel dyskusyjny zapraszamy już 5 czerwca o godz. 18.00. Tematem dyskusji będzie premiera książki Umówmy się na Polskę (wyd. Znak). Praca zbiorowa 28 ekspertów i ekspertek stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej, wyrazicieli poglądów od lewicy i liberałów po konserwatywną prawicę, przedstawia propozycję demokratycznych zasad funkcjonowania państwa sformułowanych w przejrzysty i zrozumiały sposób.
Długi weekend w Krakowie
Jeżeli postanowiliście zostać w Krakowie na długi czerwcowy weekend, to już nie musicie martwić się o plany. W piątek 9 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wawelski Salon Książki” – tym razem porozmawiamy o publikacji towarzyszącej wystawie Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa. Dzień później, 10 czerwca o godz. 17.00, rozpocznie się Otwarte wydarzenie o pisaniu, czyli prezentacja debiutów literackich szkół kreatywnego pisania w Krakowie. Tym razem hasłem spotkania będzie „Bal debiutantów”.
Najwięcej atrakcji przygotowaliśmy na niedzielę – o godz. 13.00 zapraszamy rodziny z dziećmi na premierę książki Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych (Wydawnictwo Literackie), w którym udział weźmie jej autor Jan Wilkanowski. Tego samego dnia o godz. 18.00 czeka nas kolejna premiera – tym razem o swojej najnowszej powieści pt. Niewidzialny wróg (wyd. JAMA) opowie Mariusz Wollny. To drugi tom krakowskiej serii retro-kryminalnej „Sprawy Komisarza Mohra”.
To nie wszystko! 10 i 11 czerwca Tadeusz Grajpel poprowadzi międzypokoleniowe warsztaty drukarskie. W programie przewidziano cztery tury zajęć (w każdy dzień o 10.00 i 12.00).
Literatura
Dobre lektury zawsze zajmują ważne miejsce w programie Pałacu Potockich, ale w czerwcu będzie to szczególnie widoczne. 6 czerwca o godz. 18.00 w ramach premier Krakowa Miasta Literatury UNESCO odbędzie się spotkanie z Szymonem Opryszkiem, a tematem dyskusji będzie jego reportaż pt. Woda (Wydawnictwo Poznańskie). Punktem wyjścia książki jest porwanie, do którego doszło w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán.
12 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Potockich pojawi się wyjątkowy gość – meksykański poeta Manuel Iris, który opowie o dwujęzycznym wydaniu jego wierszy pt. Rozszyfrować niewidzialne. Wydarzenie będzie prowadzone w językach polskim i hiszpańskim.
14 czerwca o godz. 18.00 sentymentalnie wrócimy do klasyki literatury, żeby zaprezentować nowe tłumaczenie Pani Dalloway Virginii Woolf (Officyna). O tym, dlaczego zdecydowała się na nowy przekład, opowie tłumaczka Magdalena Heydel. Fragmenty książki przeczyta dla publiczności aktorka Narodowego Starego Teatru Paulina Puślednik.
19 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie będące efektem współpracy Pałacu Potockich, Wydawnictwa Literackiego i Miesiąca Fotografii w Krakowie, czyli premiera książki Światłoczuła. Kadry z życia Zofii Chomętowskiej – spotkanie autorskie z Ulą Ryciak. Rozmowie będzie towarzyszyć prezentacja zdjęć fotografki. Spotkanie inauguruje tym samym cykl premier Wydawnictwa Literackiego w Pałacu Potockich.
20 czerwca o godz. 18.00 Pałac Potockich odwiedzi Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej NIKE. Pisarz opowie o swojej najnowszej książce Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa (wyd. Czytelnik).
Kolejna Premiera w Pałacu odbędzie się już 22 czerwca o godz. 18.00. Bohaterką wieczoru będzie Ewa Szawul, autorka powieści Przeciw-ciało (wyd. Nisza), wyłonionej w drodze konkursu wieńczącego studia podyplomowe Szkoła Mistrzów UW. Rozmowie będzie towarzyszyć prezentacja fragmentów powieści w wykonaniu aktorek Narodowego Starego Teatru: Iwony Budner i Alicji Wojnowskiej.
26 czerwca o godz. 18.00, będziemy dyskutować o pierwszej biografii Magdaleny Abakanowicz, najgłośniejszej polskiej artystki, której prace wędrują po świecie i pokazywane są w londyńskiej Tate Modern, w Chicago czy Hiroszimie, ale też przyciągają do Wrocławia czy Poznania. O wyjątkowym życiu i twórczości Magdaleny Abakanowicz opowie Paweł Kowal, autor książki Abakanowicz. Trauma i sława (Wydawnictwo Agora).
27 czerwca o godz. 18.00 podczas spotkania autorskiego Zośka Papużanka opowie o swojej najnowszej powieści Żaden koniec (wyd. Marginesy). Ten intensywny miesiąc zamkną dwie Premiery w Pałacu – 28 i 29 czerwca. W środę o godz. 18.00 odbędzie się premiera książki Za plecami (Wydawnictwo Czarne), za którą ukraińska pisarka Haśka Szyjan otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. W czwartek, również o 18.00, spotykamy się z Przemysławem Sadurą i Sławomirem Sierakowskim, którzy zaprezentują swoją publikację Społeczeństwo populistów (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).
Warsztaty i koncerty
23 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Potockich zagości koncert muzyki współczesnej poświęcony najnowszej muzyce i literaturze klawesynowej, który jednocześnie jest finałem trzeciej edycji konkursu kompozytorskiego „Art and Violence” organizowanego przez Fundację 2Act. Tematem konkursu była kompozycja na klawesyn i elektronikę. Wysłuchamy m.in. zwycięskiego utworu łódzkiego kompozytora Tomasza Szczepanika Intimidazionea i kilku innych dzieł muzyki współczesnej na klawesyn i elektronikę.
Czerwiec będzie obfitował w liczne warsztaty, zarówno otwarte dla wszystkich, jak i te zamknięte oraz specjalne. W dwie niedziele – 18 i 25 czerwca – tradycyjnie odbędą się Literackie Chwile, warsztaty dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury.
5, 12 i 16 czerwca o 9.30 odbędą się zamknięte warsztaty dla dzieci z klas integracyjnych IV-VI zatytułowane Zielone legendy Krakowa*.Warsztaty nawiązują tematycznie do Wianków w Krakowie 2023, a jednocześnie są częścią kampanii na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Książka ma moc, której pomysłodawcą jest krakowskie Wydawnictwo Wrażlive.
19 i 20 czerwca o godz. 11.00 w dwóchmikrokoncertach, również organizowanych w ramach Wianków w Krakowie 2023, wystąpią studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Trwające 45 minut spotkanie z muzyką poprowadzi w sposób zrozumiały i przystępny dla młodych słuchaczy edukatorka – Anna Kurda, absolwentka filmoznawstwa i muzykologii.
Czerwcowa Po/wolna sobota
Przed nami kolejna „Po\wolna Sobota” w Pałacu Potockich. 17 czerwca ponownie będziemy was zachęcać, by zwolnić – przyjrzeć się sobie, lokalnemu potencjałowi twórczemu (i nie tylko!) oraz filozofii powolnego odpoczywania. Jak zwykle czekają nas wyjątkowe warsztaty, prelekcje, zajęcia z jogi oraz przepyszna kawa! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF. Wszystkie szczegóły znajdziecie na kanałach społecznościowych cyklu oraz Pałacu Potockich.
*Więcej informacji na temat edukacyjnych i włączających zajęć dla grup zorganizowanych: barbara.zajac@kbf.krakow.pl
***
Wszystkie szczegóły czerwcowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich Na większość obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/. Informacje na temat zapisów znajdują się również pod adresem: palacpotockich.krakow.pl.
Pałac Potockich to kulturalne miejsce spotkań w sercu historycznego Krakowa. To punkt wymiany doświadczeń i współpracy środowisk lokalnych oraz miejskich. Na początku każdego miesiąca prezentujemy program najciekawszych premier książkowych, wykładów, spotkań festiwalowych, koncertów, warsztatów dla dzieci i aktywności wellbeing. Współgospodarzami Pałacu Potockich są KBF i Galeria Bunkier Sztuki. Spotkajmy się przy Rynku Głównym 20!
KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich – zaprasza na cykliczne wydarzenia literackie, warsztaty oraz projekcje filmowe.
Zachęcamy do obserwowania aktualizowanego na bieżąco programu wydarzeń:
www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow
KONTAKT: palacpotockich@kbf.krakow.pl
KBF jest gminną instytucją kultury, która od ponad dwudziestu lat nieprzerwanie działa na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej, branży spotkań i przemysłów czasu wolnego. Główne obszary działalności KBF to: literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka, inicjatywy lokalne i edukacja.
Instytucja zajmuje się organizacją i promocją imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Conrada, Wianki i wiele innych rozpoznawalnych marek. KBF jest również współgospodarzem Pałacu Potockich, wydawcą czasopism i operatorem programów Kraków Culture, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission.