Czerwiec w Pałacu Potockich

Witamy lato w Pałacu Potockich! Niemal codziennie na naszych gości będą czekać debaty, koncerty i warsztaty. W ciągu najbliższych dni spotkamy się m.in. z Magdaleną Heydel, Cezarym Łazarewiczem, Szymonem Opryszkiem, Zośką Papużanką, Ewą Szawul, Janem Wilkanowskim i Mariuszem Wollnym. Nie zabraknie również comiesięcznych cyklicznych wydarzeń.

Początek miesiąca

Czerwiec zaczynamy z wysokiego C! 3 czerwca Galeria Bunkier Sztuki, współgospodarz Pałacu Potockich, zaprasza na „Sobotę z Nowosielskim”, czyli całodzienne wydarzenie będące częścią obchodów Roku Jerzego Nowosielskiego.

Na pierwszy panel dyskusyjny zapraszamy już 5 czerwca o godz. 18.00. Tematem dyskusji będzie premiera książki Umówmy się na Polskę (wyd. Znak). Praca zbiorowa 28 ekspertów i ekspertek stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej, wyrazicieli poglądów od lewicy i liberałów po konserwatywną prawicę, przedstawia propozycję demokratycznych zasad funkcjonowania państwa sformułowanych w przejrzysty i zrozumiały sposób.

Długi weekend w Krakowie

Jeżeli postanowiliście zostać w Krakowie na długi czerwcowy weekend, to już nie musicie martwić się o plany. W piątek 9 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wawelski Salon Książki” – tym razem porozmawiamy o publikacji towarzyszącej wystawie Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa. Dzień później, 10 czerwca o godz. 17.00, rozpocznie się Otwarte wydarzenie o pisaniu, czyli prezentacja debiutów literackich szkół kreatywnego pisania w Krakowie. Tym razem hasłem spotkania będzie „Bal debiutantów”.

Najwięcej atrakcji przygotowaliśmy na niedzielę – o godz. 13.00 zapraszamy rodziny z dziećmi na premierę książki Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych (Wydawnictwo Literackie), w którym udział weźmie jej autor Jan Wilkanowski. Tego samego dnia o godz. 18.00 czeka nas kolejna premiera – tym razem o swojej najnowszej powieści pt. Niewidzialny wróg (wyd. JAMA) opowie Mariusz Wollny. To drugi tom krakowskiej serii retro-kryminalnej „Sprawy Komisarza Mohra”.

To nie wszystko! 10 i 11 czerwca Tadeusz Grajpel poprowadzi międzypokoleniowe warsztaty drukarskie. W programie przewidziano cztery tury zajęć (w każdy dzień o 10.00 i 12.00).

Literatura

Dobre lektury zawsze zajmują ważne miejsce w programie Pałacu Potockich, ale w czerwcu będzie to szczególnie widoczne. 6 czerwca o godz. 18.00 w ramach premier Krakowa Miasta Literatury UNESCO odbędzie się spotkanie z Szymonem Opryszkiem, a tematem dyskusji będzie jego reportaż pt. Woda (Wydawnictwo Poznańskie). Punktem wyjścia książki jest porwanie, do którego doszło w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán.

12 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Potockich pojawi się wyjątkowy gość – meksykański poeta Manuel Iris, który opowie o dwujęzycznym wydaniu jego wierszy pt. Rozszyfrować niewidzialne. Wydarzenie będzie prowadzone w językach polskim i hiszpańskim.

14 czerwca o godz. 18.00 sentymentalnie wrócimy do klasyki literatury, żeby zaprezentować nowe tłumaczenie Pani Dalloway Virginii Woolf (Officyna). O tym, dlaczego zdecydowała się na nowy przekład, opowie tłumaczka Magdalena Heydel. Fragmenty książki przeczyta dla publiczności aktorka Narodowego Starego Teatru Paulina Puślednik.

19 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie będące efektem współpracy Pałacu Potockich, Wydawnictwa Literackiego i Miesiąca Fotografii w Krakowie, czyli premiera książki Światłoczuła. Kadry z życia Zofii Chomętowskiej – spotkanie autorskie z Ulą Ryciak. Rozmowie będzie towarzyszyć prezentacja zdjęć fotografki. Spotkanie inauguruje tym samym cykl premier Wydawnictwa Literackiego w Pałacu Potockich.

20 czerwca o godz. 18.00 Pałac Potockich odwiedzi Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej NIKE. Pisarz opowie o swojej najnowszej książce Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa (wyd. Czytelnik).

Kolejna Premiera w Pałacu odbędzie się już 22 czerwca o godz. 18.00. Bohaterką wieczoru będzie Ewa Szawul, autorka powieści Przeciw-ciało (wyd. Nisza), wyłonionej w drodze konkursu wieńczącego studia podyplomowe Szkoła Mistrzów UW. Rozmowie będzie towarzyszyć prezentacja fragmentów powieści w wykonaniu aktorek Narodowego Starego Teatru: Iwony Budner i Alicji Wojnowskiej.

26 czerwca o godz. 18.00, będziemy dyskutować o pierwszej biografii Magdaleny Abakanowicz, najgłośniejszej polskiej artystki, której prace wędrują po świecie i pokazywane są w londyńskiej Tate Modern, w Chicago czy Hiroszimie, ale też przyciągają do Wrocławia czy Poznania. O wyjątkowym życiu i twórczości Magdaleny Abakanowicz opowie Paweł Kowal, autor książki Abakanowicz. Trauma i sława (Wydawnictwo Agora).

27 czerwca o godz. 18.00 podczas spotkania autorskiego Zośka Papużanka opowie o swojej najnowszej powieści Żaden koniec (wyd. Marginesy). Ten intensywny miesiąc zamkną dwie Premiery w Pałacu – 28 i 29 czerwca. W środę o godz. 18.00 odbędzie się premiera książki Za plecami (Wydawnictwo Czarne), za którą ukraińska pisarka Haśka Szyjan otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. W czwartek, również o 18.00, spotykamy się z Przemysławem Sadurą i Sławomirem Sierakowskim, którzy zaprezentują swoją publikację Społeczeństwo populistów (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

Warsztaty i koncerty

23 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Potockich zagości koncert muzyki współczesnej poświęcony najnowszej muzyce i literaturze klawesynowej, który jednocześnie jest finałem trzeciej edycji konkursu kompozytorskiego „Art and Violence” organizowanego przez Fundację 2Act. Tematem konkursu była kompozycja na klawesyn i elektronikę. Wysłuchamy m.in. zwycięskiego utworu łódzkiego kompozytora Tomasza Szczepanika Intimidazionea i kilku innych dzieł muzyki współczesnej na klawesyn i elektronikę.

Czerwiec będzie obfitował w liczne warsztaty, zarówno otwarte dla wszystkich, jak i te zamknięte oraz specjalne. W dwie niedziele – 18 i 25 czerwca – tradycyjnie odbędą się Literackie Chwile, warsztaty dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury.

5, 12 i 16 czerwca o 9.30 odbędą się zamknięte warsztaty dla dzieci z klas integracyjnych IV-VI zatytułowane Zielone legendy Krakowa*.Warsztaty nawiązują tematycznie do Wianków w Krakowie 2023, a jednocześnie są częścią kampanii na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Książka ma moc, której pomysłodawcą jest krakowskie Wydawnictwo Wrażlive.

19 i 20 czerwca o godz. 11.00 w dwóchmikrokoncertach, również organizowanych w ramach Wianków w Krakowie 2023, wystąpią studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Trwające 45 minut spotkanie z muzyką poprowadzi w sposób zrozumiały i przystępny dla młodych słuchaczy edukatorka – Anna Kurda, absolwentka filmoznawstwa i muzykologii.

Czerwcowa Po/wolna sobota

Przed nami kolejna „Po\wolna Sobota” w Pałacu Potockich. 17 czerwca ponownie będziemy was zachęcać, by zwolnić – przyjrzeć się sobie, lokalnemu potencjałowi twórczemu (i nie tylko!) oraz filozofii powolnego odpoczywania. Jak zwykle czekają nas wyjątkowe warsztaty, prelekcje, zajęcia z jogi oraz przepyszna kawa! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF. Wszystkie szczegóły znajdziecie na kanałach społecznościowych cyklu oraz Pałacu Potockich.

*Więcej informacji na temat edukacyjnych i włączających zajęć dla grup zorganizowanych: barbara.zajac@kbf.krakow.pl

***

Wszystkie szczegóły czerwcowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich Na większość obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/. Informacje na temat zapisów znajdują się również pod adresem: palacpotockich.krakow.pl.

Pałac Potockich to kulturalne miejsce spotkań w sercu historycznego Krakowa. To punkt wymiany doświadczeń i współpracy środowisk lokalnych oraz miejskich. Na początku każdego miesiąca prezentujemy program najciekawszych premier książkowych, wykładów, spotkań festiwalowych, koncertów, warsztatów dla dzieci i aktywności wellbeing. Współgospodarzami Pałacu Potockich są KBF i Galeria Bunkier Sztuki. Spotkajmy się przy Rynku Głównym 20!

KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich – zaprasza na cykliczne wydarzenia literackie, warsztaty oraz projekcje filmowe.

Zachęcamy do obserwowania aktualizowanego na bieżąco programu wydarzeń:

https://palacpotockich.krakow.pl/

www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow

KONTAKT: palacpotockich@kbf.krakow.pl

KBF jest gminną instytucją kultury, która od ponad dwudziestu lat nieprzerwanie działa na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej, branży spotkań i przemysłów czasu wolnego. Główne obszary działalności KBF to: literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka, inicjatywy lokalne i edukacja.

Instytucja zajmuje się organizacją i promocją imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Conrada, Wianki i wiele innych rozpoznawalnych marek. KBF jest również współgospodarzem Pałacu Potockich, wydawcą czasopism i operatorem programów Kraków Culture, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission.

Ciekawostki z branży

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *