Patrick Doyle uhonorowany Nagrodą Kilara

Jeden z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów świata przyjechał na Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, by świętować 70. urodziny. Podczas uroczystego koncertu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Patrick Doyle odebrał Nagrodę Kilara za całokształt twórczości. Statuetkę wręczyli prezydenci Krakowa i Katowic.

Pochodzący ze Szkocji Patrick Doyle jest artystą znanym z wszechstronności. Współpracował z tak cenionymi reżyserami jak Robert Altman, Kenneth Branagh, Alfonso Cuarón, Brian De Palma czy Ang Lee. Szeroka publiczność zna jego muzykę z popularnych komedii (Dziennik Bridget Jones), thrillerów (Donnie Brasco), filmów fantastycznych (Harry Potter i Czara Ognia), a także adaptacji brytyjskiej klasyki (Hamlet, Rozważna i romantyczna). Wszystkie te tytuły zabrzmiały w Katowicach w znakomitym wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wydarzenie zorganizowano dzięki współpracy dwóch miast – Krakowa i Katowic – w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Nagroda Kilara jest wręczana najbardziej oryginalnym kompozytorom muzyki filmowej za całokształt twórczości. „Z uwagi na rangę wyróżnienia to jedno z najważniejszych potwierdzeń związków Katowic i Krakowa, kreatywnych miast UNESCO. Jestem przekonany, że nasza współpraca nadal będzie się rozwijać” – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. Do genezy nagrody odniósł się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski: „Wojciech Kilar łączył obydwa nasze miasta – w Krakowie studiował, chwilę mieszkał, często wracał, ale wybrał stolicę Górnego Śląska. Nagroda jego imienia pozwala nam nie tylko honorować wybitnych kompozytorów i promować ich nietuzinkowy styl, ale też umacniać partnerstwo Krakowa i Katowic na rzecz rozwoju muzyki”.

„Trudno sobie wyobrazić twórcę bardziej płodnego i różnorodnego niż Patrick Doyle” – podkreślał Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a zarazem pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury. „Kompozytor równie wspaniale ilustruje intymne światy adaptacji szekspirowskich oraz psychologiczne rozterki bohaterów komedii. Potrafi stworzyć nastrój mrocznych thrillerów i kina historycznego, ale z równym kunsztem ilustruje najbardziej magiczne dzieła hollywoodzkiego kina. W każdej z tych produkcji Doyle tworzy niepowtarzalny styl, w którym da się wyśledzić ogromną erudycję muzyczną. Jego utwory to arcydzieła instrumentacji i orkiestracji, wynikające z doskonałego rozumienia roli muzyki w filmie” – dodał Piaskowski.

Patrick Doyle był dwukrotnie nominowany do Oscara, Złotego Globu i Cezara. Za całokształt twórczości otrzymał nagrody BAFTA Scotland i The World Soundtrack Award. Podczas niedawnej ceremonii koronacji brytyjskiego króla Karola III zabrzmiał marsz napisany przez Doyle’a specjalnie na tę okazję.

Do tej pory Nagrodę Kilara otrzymały tak wybitne postaci muzyki filmowej jak Elliot Goldenthal, Alexandre Desplat, Howard Shore, Philip Glass czy John Powell. Do rady nagrody należą: Ewa Bogusz-Moore (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), Agata Grabowiecka (Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia), Ewa Miszczak (RMF Classic), Paweł Pawlik (RMF Classic), Barbara Schabowska (Instytut Adama Mickiewicza), Piotr Zaczkowski (Katowice Miasto Ogrodów). Przewodniczący: Robert Piaskowski (Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie).

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic.

Współorganizatorzy FMF: Kraków5020 i ICE Kraków.

Współorganizatorem koncertu The Music of Patrick Doyle są Katowice – Miasto Muzyki UNESCO.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partner strategiczny FMF: Galeria Kazimierz.

Partnerzy FMF: Wodociągi Miasta Krakowa S.A., Good Taste Production – organizator koncertu Hans Zimmer Live.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem koncertu Kaczmarek2Cinema i nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku.

Ciekawostki z branży

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *