Patrick Doyle uhonorowany Nagrodą Kilara

Jeden z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów świata przyjechał na Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, by świętować 70. urodziny. Podczas uroczystego koncertu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Patrick Doyle odebrał Nagrodę Kilara za całokształt twórczości. Statuetkę wręczyli prezydenci Krakowa i Katowic.

Pochodzący ze Szkocji Patrick Doyle jest artystą znanym z wszechstronności. Współpracował z tak cenionymi reżyserami jak Robert Altman, Kenneth Branagh, Alfonso Cuarón, Brian De Palma czy Ang Lee. Szeroka publiczność zna jego muzykę z popularnych komedii (Dziennik Bridget Jones), thrillerów (Donnie Brasco), filmów fantastycznych (Harry Potter i Czara Ognia), a także adaptacji brytyjskiej klasyki (Hamlet, Rozważna i romantyczna). Wszystkie te tytuły zabrzmiały w Katowicach w znakomitym wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wydarzenie zorganizowano dzięki współpracy dwóch miast – Krakowa i Katowic – w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Nagroda Kilara jest wręczana najbardziej oryginalnym kompozytorom muzyki filmowej za całokształt twórczości. „Z uwagi na rangę wyróżnienia to jedno z najważniejszych potwierdzeń związków Katowic i Krakowa, kreatywnych miast UNESCO. Jestem przekonany, że nasza współpraca nadal będzie się rozwijać” – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. Do genezy nagrody odniósł się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski: „Wojciech Kilar łączył obydwa nasze miasta – w Krakowie studiował, chwilę mieszkał, często wracał, ale wybrał stolicę Górnego Śląska. Nagroda jego imienia pozwala nam nie tylko honorować wybitnych kompozytorów i promować ich nietuzinkowy styl, ale też umacniać partnerstwo Krakowa i Katowic na rzecz rozwoju muzyki”.

„Trudno sobie wyobrazić twórcę bardziej płodnego i różnorodnego niż Patrick Doyle” – podkreślał Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a zarazem pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury. „Kompozytor równie wspaniale ilustruje intymne światy adaptacji szekspirowskich oraz psychologiczne rozterki bohaterów komedii. Potrafi stworzyć nastrój mrocznych thrillerów i kina historycznego, ale z równym kunsztem ilustruje najbardziej magiczne dzieła hollywoodzkiego kina. W każdej z tych produkcji Doyle tworzy niepowtarzalny styl, w którym da się wyśledzić ogromną erudycję muzyczną. Jego utwory to arcydzieła instrumentacji i orkiestracji, wynikające z doskonałego rozumienia roli muzyki w filmie” – dodał Piaskowski.

Patrick Doyle był dwukrotnie nominowany do Oscara, Złotego Globu i Cezara. Za całokształt twórczości otrzymał nagrody BAFTA Scotland i The World Soundtrack Award. Podczas niedawnej ceremonii koronacji brytyjskiego króla Karola III zabrzmiał marsz napisany przez Doyle’a specjalnie na tę okazję.

Do tej pory Nagrodę Kilara otrzymały tak wybitne postaci muzyki filmowej jak Elliot Goldenthal, Alexandre Desplat, Howard Shore, Philip Glass czy John Powell. Do rady nagrody należą: Ewa Bogusz-Moore (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), Agata Grabowiecka (Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia), Ewa Miszczak (RMF Classic), Paweł Pawlik (RMF Classic), Barbara Schabowska (Instytut Adama Mickiewicza), Piotr Zaczkowski (Katowice Miasto Ogrodów). Przewodniczący: Robert Piaskowski (Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie).

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic.

Współorganizatorzy FMF: Kraków5020 i ICE Kraków.

Współorganizatorem koncertu The Music of Patrick Doyle są Katowice – Miasto Muzyki UNESCO.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partner strategiczny FMF: Galeria Kazimierz.

Partnerzy FMF: Wodociągi Miasta Krakowa S.A., Good Taste Production – organizator koncertu Hans Zimmer Live.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem koncertu Kaczmarek2Cinema i nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku.

Ciekawostki z branży

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Specjalista od budowania marki – Specjalista z pogranicza grafiki komputerowej i marketingu. Jego czynności polegają na stworzeniu (a w pewnych sytuacjach także na modyfikacji) elementów graficznych, które mają być wykorzystywane w ramach jednej firmy. Grafik ten w pierwszej kolejności zajmie się ustaleniem jakie fonty, logo i zestawienia kolorów będą najbardziej korzystne dla jego kontrahenta, a następnie po uzyskaniu aprobaty przystępuje do wykonania grafiki, która zostanie zastosowana w materiałach promocyjnych przedsiębiorstwa (np. w papierze firmowym, długopisach, wizytówkach, etc.). Do grafika takiego należy zwrócić się również w przypadku, jeżeli mamy już logo i jesteśmy kojarzeni z pewnymi zestawieniami kolorów czy symbolami, pragniemy jednak odświeżyć wizerunek naszej firmy nie tracąc jednocześnie autentyczności. Powinineś mieć logo w krzywych, jeśli nie masz logo w formacie wektorowym napisz do mnie.

Retuszer – Najlepszy przyjaciel fotografa i osób, którym zależy na jakości wykonanych zdjęć. Retuszer nie ogranicza się jedynie do tego, by osoby znajdujące się na zdjęciach wyglądały korzystniej. Potrafi on również poprawić ogólną jakość zdjęć, odnowić stare fotografie, jak również wystylizować nowe zdjęcia na wykonane w innej epoce. Grafik ma również możliwość bezstratnego powiększania zdjęć przy pomocy nowoczesnych narzędzi. Dzięki odpowiednim zabiegom jest wstanie zmienić kolorystykę zdjęcia jak również dodać/usunąć odpowiednie elementy, przez co jest on niezastąpiony przy dostosowywaniu fotografii do potrzeb materiałów promocyjnych czy kampanii reklamowych.

Operator DTP – Zajmuje się on odpowiednim złożeniem tekstu i obrazu, tak, by nadawał się on do wykorzystania w ostatecznej publikacji. Ponieważ powyższy opis może być nieco niejasny dla osób, które wcześniej nie współpracowały z operatorem DTP, posłużymy się prostym przykładem. Weź do ręki dowolne czasopismo (najlepiej do tego celu nada się prasa kobieca, ale może być to też każda inna gazeta). Zwróć uwagę na tekst i obrazki umieszczone w czasopiśmie. Tekst rozmieszczony jest w kolumnach, które oplatają obrazki. W miejscach, gdzie tekst spotyka się z ilustracją litery często zmieniają swój kolor tak, by pozostać czytelnymi i stworzyć harmonijną całość. Tekst jest w niektórych miejscach pogrubiony tak, by przykuwał uwagę. Grafiki znajdujące się w czasopiśmie są natomiast w niektórych miejscach rozmyte, by w innych tworzyć wyraźne linie. Operator DTP zajmuje się właśnie tym, by z otrzymanego tekstu i grafiki stworzyć miłą dla oka całość, która następnie może zostać wykorzystana w czasopiśmie, na bilbordzie reklamowym, ulotce czy w książeczce ofertowej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *