ENERGIA WYOBRAŹNIPolski surrealizm i realizm magiczny

Od 19 maja do 9 czerwca 2023 r. w Dworku Białoprądnickim przy ul. Papierniczej 2 w Krakowie będzie można podziwiać prace wybitnych polskich współczesnych artystów tworzących w nurcie surrealizmu i realizmu magicznego m.in.  Maji Borowicz, Arkadiusza Dzielawskiego, Zbigniewa Hinca, Jarosława Jaśnikowskiego,  Rafała Olbińskiego oraz Tomasza Sętowskiego.

Na wystawie zatytułowanej „Energia Wyobraźni” zostanie zaprezentowanych 26 niezwykłych dzieł sztuki oraz kilka rzeźb z brązu. Zdumiewa znakomity warsztat ich twórców, staranność, perfekcja wykonania, dbałość o detale oraz interesująca tematyka.

Dzieła, które powstały w nurcie surrealizmu i realizmu magicznego cieszą się rosnącym zainteresowaniem publiczności, ponieważ kierunki te wymagają od twórców nie tylko doskonałego warsztatu, lecz również ogromnej wyobraźni oraz kreatywności. 

Surrealizm i magiczny realizm – w  tych kilku słowach zawiera się całe bogactwo wyobraźni artystów, posiadających nieprzeciętny talent, potrafiących spojrzeć na świat w sposób zupełnie wyjątkowy. Zanurzając się we własnych fantazjach i wyobrażeniach tworzą dla widza alternatywne rzeczywistości rodem z filmu Avatar czy gry Wiedźmin.

Można zadać pytanie: gdzież znajdują się te alternatywne światy? Czy jeszcze należą do naszej galaktyki, czy może są znacznie dalej?

Światy: rzeczywisty i fantazji przenikają się wzajemnie i tylko od wrażliwości oraz wyobraźni odbiorcy zależy, w którym miejscu dostrzeże niewytyczone, subtelne granice między nimi.

Artyści:
Maja Borowicz
Wojciech Brewka
Dawid Czycz
Arkadiusz Dzielawski
Zbigniew Hinc
Jarosław Jaśnikowski
Anastazja Markowitch
Rafał Olbiński
Tomasz Sętowski
Dariusz Ślusarski
Jacek Walczak

OTWARCIE WYSTAWY: 19 maja 2023 r., g. 19.00 

Miejsce: Budynek Główny, Sala Złota, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

Kuratorzy: Piotr Pątko, Dorota Halberda

Wystawa czynna: 19 maja – 9 czerwca 2023 r.

Wstęp wolny

Patronat medialny: Jazzkultura

Prace pochodzą ze zbiorów prywatnych.

Ciekawostki z branży

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *