John Malkovich i „Dominion” na Gali Otwarcia Mastercard OFF CAMERA 2023

Amerykański aktor, reżyser, producent teatralny i filmowy, John Malkovich osobiście przywita widzów 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w czasie Gali Otwarcia Festiwalu, która odbędzie się już 28 kwietnia 2023 roku. Tego wieczoru widzowie w krakowskim Kinie Kijów zobaczą film „Dominion” – to europejska prapremiera filmu, który skupia się na ostatnim dniu życia walijskiego poety Dylana Thomasa.

Niezapomniane kreacje Johna Malkovicha

Jest jednym z najbardziej utytułowanych, cenionych i… lubianych aktorów na świecie. W ciągu ostatnich 30 lat swojej kariery John Malkovich pojawił się w ponad 70 filmach i stał się nie tylko gwiazdą Hollywood, ale ikoną. W tym roku przyjeżdża na Mastercard OFF CAMERA – mówi Szymon Miszczak, dyrektor Festiwalu. Jesteśmy jednym z najważniejszych festiwali w naszej części Europy. Obecność gwiazdy takiego formatu jest tego najlepszym dowodem – dodaje Miszczak.

Rola w filmie „Miejsca w sercu” przyniosła Malkovichowi nominację do Oscara. W filmie „Niebezpieczne związki” zagrał Valmonta, wystąpił też w uznanym melodramacie Bertolucciego „Pod osłoną nieba”. W 1993 otrzymał drugą nominację do Oscara za występ w filmie Clinta Eastwooda „Na linii ognia”. Stworzył niezapomniane kreacje w “Człowieku w żelaznej masce” i „Być jak John Malkovich”. Ponadto zagrał w tak głośnych produkcjach, jak: „Imperium słońca”, „Król olch”, „Con air”, „Joanne d`arc”, „Gra Ripley’a”, „Ruchome słowa”, „Rozpustnik”, „Wezwanie”, „Klimt”, „Oszukana”, „Hańba, „Red”, „Tajne przez poufne”, „Podły, okrutny, zły”, „Dolina bogów” oraz w pokazywanym w ramach europejskiej prapremiery na Gali Otwarcia Mastercard OFF CAMERA 2023 filmie „Dominion”. 

Gorzkie życie wybitnego poety

Uczestniczki i uczestnicy Gali Otwarcia Mastercard OFF CAMERA wysłuchają rozmowy z Johnem Malkovichem, która poprzedzi projekcję filmu „Dominion”, opowiadającego historię Dylana Thomasa (w tej roli Rhys Ifans). Malkovich wciela się w nim w rolę doktora Feltona. Z kolei sam Thomas to jedna z bardziej zagadkowych postaci artystycznego świata. Wielbiony jako poeta, niełatwy do zrozumienia jako człowiek. Posiadający ogromny, niezaprzeczalny talent, a jednocześnie szereg słabości, ze skłonnością do nadużywania alkoholu na czele.

Powstałe do tej pory biografie walijskiego poety są dowodem na to, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki był naprawdę. Tego nie przesądzi też film Stevena Bernsteina, który skupia się na ostatnim dniu przed śmiercią trzydziestodziewięcioletniego Thomasa. Przypadł on na pobyt w Nowym Jorku, gdzie poeta odbywał tournée, mające przywrócić mu blask i zepchnąć na drugi plan łatkę skandalisty.

W serii retrospekcji poznajemy Thomasa za sprawą otaczających go i ważnych w jego życiu osób – żony Caitlin (Romola Garai), wspomnianego doktora Feltona (John Malkovich) czy kolegi i nowojorskiego opiekuna pisarza Johna (Tony Hale). Fragmentaryczna narracja składa się na niejednoznaczny portret outsidera, stanowiąc rodzaj jego przedwczesnego pożegnania się ze światem.

„Dominion” to studium człowieka, który z jednej strony jest genialnym poetą i być może najwybitniejszym przedstawicielem swojej generacji z początku lat 50. ubiegłego wieku. Z drugiej strony główny bohater, mimo że recytuje swoje wiersze anielskim głosem, jest człowiekiem potwornie trudnym – mówi Jacek Szumlas, jeden z producentów filmu. To film prawdziwy, szczery i a nawet… niewygodny. Gdy dostałem od John Malkovicha, który w tym filmie gra, scenariusz napisany przez Stevena Bernsteina i zaproszenie do współpracy produkcyjnej, poczułem dużą wdzięczność. Postprodukcja w Polsce. Muzyka nagrywana w Polsce. Nie ukrywam, że odczuwam z tego powodu duża satysfakcję i spełnienie – dodaje Jacek Szumlas.

Pokaz filmu „Dominion” w czasie Gali Otwarcia Mastercard OFF CAMERA 2023, którego gościem specjalnym jest John Malkovich, jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach programu Kraków Culture. Na seans zaprasza Fundacja OFF CAMERA oraz Solopan.

Ciekawostki z branży

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *