John Malkovich i „Dominion” na Gali Otwarcia Mastercard OFF CAMERA 2023

Amerykański aktor, reżyser, producent teatralny i filmowy, John Malkovich osobiście przywita widzów 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w czasie Gali Otwarcia Festiwalu, która odbędzie się już 28 kwietnia 2023 roku. Tego wieczoru widzowie w krakowskim Kinie Kijów zobaczą film „Dominion” – to europejska prapremiera filmu, który skupia się na ostatnim dniu życia walijskiego poety Dylana Thomasa.

Niezapomniane kreacje Johna Malkovicha

Jest jednym z najbardziej utytułowanych, cenionych i… lubianych aktorów na świecie. W ciągu ostatnich 30 lat swojej kariery John Malkovich pojawił się w ponad 70 filmach i stał się nie tylko gwiazdą Hollywood, ale ikoną. W tym roku przyjeżdża na Mastercard OFF CAMERA – mówi Szymon Miszczak, dyrektor Festiwalu. Jesteśmy jednym z najważniejszych festiwali w naszej części Europy. Obecność gwiazdy takiego formatu jest tego najlepszym dowodem – dodaje Miszczak.

Rola w filmie „Miejsca w sercu” przyniosła Malkovichowi nominację do Oscara. W filmie „Niebezpieczne związki” zagrał Valmonta, wystąpił też w uznanym melodramacie Bertolucciego „Pod osłoną nieba”. W 1993 otrzymał drugą nominację do Oscara za występ w filmie Clinta Eastwooda „Na linii ognia”. Stworzył niezapomniane kreacje w “Człowieku w żelaznej masce” i „Być jak John Malkovich”. Ponadto zagrał w tak głośnych produkcjach, jak: „Imperium słońca”, „Król olch”, „Con air”, „Joanne d`arc”, „Gra Ripley’a”, „Ruchome słowa”, „Rozpustnik”, „Wezwanie”, „Klimt”, „Oszukana”, „Hańba, „Red”, „Tajne przez poufne”, „Podły, okrutny, zły”, „Dolina bogów” oraz w pokazywanym w ramach europejskiej prapremiery na Gali Otwarcia Mastercard OFF CAMERA 2023 filmie „Dominion”. 

Gorzkie życie wybitnego poety

Uczestniczki i uczestnicy Gali Otwarcia Mastercard OFF CAMERA wysłuchają rozmowy z Johnem Malkovichem, która poprzedzi projekcję filmu „Dominion”, opowiadającego historię Dylana Thomasa (w tej roli Rhys Ifans). Malkovich wciela się w nim w rolę doktora Feltona. Z kolei sam Thomas to jedna z bardziej zagadkowych postaci artystycznego świata. Wielbiony jako poeta, niełatwy do zrozumienia jako człowiek. Posiadający ogromny, niezaprzeczalny talent, a jednocześnie szereg słabości, ze skłonnością do nadużywania alkoholu na czele.

Powstałe do tej pory biografie walijskiego poety są dowodem na to, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki był naprawdę. Tego nie przesądzi też film Stevena Bernsteina, który skupia się na ostatnim dniu przed śmiercią trzydziestodziewięcioletniego Thomasa. Przypadł on na pobyt w Nowym Jorku, gdzie poeta odbywał tournée, mające przywrócić mu blask i zepchnąć na drugi plan łatkę skandalisty.

W serii retrospekcji poznajemy Thomasa za sprawą otaczających go i ważnych w jego życiu osób – żony Caitlin (Romola Garai), wspomnianego doktora Feltona (John Malkovich) czy kolegi i nowojorskiego opiekuna pisarza Johna (Tony Hale). Fragmentaryczna narracja składa się na niejednoznaczny portret outsidera, stanowiąc rodzaj jego przedwczesnego pożegnania się ze światem.

„Dominion” to studium człowieka, który z jednej strony jest genialnym poetą i być może najwybitniejszym przedstawicielem swojej generacji z początku lat 50. ubiegłego wieku. Z drugiej strony główny bohater, mimo że recytuje swoje wiersze anielskim głosem, jest człowiekiem potwornie trudnym – mówi Jacek Szumlas, jeden z producentów filmu. To film prawdziwy, szczery i a nawet… niewygodny. Gdy dostałem od John Malkovicha, który w tym filmie gra, scenariusz napisany przez Stevena Bernsteina i zaproszenie do współpracy produkcyjnej, poczułem dużą wdzięczność. Postprodukcja w Polsce. Muzyka nagrywana w Polsce. Nie ukrywam, że odczuwam z tego powodu duża satysfakcję i spełnienie – dodaje Jacek Szumlas.

Pokaz filmu „Dominion” w czasie Gali Otwarcia Mastercard OFF CAMERA 2023, którego gościem specjalnym jest John Malkovich, jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach programu Kraków Culture. Na seans zaprasza Fundacja OFF CAMERA oraz Solopan.

Ciekawostki z branży

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Graficy (mimo dość dużego nasycenia rynku) nadal są atrakcyjnymi specjalistami dla wielu pracodawców – od największych, międzynarodowych agencji reklamowych, po niewielkie firmy, funkcjonujące w rynkowych niszach.

Oczywiście zawód grafika daje też szerokie możliwości samodzielnego realizowania się jako współpracujący z różnymi podmiotami freelancer – to opcja dla osób ceniących sobie pracę na własnych warunkach.

Chcący się utrzymać na rynku grafik musi być osobą kreatywną, ale zarazem bardzo obowiązkową i umiejącą pracować w sposób elastyczny oraz wielopłaszczyznowy (od projektu do projektu). Zmienność i dynamika w znacznym stopniu decydują o tym, że średnia wieku w zawodzie grafika komputerowego jest niska (ok. 30 lat).

Jeśli wykazujemy się takimi cechami i czujemy, że w pokonaniu pierwszych progów pomoże nam pasja i wrodzone umiejętności graficzne – warto spróbować swoich sił odpowiednio szybko. Dobre, czyli rozbudowane i urozmaicone portfolio, to najlepsza przepustka do kariery w branży graficznej.

Na początku liczy się każdy wykonany projekt, dlatego wchodząc do zawodu, skupiajmy się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale nie bójmy się podejmować zawodowych wyzwań już w trakcie studiów czy/i uzyskiwania kolejnych zawodowych szlifów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *