Letnie Granie 2023

Jeśli lato, to tylko w rytm muzyki, a ta najlepiej brzmi pod gołym niebem, w ciepłe wieczory i rozgwieżdżone noce. Dlatego w Dworku Białoprądnickim od lipca ruszamy z cyklem Letnie Granie, w ramach którego co niedzielę będziemy spotykać się na naszej scenie plenerowej, podczas fenomenalnych koncertów. Od muzyki klasycznej, przez tango, jazz, funk i soul, po folkowe brzmienia i elektroniczne eksperymenty – zapraszamy do wakacyjnej, muzycznej podróży! W tym pociągu nie będzie miejsca na nudę.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Wakacyjny rozkład jazdy – ruszamy z Letnim Graniem 2023

Dokąd Was zabierzemy? Sprawdźcie nasze muzyczne stacje! Odjeżdżamy co niedzielę, punktualnie o 19:00.

LIPIEC

2 VII Coffe Experiment

Soul, R&B, jazz, a do tego dobra kawa? To Coffe Experiment, czyli kameralna atmosfera domówki nawet na wielkich koncertach.

Coffee Experiment to kolektyw, którego artystyczną domeną jest zabawa rytmem, formą i melodią. Energiczne motywy sekcji dętej, groove basu i perkusji, który sam wprawia nogi w ruch, melodyjne wstawki gitary, unoszące duszę chórki, miękka harmonia i magiczny wokal.

To wszystko składa się na muzykę osadzoną w dźwiękach z pogranicza muzyki soul i R&B, nawiązując do jazzowych korzeni muzyki popularnej.

9 VII LOOB

Mówiąc LOOB myślimy “dobra zabawa”! LOOB to instrumentalne połączenie jazzu, elektroniki i hip hopu, które stworzyli członkowie zespołów Mystique Fleet i Earthtwins (Dominik Szahidewicz – syntezatory, Jean-Philippe Breuil- bas, Jakub Byczek – Gitara, Kamil Kaczmarczyk – perkusja). Tego nie wystarczy opisać – to muzyka, której trzeba doświadczyć!

16 VII BELTAINE

Siedem osobowości i siedem różnych światów muzycznych spotyka się tu ze sobą tworząc elektryzującą, muzyczną mieszankę, której nie da się podrobić! BELTAINE to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej, który swoje niepowtarzalne brzmienie osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia muzyki tradycyjnej (world/celtic) z muzyka współczesną. Nie bez powodu kołyszą sceną od 20 lat, koncertując wokół całego globu.

23 VII Wieczór z Operą

W trakcie Wieczoru z Operą usłyszymy to, co najlepsze w muzyce operowej, operetkowej i musicalowej. Arie pełne wdzięku i melodyjności jak i te tryskające ironicznym humorem. Wystąpią znani i cenieni artyści scen krakowskich – Dorota Helbin (sopran), Witold Wrona (tenor), Jan Migała (baryton) i Krzysztof Augustyn (piano). Zaprezentują się w utworach solowych i duetach różnorodnych gatunków muzycznych. Koncert tradycyjnie przygotował i poprowadzi Jan Migała.

30 VII Confusion Project & Simona De Rosa

Confusion Project to Trójmiejskie trio jazzowe, które istnieje od 2013 roku. Skład przez ten czas wykształcił swój unikalny język muzyczny, o którym sami mówią, że jest sposobem na opowiadanie historii. Stąd nieodłączny w ich muzyce jest pierwiastek ilustracyjny.

Ostatni projekt zespołu, choć zalicza się do stylistyki jazz fusion, obszernie czerpie z elementów charakterystycznych dla takich stylów jak rock progresywny, Drum&Bass czy muzyka filmowa. Zespół sięga po tematykę związaną z obecną kondycją naszej planety i wyraża swój muzyczny manifest – apel, by traktować serio problemy, z którymi świat obecnie się mierzy. Na koncercie będzie więc miejsce na utwory o lęku, wyparciu, melancholii ale i nadziei i akceptacji.

Na naszej scenie w składzie ze wspaniałą Simoną de Rosą, nagradzaną wokalistką, kompozytorką i edukatorką, obecnie wykładającą jazz w Akademii Muzyki Współczesnej w Pekinie.

SIERPIEŃ

6 VIII D-Mol Electronic Tango Project

Ten argentyńsko-polski skład porwie Was do tańca! W ich programie znajdują się kompozycje łączące klasyczne argentyńskie tango z unikalnym, nowoczesnym stylem elektronicznym. Mieszanka solidnej muzycznej struktury z kolorytami i teksturą typową dla elektronicznych brzmień, zapewniają publiczności awangardowe doświadczenie, nie gubiąc przy tym czaru klasycznego, argentyńskiego tanga. Do stworzenia tej wyjątkowej atmosfery D-Mol Electronic Tango Project wykorzystuje elementy skrzypiec i muzyki elektronicznej.

13 VIII Kołdra

Przygotowanie do powrotu z wakacji? Tylko z Kołdrą! Kołdra to zespół tworzący muzykę rozrywkową w lekkim, przyjemnym do odsłuchu, około-jazzowym wydaniu, okraszoną humorystycznymi tekstami opisującymi korporacyjną rzeczywistość, do czego wykorzystują między innymi tzw. korpolekt, charakteryzujący się mieszaniem języka polskiego i angielskiego (tzw. “ponglish”). W tekstach usłyszycie dedlajny, ASAPy, enwajrmenty, brejnstormy, ardżenty, taski i tajmszity, a to wszystko w rytmie czerpiącym z bluesa, funku, swinga, fusion, R&B, a nawet reggae, szanty i hip-hopu.

20 VIII Hot 20 Strings

Hot 20 Strings zabiorą nas wprost do Paryża lat ‘20, grając muzykę na pograniczu swingu i tzw. gypsy jazzu, czerpiącego inspirację z nurtu zapoczątkowanego przez legendarnego romskiego gitarzystę Jeana „Django” Reinhardta. Zespół Hot 20 Strings tworzy własne, zaskakujące aranżacje polskich i zagranicznych przebojów tego gatunku, nawiązującego do charakteru muzyki romskiej.

27 VIII Emily Family

W swoim pełnym barw i muzycznych smaczków repertuarze, sięgającym do bogactwa nurtów muzycznych od jazzu po soul i funk, Emily Family to zespół o charakterze czułym i kojącym jak herbatka u babci. Ten młody skład jeszcze zatrzęsie niejedną sceną! A wszystko to w rodzinnym, niepowtarzalnym stylu.

☀ Lato, słońce, zieleń, relaks, do tego dobra muzyka, a to wszystko w otoczeniu zieleni – zapraszamy na koncerty do Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki.

.Projekt dofinansowany ze środków Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.

Ciekawostki z branży

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *